Skip to content
Menu
Menu

Štyri návyky, ktoré zastavia starnutie po päťdesiatke. Začnite s tým ešte dnes

Prečítať článok

27.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PeopleImages.com – Yuri A).

Recept na večnú mladosť neexistuje. Existujú však návyky, ktoré môžu pomôcť spomaliť starnutie po 50-tke. Tajomstvo spočíva v každodennej strave a ako vieme, toto je jednoduchý recept na pohodu a skvelú formu.

Návyky, ktoré zastavia starnutie po 50-ke. Začnite používať ešte dnes.
Foto: shutterstock/PeopleImages.com – Yuri A

Správna strava a životný štýl môžu pomôcť spomaliť rýchlosť starnutia. Vďaka vhodným stravovacím návykom môžeme tento proces spomaliť a znížiť riziko niektorých ochorení.

Návyky, ktoré zastavia starnutie po 50-ke. Začnite používať ešte dnes

Preto sa dnes oplatí bližšie pozrieť na svoj jedálniček. Možno je najvyšší čas zaviesť zdravé návyky, ktoré nám pomôžu zostať fit a zdraví dlhé roky? Ak neviete, kde začať, môže vám pomôcť dietológička Trista Best z Balance One Supplements. V rozhovore pre eatthis.com sa podelila o niekoľko tipov na jej každodennú stravu. Tu sú štyri zlaté tipy, ktoré vám pomôžu spomaliť proces starnutia.

Rastlinná strava

Zahrnutie väčšieho množstva zeleniny, ovocia a rastlinných jedál do vašej každodennej stravy podľa Best pomáha spomaliť proces starnutia. Ako? Dietológička okrem iného uvádza:

zníženie zápalu,

schudnúť nadbytočné kilogramy,

stabilizácia krvného tlaku.

Podobný názor má aj PLoS Medicine – odborníci vo svojom výskume dokázali, že strava bohatá na rastlinné potraviny môže pomôcť predĺžiť život. Best preto odporúča vyhýbať sa spracovaným potravinám a obmedziť spotrebu červeného mäsa, ako sú klobásy a slanina.

Odborníčka upozorňuje, že nadmerná konzumácia tohto typu produktov je priamou cestou k obezite, cukrovke a hypertenzii.

Viac vlákniny a bielkovín

V dennej strave sa oplatí zabezpečiť primeranú dávku vlákniny. Podľa American Journal of Lifestyle Medicine jeho vhodné množstvo znižuje riziko srdcových ochorení, cukrovky 2. typu a vysokého krvného tlaku. Vláknina je navyše tak trochu špeciálna látka – znižuje oxidačný stres a markery zápalu v tele, ktoré sa prirodzene objavujú s vekom. Zaraďte preto do svojho denného jedálnička celozrnné produkty, zeleninu, ovocie a šošovicu.

Dietologička tiež odporúča, aby ste sa po 50. roku života zamerali na budovanie väčšieho množstva svalov. Preto by strava mala obsahovať dostatočné množstvo bielkovín. Správa, ktorá sa objavila v časopise Nutrients, uvádza, že strava bohatá na bielkoviny v kombinácii s vhodným odporovým tréningom pomáha udržiavať svaly v dobrej kondícii. Best poukazuje na to, že potreba bielkovín sa zvyšuje s vekom – preto sa oplatí zaradiť do jedálnička vajcia, grécky jogurt, orechy a hydinu.

Vysoko spracované potraviny? Rozhodne sa vyhnite

Trista Best poukazuje na to, že vysoko spracované potraviny obsahujú viac cukru, nasýtených tukov, konzervačných látok, sodíka a teda aj kalórií. Dietologička radí, že po 50. roku života by takéto produkty mali obmedziť na absolútne minimum a radšej jesť plnohodnotné potraviny.

„Tým sa výrazne znižuje množstvo spotrebovaných konečných produktov pokročilej glykácie (AGE) a tiež sa znižuje príjem rafinovaných zápalových sacharidov“

– uviedla odborníčka.

Advances in Nutrition uskutočnila štúdiu, ktorá zistila, že strava s vysokým obsahom spracovaných potravín zvyšuje riziko srdcových ochorení.

Stredomorská strava

Kľúčom k zdraviu a skvelej kondícii je stredomorská strava. Je založená na konzumácii rastlinných produktov, ako je čerstvá zelenina a ovocie, obilniny, olivový olej, strukoviny, semená a orechy. Dopĺňajú ju napríklad ryby a mliečne výrobky.

„Umožňuje aj konzumáciu chudého mäsa. Zahrnutie zdravých tukov poskytuje viac Omega-3 mastných kyselín, ktoré majú protizápalové vlastnosti“

– pripúšťa Best.

Ako vidíte, väčšina spomínaných stravovacích návykov zahŕňa zníženie spotreby vysoko spracovaných potravín. Ak na to bolo naše denné menu bohaté, je čas na zmenu. Oplatí sa nahradiť našu doterajšiu stravu dostatkom zeleniny, celozrnnými výrobkami, ovocím a vlákninou.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

103-ročná žena prezradila tajomstvo svojej dlhovekosti. „Toto pijem každý deň už 30 rokov.“

Dlhovekosť Japoncov je spôsobená tromi vecami. Čo jesť, aby ste sa dožili 100?

The post Štyri návyky, ktoré zastavia starnutie po päťdesiatke. Začnite s tým ešte dnes appeared first on Vášeň v tebe.