Skip to content
Menu
Menu

Táto vôňa účinne odpudzuje kuny. Umiestnite to okolo svojho domu, aby ste ich odohnali

Prečítať článok

26.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lerner Vadim).

Kuny nepredstavujú pre človeka priamu hrozbu, no stopy ich činnosti vedia poriadne potrápiť. Môžu nielen prehrýzť káble, ale aj poškodiť budovy. Tieto zvieratá sú zvyčajne aktívne v noci, najčastejšie v období párenia, ktoré trvá od skorej jari do leta a neskôr na jeseň. Poradíme vám, ako s nimi bojovať.

Kuny nepredstavujú pre človeka priamu hrozbu, no stopy ich činnosti vedia poriadne potrápiť.
Foto: shutterstock/Lerner Vadim

Odpudiť kuny z vašej záhrady, garáže či podkrovia nie je veľmi ťažké, za predpokladu, že viete, ako konať. Môžete použiť špecializované zariadenia, ktoré vyžarujú ultrazvuk alebo použiť babskú metódu, ktorá je často rovnako účinná a oveľa lacnejšia. V kritických situáciách môže byť potrebné využiť služby špecialistov na odchyt kún.

Kuna je dravý cicavec a hoci vyzerá roztomilo, dokáže znepríjemniť život a spôsobiť problémy. A hoci na ľudí neútočí, prežúva káble v autách aj doma, ničí izoláciu budov a robí hluk, loví sliepky, kačice a husi a dá si pochutnať aj na ovocí zo záhrady. Nečudo, že keď sa objaví na pozemku, ľudia hľadajú spôsoby, ako kunu zaplašiť.

Kunu je možné vyhnať z domu alebo záhrady pomocou špeciálnych ultrazvukov, ktoré sú pre tieto zvieratá dráždivé a znepokojujúce. Kým sa však rozhodneme pre ich kúpu, musíme si uvedomiť, že fungujú aj na mačky, čo môže byť výhodou, ale aj nevýhodou, ak máme doma takého miláčika.

Ako sa zbaviť kún pomocou pachov?

Jednoduchý a účinný spôsob, ako sa zbaviť kún, je odplašiť ich pomocou špecifických pachov. Zaujímavé je, že kuny nemajú rady psie chlpy. Ak teda máte psa, jeho srsťou môžete držať kuny ďaleko od vášho domova.

Málokto vie, že existuje rastlina, ktorá účinne odpudzuje nielen kuny, ale aj muchy, komáre a iný hmyz. Je to Plektrant koleusovitý (Plectranthus coleoides). Oplatí sa zasadiť si ho do záhrady alebo doma. Musíte však vedieť, že ide o jednoročnú rastlinu, ktorá prirodzene pochádza z tropických oblastí, takže zimu vonku neprežije.

Plektrant koleusovitý sa oplatí zasadiť si ho do záhrady alebo doma.
Foto: shutterstock/muralird2008

Čo ešte kuny neznášajú? Zoznam pachov, ktoré ich odpudzujú, je pomerne prekvapivý, pretože v ňom nájdeme napríklad záchodové bloky alebo ocot. A aby ich odradili od hryzenia, niektorí odporúčajú posypať ich korením a feferónkou.

Pamätajme, že kuny sa nesmú zabíjať, sú chránené. Je to neetické a spôsobuje to zvieratám obrovské utrpenie a za takýto priestupok čelíme právnym následkom. Oveľa lepší a humánnejší spôsob je tieto zvieratá jednoducho odradiť od pobytu na našom pozemku.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vezmite z kuchyne, choďte do záhrady a posypte ním krušpán. Invázia húseníc sa skončí raz-dva

Medveď pri Snine odvliekol býka z ohrady „Vlk by to nezvládol“

The post Táto vôňa účinne odpudzuje kuny. Umiestnite to okolo svojho domu, aby ste ich odohnali appeared first on Vášeň v tebe.