Skip to content
Menu
Menu

Susedia si budú myslieť, že ste trávnik natreli farbou. Stačí popol a žihľava

Prečítať článok

21.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ArkXp).

Po dlhom jesenno-zimnom období si trávnik v záhrade vyžaduje náležitú starostlivosť, aby opäť nadobudol kondíciu a dodal nám krásnu zelenú farbu. Preto sa na jar oplatí dať tráve prírodné hnojivo, ktoré jej pomôže nielen rásť, ale obohatí aj štruktúru pôdy.

Na jar sa oplatí dať tráve prírodné hnojivo, ktoré jej pomôže nielen rásť, ale obohatí aj štruktúru pôdy.
Foto: shutterstock/ArkXp

Zelený, mäkký a hustý ako kvalitný koberec – tak má vyzerať trávnik v záhrade. Žiaľ, vzhľadom na poveternostné podmienky u nás, najmä zimu, vyzerá tráva na začiatku jari nepekne.

Samozrejme, oplatí sa použiť hotové hnojivá, ktoré dodajú tráve potrebné minerály, no výborným riešením je pripraviť si aj prírodný „zlepšovák“, ktorý skvele pôsobí nielen na trávu, ale aj na pôdy.

Hnojivo z pokosenej trávy

Jar je obdobím, kedy by ste mali trávnik po prvý raz za rok strihať. Namiesto vyhadzovania odrezaných stebiel trávy je lepšie ich použiť ako mulč na hnojenie trávnika. Pokosená tráva, rovnomerne rozložená na povrchu trávnika, sa začne časom rozkladať a dodáva pôde a trávniku vhodné živiny.

Pamätajte však, že vrstva mulča z pokosenej trávy by nemala byť príliš hrubá, inak trávnik začne hniť. Steblá pokosenej trávy musia byť navyše veľmi krátke, aby sa bez prekážok dostali na povrch pôdy.

Hnojivo z dreveného popola

Drevený popol sa často používa ako hnojivo na kŕmenie rôznych rastlín v záhrade. Mikroprvky v ňom obsiahnuté tiež veľmi podporia trávu, najmä po zime. Drevený popol je okrem iného veľmi dobrým zdrojom: vápnik, fosfor, draslík a draslík. Jedinou nevýhodou je stopové množstvo dusíka, ktoré pri horení dreva uniká do atmosféry).

Drevený popol by mal byť na trávniku rozsypaný v množstve približne 30-50 g na meter štvorcový. Okrem toho sa po rozsypaní oplatí trávnik zalievať, aby popol rýchlejšie prenikol do pôdy.

Hnojivo zo žihľavy

Hnojivo zo žihľavy, ktoré vyživí pôdu, kde rastie tráva, je okrem iného aj skvelým zdrojom dusíka, fosforu, vápnika a horčíka. Ako si takéto hnojivo pripraviť?

Nazbieranú žihľavu nakrájajte na menšie kúsky, nasypte do veľkého vedra a potom zalejte 10 litrami vody. Aby žihľava rýchlejšie zhnila, naneste do vedra dažďovú vodu. Pripravenú zmes odstavte na pár dní, kým nezačne kvasiť. Obsah vedra sa oplatí z času na čas premiešať, aby sa žihľave dodal kyslík. Keď žihľava vykvasí, sfarbí sa do tmavohneda a pri miešaní nevznikne pena.

Nálev zo žihľavy treba zriediť vodou v pomere 1:10 a aplikovať na trávnik vo forme tekutého hnojiva. Stojí za to zdôrazniť, že žihľavu možno úspešne nahradiť pokosenou trávou alebo banánovými šupkami.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nekoste trávnik týmto spôsobom. Zničí sa a bude vyzerať nevzhľadne

Trik záhradníka pri pestovaní zeleniny. Rozdrvte a pridajte do pôdy. Nebudete stíhať zbierať paradajky

The post Susedia si budú myslieť, že ste trávnik natreli farbou. Stačí popol a žihľava appeared first on Vášeň v tebe.