4.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/svf74).
Hovorí sa, že tučnolist vajcovitý priťahuje do domu šťastie a peniaze a jeho darovanie aktivuje šťastie vo financiách danej osoby. Výrazné listy stromu šťastia pripomínajú mince a vďaka jednoduchosti pestovania je táto rastlina v našich domácnostiach veľmi rozšírená. Ak však chcete, aby váš stromček šťastia rozkvitol, musíte mu na to vytvoriť ideálne podmienky. Tu je niekoľko tipov, ako to urobiť.
Ako prinútiť strom šťastia kvitnúť?
Foto: shutterstock/svf74
Strom šťastia alebo tučnolist vajcovitý je pomerne ľahko pestovateľná črepníková rastlina pochádzajúca z Južnej Afriky. Patrí do čeľade tučnolistovité a je známa aj ako strom peňazí. Rastlina sa vyznačuje mäsitými, jasne zelenými listami, ktoré uchovávajú vodu. Nie každý vie, že strom šťastia môže kvitnúť a vyzerať ešte krajšie. Čo sa dá urobiť, aby na ňom boli kvety?
Kvitne strom šťastia? Tu je to, čo potrebuje
V domácom prostredí tučnolist zriedka kvitne. Ak však kvitne, nesie malé svetlé kvety, ktoré sú zhromaždené v zoskupených kvetoch. Hviezdicovité kvety, ktoré majú bielu alebo jemne ružovú farbu, môžu pri ideálnych podmienkach pestovania vyrásť na zdravej rastline. Na severnej pologuli to môže byť od konca zimy do začiatku jari. Zaujímavé je, že okrem poskytnutia vhodných podmienok bude musieť byť tučnolist vystavený stresu – ten stimuluje rastlinu ku kvitnutiu.
Tučnolist vajcovitý potrebuje predovšetkým správnu zálievku a správnu teplotu.
Foto: shutterstock/Umbetbayeva Alexandra
Tučnolist vajcovitý – podmienky pestovania. Ako sa o neho starať?
Tučnolist vajcovitý potrebuje predovšetkým správnu zálievku a správnu teplotu. Ak je preliaty alebo stojí na príliš chladnom mieste, nebude kvitnúť. Kvety by ste nemali očakávať ani od mladých rastlín – stromček šťastia môže kvitnúť až po niekoľkých rokoch pestovania. Aj keď mu zabezpečíte ideálne podmienky, kvety môžete očakávať až od rastliny, ktorá má aspoň štyri roky.
Rastlina nemá rada, keď je vzduch príliš vlhký. Preto sa odporúča umiestniť ju na miesto, kde nebude vystavená veľkej vlhkosti – kuchyňa alebo kúpeľňa určite nie sú vhodné. Tučnolist musíte umiestniť na svetlé miesto, pretože na kvitnutie potrebuje dostatok svetla. Ideálna je južná expozícia.
Tučnolist sa môže pokryť malými, svetlými kvetmi. Pri domácom pestovaní však kvitne len zriedka.
Foto: freepik/@jannoon028
Optimálna teplota pre zdravý rast rastliny je 16 stupňov Celzia na jeseň a v zime. A pokiaľ ide o zalievanie, treba mať na pamäti, že tučnolist vajovitý má schopnosť zhromažďovať vodu. Neprelievajte ho, ale polievajte ho pravidelne a striedmo. Aby kvitol, musíte znížiť množstvo vody dodávanej do substrátu a pred ďalším zalievaním nechať pôdu vyschnúť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozpustite vo vode a zalejte tučnolist. Tento kondicionér mu vráti sviežu zelenú farbu
Jarné prerezávanie tučnolistu. Spôsoby prerezávania a tvarovania stromu šťastia
The post Strom šťastia sa zasype novými kvetmi. Musíte však pamätať na toto appeared first on Vášeň v tebe.