Skip to content
Menu
Menu

Takto sa v záhrade míňajú litre vody. Najhoršie návyky pri polievaní

Prečítať článok

30.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nieriss).

Potreba polievať záhradu je samozrejmosťou – najmä počas letných horúčav, keď teplomery čoraz častejšie ukazujú veľmi vysoké hodnoty. Hoci zásobovanie rastlín vodou sa navonok nezdá ako veľká filozofia, je to činnosť, pri ktorej sa ľahko urobia chyby. Výsledkom je, že vaše rastliny nie sú schopné účinne prijímať životodarné látky, takže vädnú a odumierajú. Aký je najlepší čas na polievanie záhrady? Ráno alebo večer?

Kedy je zalievanie najúčinnejšie?
Foto: shutterstock/nieriss

Kedy polievať záhradu? Dobrý plán je nevyhnutný

Niekedy môže byť ťažké trafiť ideálny čas na polievanie záhradných rastlín, ale napriek tomu by ste sa nemali rozhodovať spontánne. Môže byť užitočné vedieť, že je lepšie polievať menej často, ale výdatnejšie. Takto zabezpečíte dostatok vody, ktorá sa dostane do koreňového systému, a zároveň si uľahčíte plánovanie prác v záhrade.

Prečo je najlepší čas na polievanie záhrady skoro ráno?

Nechce sa vám vstávať skoro? Ak sa chcete tešiť zo sviežej záhrady, oplatí sa trochu prehodnotiť svoje zvyky. Najlepší čas na zalievanie rastlín v záhrade je ráno. Čím skôr, tým lepšie! Aký je na to dôvod?

V tejto časti dňa je teplota vzduchu aj v lete pomerne nízka. Vďaka tomu sa voda, ktorú lejete na pôdu, neodparuje príliš rýchlo a má šancu preniknúť hlboko do pôdy a dostať sa ku koreňom. Rastliny si tak dokážu uskladniť dostatok vody, aby vydržali aj počas dňa a najväčších horúčav. Zároveň sa tekutina najefektívnejšie využije v procese fotosyntézy, ktorý prebieha za pomoci svetla.

Má zmysel polievať záhradu večer?

Je to dobré riešenie pre ľudí, ktorí si ráno nemôžu nájsť čas na polievanie. Odporúča sa však urobiť to neskoro popoludní alebo podvečer – nečakajte až do noci! Je síce pravda, že polievanie rastlín v druhej polovici dňa z dôvodu fotosyntézy nebude také prospešné, ale stále je prijateľné.

Najlepší čas na zalievanie je skoro ráno. Takto rastliny prežijú najväčšie horúčavy.
Foto: shutterstock/OlgaS.Helga

Okrem toho je potrebné vziať do úvahy, že časť zásob vody budú rastliny využívať počas noci, takže nebudú tak dobre chránené vzhľadom na nasledujúci deň. Počas extrémne horúceho počasia pre citlivé rastliny to môže znamenať nedostatok vody.

Na to si musíte dať pozor: Popoludňajšie a večerné polievanie záhrady si vyžaduje väčšiu pozornosť a presnosť. S množstvom vody to nesmiete preháňať, pretože jej nadbytok môže viesť k hnilobe koreňov a rastliny môžu byť náchylnejšie na hubové ochorenia. V tomto čase je obzvlášť dôležité zabezpečiť, aby sa voda nedostala do kontaktu s nadzemnými časťami. Vlhkosť na listoch je častou príčinou nebezpečnej múčnatky.

Najhorší čas na polievanie záhrady

Z oblohy sa valí horúčava, a tak zistíte, že idete do záhrady, aby ste pomohli svojim kvetinám dodatočnou vodou? Je lepšie zostať doma alebo sa ísť von len prejsť. Polievanie rastlín uprostred dňa, keď je slnko najintenzívnejšie, je jednou z najväčších chýb, ktoré sa v tejto oblasti robia.

To možno pokojne považovať za plytvanie vodou. Za takýchto podmienok sa z pôdy rýchlo vyparuje. Existuje preto vysoké riziko, že zmizne skôr, ako sa dostane do koreňového systému. Navyše kvapky, ktoré sa usadia na listoch alebo kvetoch, pôsobia ako šošovka. Koncentráciou slnečných lúčov sa rastliny môžu spáliť, čo určite nie je cieľom žiadneho záhradkára.

Naplánujte si zalievanie tak, aby ste kvetinám čo najviac prospeli.
Foto: shutterstock/PhotoJuli86

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako zachrániť spálený trávnik? Polievanie a hnojenie nie sú jediné činnosti

Ako často zalievať hortenzie? Robte to len v túto hodinu. Inak všetky kvety uschnú

The post Takto sa v záhrade míňajú litre vody. Najhoršie návyky pri polievaní appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj