Skip to content
Menu
Menu

Táto rastlina je tajnou zbraňou proti škodcom. Vysaďte ju do záhrady v okamihu. Zabije nielen kliešte

Prečítať článok

8.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Karel Bock).

Niektoré rastliny nielen pekne vyzerajú, ale pôsobia aj ako odstrašujúci prostriedok proti škodcom. Namiesto kupovania odstrašujúcich prostriedkov v obchode si do záhrady vysaďte túto rastlinu. Kliešte a slimáky sa od nej budú držať ďalej.

Ako sa starať o monardu?
Foto: shutterstock/Karel Bock

Monarda je rod rastlín z čeľade hluchavkovitých. Prirodzene sa vyskytuje v Severnej Amerike, Mexiku a Kanade. Na Slovensku sa vysádza ako okrasná rastlina, ale len málo ľudí vie o jej nezvyčajných vlastnostiach. Ukazuje sa, že je to skvelá zbraň proti škodcom.

Ktorá rastlina je najlepšia proti záhradným škodcom? Zasaďte monardu a dajte zbohom slimákom a kliešťom

Monarda sa vyznačuje vzpriamenými stonkami rastúcimi v trsoch. Má hlávkovité kvety červenej, fialovej alebo ružovej farby. Kvitne od júla do septembra, takže je krásnou záhradnou dekoratívnou rastlinou a pekne sa kombinuje s inými rastlinami, ale má aj ďalšiu cennú vlastnosť.

Monarda je skvelý odpudzovač škodcov. Vylučuje éterické oleje, a preto pôsobí odstrašujúco na kliešte, slimáky a roztoče, pretože nemajú radi silné vône. Vysaďte ju teda spolu s ďalšími repelentnými rastlinami, ako je levanduľa, mäta alebo rozmarín, a ochránite svoju záhradu pred neželanými návštevníkmi.

Ako sa starať o monardu? Dodržiavajte tieto pravidlá a bude krásne kvitnúť

Monarda rastie najlepšie na slnečnom mieste. Dobre sa jej bude dariť aj v polotieni, ale bude mať menej kvetov. Najlepším substrátom bude úrodná, mierne vlhká a humusovitá pôda. Je náročná na zálievku. Nemá rada sucho, preto ju treba pravidelne zalievať, najmä v horúcom počasí. Rastline je potrebné odstraňovať pretečené kvety, čo jej zabezpečí kvitnutie v neskoršom období.

V záhradách sa pestuje 6 druhov, ktorých kultivary sa najčastejšie označujú ako Monarda hybrida.
Foto: shutterstock/Krzysztof Slusarczyk

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Dajte si ho do vrecka a kliešte utečú. Rastie divoko na lúkach

Čo kliešte nenávidia? Tu je niekoľko dávno známych prírodných zmesí na lesné túry aj mimo nich

The post Táto rastlina je tajnou zbraňou proti škodcom. Vysaďte ju do záhrady v okamihu. Zabije nielen kliešte appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj