Skip to content
Menu
Menu

Takto vždy periem posteľnú bielizeň. Je mäkká a voňavá a baktérie nemajú šancu prežiť

Prečítať článok

5.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/megaflopp).

Ako periete posteľnú bielizeň? Odpoveď na túto otázku sa vám môže zdať jednoduchá. V praxi to tak celkom nie je. Mnohí ľudia robia chyby, čo má za následok opačný efekt a tkanina nepríjemne zapácha. Postupujte podľa našich tipov a vaša posteľná bielizeň bude ako vypratá v profesionálnej práčovni.

Ako periete posteľnú bielizeň?
Foto: shutterstock/megaflopp

Nie je nič lepšie, ako si po náročnom dni ľahnúť do pohodlnej a čistej postele. Svieža, krásne voňavá posteľná bielizeň je dokonalým spôsobom, ako sa dobre vyspať. Hoci neexistuje žiadne zhora dané pravidlo, ako pravidelne by ste mali meniť posteľnú bielizeň, najlepšie je to robiť každé dva týždne. V lete to možno budete chcieť robiť častejšie kvôli vysokým teplotám a zvýšenému poteniu. Pri akej teplote prať posteľnú bielizeň, aby ste sa zbavili všetkých baktérií?

Ako prať posteľnú bielizeň v práčke? Nezabudnite na niekoľko pravidiel

Po prvé, posteľnú bielizeň nemožno prať s inými tkaninami. Nevkladajte ju do práčky spolu so spodnou bielizňou, oblečením alebo uterákmi. Každý z týchto materiálov sa perie inak. Okrem toho sa posteľná bielizeň z rôznych tkanín musí prať odlišne. Napríklad saténová posteľná bielizeň sa môže poškodiť, ak ju budete prať s flanelom. Nezabudnite tiež oddeliť farby. Bielu posteľnú bielizeň perte oddelene od farebnej. Pred vložením tkaniny do práčky ju obráťte naruby a zapnite zipsy a gombíky.

Pred vložením tkaniny do práčky ju obráťte naruby a zapnite zipsy a gombíky.
Foto: shutterstock/Maria Aloisi

Látka sa tak nepokrčí a vy nebudete musieť neskôr zápasiť so žehlením. Nesušte posteľnú bielizeň v sušičke, pretože teplo môže poškodiť vlákna. Najlepšie je vyniesť posteľnú bielizeň na čerstvý vzduch a nechať ju voľne uschnúť a to napríklad na balkóne. Zistíte, že v posteľnej bielizni, ktorá bola prinesená zvonka, sa vám bude spať ešte lepšie.

Pri koľkých stupňoch by ste mali prať posteľnú bielizeň? Dbajte na typ tkaniny

Teplota, pri ktorej periete posteľnú bielizeň, je veľmi dôležitá. Ak sa chcete zbaviť nečistôt, roztočov a mikroorganizmov, mali by ste tkaninu prať v horúcej vode. Najlepšia teplota na pranie bavlnenej a ľanovej posteľnej bielizne je 60 stupňov C. Pre saténovú posteľnú bielizeň je to 40 až 60 stupňov C, flanelovú posteľnú bielizeň 40 stupňov C a hodvábnu posteľnú bielizeň 30 stupňov C. Samozrejme, pred vložením tkaniny do práčky venujte pozornosť tomu, čo je uvedené na štítku. Informácie na ňom uvedené sú veľmi dôležité. Žmýkanie posteľnej bielizne by malo byť jemné, najlepšie 400 otáčok za minútu. Chcete, aby bola vaša posteľná bielizeň mäkká a príjemná na pokožku? Namiesto zmäkčovača bielizne pridajte do aviváže 4 polievkové lyžice octu. Má antibakteriálny a dezinfekčný účinok.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Najlepšie domáce patenty na bielenie posteľnej bielizne

Ako často meníte posteľnú bielizeň? Je lepšie si tento termín ustrážiť. Pyžamo perte ešte častejšie

The post Takto vždy periem posteľnú bielizeň. Je mäkká a voňavá a baktérie nemajú šancu prežiť appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj