Skip to content
Menu
Menu

Táto rastlina pomáha proti kašľu a odpudzuje kliešte a škodcov. Ako ju môžete pestovať vo svojej záhrade?

Prečítať článok

20.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/Antranias).

Keď hľadáte neobvyklú rastlinu do záhrady, oplatí sa pozrieť na druh pochádzajúci zo Severnej Ameriky. Poteší nielen svojím vzhľadom a vôňou, ale má aj mnoho zaujímavých možností využitia. Povieme vám, ako sa starať o túto originálnu a pôsobivú rastlinu a aké sú výhody jej pestovania.

Ako sa staráte o monardu?
Foto: pixabay/Antranias

Monarda je originálna rastlina, ktorá môže nielen zdobiť vašu záhradu, ale aj podporovať vaše zdravie a odpudzovať kliešte z pozemku a zároveň priťahovať užitočný hmyz. Povieme vám, ako pestovať tento jedinečný druh a aké podmienky mu musíte zabezpečiť, aby bujne a krásne kvitol.

Monarda – ako vyzerá?

Monarda je nezvyčajná rastlina pochádzajúca zo Severnej Ameriky, ktorá zvyčajne upúta pozornosť svojimi kvetmi. Kvety tohto druhu pripomínajú malé valčeky, ktoré vyrastajú vertikálne zo stredu kvetenstva. Môžu nadobúdať rôzne farby, takže môžete nájsť biele, žlté, fialové alebo červené monardy.

V závislosti od odrody môže táto rastlina dosiahnuť výšku 60 až 120 cm. Zvyčajne sa vo vašich záhradách stretnete s odrodami monardy, ako sú dvojmocná, fistulosa, punctata odroda. Niektorí ľudia sa rozhodnú pestovať aj monardu citrónovú, ktorá však v našich podmienkach môže byť len jednoročnou rastlinou, pretože nie je odolná voči nízkym teplotám.

Monarda citrónová kvitne od júna do septembra purpurovočervenými kvetmi.
Foto: shutterstock/Salamanca1218

Starostlivosť o monardu – na čo by ste mali myslieť?

Samotná starostlivosť o monardu nie je zložitá. Musíte však zabezpečiť správne podmienky pre zdravý rast vašej rastliny. V prvom rade by mala byť zasadená na slnečnom alebo polotienistom mieste.

Okrem toho treba pamätať na to, že monarda má rada miernu zálievku. V období sucha by sa však mala zalievať častejšie. Dávajte však pozor, aby voda nestála v pôde, pretože by mohli začať hniť korene. Nezabudnite ani na vhodný substrát pre monardu. V tomto prípade by mala byť pôda úrodná a priepustná.

Ak chcete podporiť kvitnutie monardy, nezabudnite ju pravidelne hnojiť. Počas vegetačného obdobia prihnojujte rastlinu organickými hnojivami. Okrem toho nesmiete zabúdať ani na systematické odstraňovanie odkvitnutých výhonkov.

Monarda odpudzuje kliešte a slimáky.
Foto: shutterstock/Karel Bock

Čo je dobré vedieť o monarde?

Pestrofarebná monarda však nie je len farebnou ozdobou záhrady, pretože táto rastlina má mnoho zaujímavých spôsobov využitia. Okrem iného sa vďaka svojej citrónovej vôni používa na výrobu parfumov.

Okrem toho monarda priťahuje užitočný hmyz, ako sú včely a motýle, ktoré opeľujú záhradu. Jej vôňa navyše účinne odpudzuje kliešte. Niektorí ľudia tiež tvrdia, že na miestach, kde rastie monarda, bolo pozorovaných menej slimákov a ulitníkov.

Okrem toho má rastlina aj blahodarné účinky na vaše zdravie. Nálevy z niektorých jej odrôd pomáhajú počas prechladnutia a majú protizápalové a antibakteriálne účinky a používajú sa aj na zmiernenie príznakov infekcií dýchacích ciest, ako je nádcha, kašeľ a zápal hltana.

Monarda priťahuje užitočný hmyz, ako sú včely a motýle, ktoré opeľujú záhradu.
Foto: freepik/wirestock

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Táto rastlina je tajnou zbraňou proti škodcom. Vysaďte ju do záhrady v okamihu. Zabije nielen kliešte

Rastlina v záhrade. Prírodná bariéra proti slimákom, komárom a kliešťom

The post Táto rastlina pomáha proti kašľu a odpudzuje kliešte a škodcov. Ako ju môžete pestovať vo svojej záhrade? appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj