Skip to content
Menu
Menu

Takto omladíte pokožku tváre bez botoxu. Stačia vám na to dve ingrediencie a 15 minút

Prečítať článok

7.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).

Všetci sa chceme tešiť z hladkej a mladistvo vyzerajúcej pokožky čo najdlhšie. Bohužiaľ, proces starnutia je nezastaviteľný a naša pleť sa postupne začína meniť. V boji s časom nám má pomôcť nielen kozmetika, ale aj ošetrenia estetickej medicíny. Je však možné účinne bojovať proti vráskam len prírodnými prostriedkami?

Ako účinne bojovať proti vráskam prírodnými prostriedkami?
Foto: shutterstock/Ground Picture

Príčiny starnutia pokožky

Starnutie pokožky je prirodzený a zložitý proces, ktorý zahŕňa mechanizmy spojené s mnohými genetickými, biologickými a environmentálnymi faktormi. Vďaka našim čoraz lepším vedomostiam o ňom však môžu dermatológovia, kozmetici a kozmetické spoločnosti pracovať na čoraz pokročilejších liečebných postupoch a výrobkoch na oddialenie tohto procesu.

Hlavné príčiny starnutia pokožky sú:

systematické znižovanie tvorby kolagénu a elastínu, čo vedie k strate pevnosti a pružnosti a k tvorbe vrások

UV žiarenie

vplyv vonkajších faktorov, ako je znečistenie životného prostredia

stres

nedostatočný spánok

nezdravá strava s vysokým obsahom spracovaných potravín, transmastných kyselín a cukrov

genetické pozadie

Príznaky starnutia pleti sa môžu líšiť v závislosti od mnohých faktorov.
Foto: shutterstock/Andrew Angelov

Etapy starnutia pokožky

Fáza skorého starnutia pleti sa začína okolo 25. až 35. roku života. Vtedy sa spomaľuje tvorba elastínu a kolagénu. Hoci sa pokožka zdá byť hladká a hydratovaná, prvé výrazné zmeny sa začínajú prejavovať v hlbších vrstvách pokožky.

Mierne starnutie sa začína okolo 35. až 50. roku života. Pokožka začína strácať pevnosť, objavujú sa prvé viditeľné vrásky, jemné linky a zmena farby. Znižuje sa aj schopnosť pokožky udržiavať vlhkosť, čo vedie k jej vysušovaniu.

Fáza pokročilého starnutia pleti sa začína okolo 50. roku života a vyššie. Úbytok kolagénu a elastínu je v tomto období veľmi zreteľný. Pokožka sa stáva ochabnutou a suchou, kontúry tváre sa rozmazávajú. Vrásky sú veľmi výrazné, rovnako ako početné pigmentové škvrny a zmena farby.

Príznaky starnutia pleti sa môžu líšiť v závislosti od mnohých faktorov. Preto sa u niektorých ľudí prejavujú skôr ako u iných. Medzi najčastejšie príznaky starnutia pleti patria:

strata pevnosti a pružnosti

výskyt vrások, najmä okolo očí a úst

hyperpigmentácia

rozšírené póry

pocit suchej a napnutej pokožky

strata zdravej farby

ovisnuté očné viečka

ovisnutá pokožka na krku a dekolte (dvojitá brada)

Prírodné spôsoby omladenia pokožky tváre

Avokádo je bohaté na zdravé tuky, vitamíny E a C a antioxidanty, ktoré pomáhajú regenerovať pokožku, hydratujú ju a bojujú proti známkam starnutia.
Foto: Shutterstock/mjurik

Široká škála kozmetických prípravkov a ošetrení proti starnutiu, ktoré ponúkajú kozmetické salóny, nám môže pomôcť bojovať proti plynúcemu času a známkam starnutia. Jednou z najobľúbenejších a najčastejšie používaných procedúr na vyhladenie vrások je, samozrejme, botox. Nie každý však chce alebo môže podstúpiť toto ošetrenie. Našťastie existuje mnoho menej invazívnych spôsobov, ako zlepšiť stav pleti.

Medzi prírodné spôsoby omladenia pleti patria:

1. pravidelné hydratovanie

Hydratácia pleti je základom zdravého a mladistvého vzhľadu. Pravidelné používanie hydratačných krémov, sér a esencií pomáha udržiavať pleť jemnú, hladkú a pružnú.

2. Zdravá strava

Strava bohatá na antioxidanty, vitamíny a minerály je pre zdravie pokožky kľúčová. Konzumácia veľkého množstva ovocia, zeleniny, orechov, semien a rýb pomáha bojovať proti voľným radikálom, ktoré urýchľujú proces starnutia.

3. Pravidelné čistenie

Dôkladným čistením pleti sa odstraňujú nečistoty, odumreté kožné bunky a prebytočný kožný maz, ktorý môže upchávať póry a spôsobovať zápaly.
Foto: shutterstock/Maridav

Dôkladným čistením pleti sa odstraňujú nečistoty, odumreté kožné bunky a prebytočný kožný maz, ktorý môže upchávať póry a spôsobovať zápaly.

4. Ochrana pred slnkom

UV žiarenie je jedným z hlavných faktorov, ktoré urýchľujú starnutie pokožky. Každodenné používanie opaľovacieho krému s ochranným faktorom SPF 50 chráni pokožku pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia a pomáha predchádzať vráskam a zmene farby.

5. Pravidelné používanie masiek

Domáce masky sú vynikajúcim spôsobom, ako dodať pleti živiny a hydratačné látky. Ich vlastná príprava znamená, že máte plnú kontrolu nad kvalitou použitých zložiek.

Domáce omladzujúce masky

Maska z aloe vera

Aloe vera je známa svojimi hydratačnými, protizápalovými a regeneračnými vlastnosťami. Pravidelné používanie masky z aloe vera pomáha vyhladiť pokožku, zlepšiť jej pružnosť a redukovať jemné vrásky.

Zloženie:

2 PL gélu z aloe vera (môže byť čerstvý alebo hotový)

1 lyžička medu

Príprava a použitie:

Zmiešajte aloe vera gél a med do hladka.

Masku naneste na vyčistenú pokožku tváre.

Nechajte pôsobiť 20 minút a potom opláchnite teplou vodou.

Pravidelné používanie masky z aloe vera pomáha vyhladiť pokožku, zlepšiť jej pružnosť a redukovať jemné vrásky.
Foto: shutterstock/NIKCOA

Banánová maska

Banán je bohatý na vitamíny A, B a E, ktoré pomáhajú vyživovať a hydratovať pokožku. Pridaním medu a prírodného jogurtu sa účinok masky ešte zvýši a pleť bude hladká a žiarivá.

1 zrelý banán

1 PL medu

1 PL prírodného jogurtu

Príprava a použitie:

Rozdrvte banán na hladkú kašu.

Pridáme med a jogurt, dôkladne premiešame.

Masku naneste na tvár a nechajte pôsobiť 15-20 minút.

Opláchnite teplou vodou.

Avokádová maska

Avokádo je bohaté na zdravé tuky, vitamíny E a C a antioxidanty, ktoré pomáhajú regenerovať pokožku, hydratujú ju a bojujú proti známkam starnutia.

Zloženie:

1/2 zrelého avokáda

1 PL olivového oleja

1 čajová lyžička citrónovej šťavy

Príprava a použitie:

Avokádo rozdrvte na hladkú kašu.

Pridajte olivový olej a citrónovú šťavu a dôkladne premiešajte.

Masku naneste na tvár a nechajte pôsobiť 15-20 minút.

Opláchnite teplou vodou.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Táto rastlina znižuje opuchy pod očami. Skontrolujte, či ju máte vo svojej záhrade

Lifting tváre zadarmo. Každé cvičenie trvá približne 10 sekúnd

The post Takto omladíte pokožku tváre bez botoxu. Stačia vám na to dve ingrediencie a 15 minút appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj