Skip to content
Menu
Menu

Ťažko chorý športovec bol pripravený vykonať eutanáziu, no postup ZRUŠIL. Presvedčila ho dôležitá správa od manželky

Prečítať článok

25.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/ijembuca/ instagram.com/guruhonza/).

Český atlét Jan Kavalír trpí nevyliečiteľnou chorobou ALS. Z tohto dôvodu chcel vo Švajčiarsku podstúpiť eutanáziu, no napokon zákrok zrušil. Presvedčila ho manželka, ktorá mu oznámila naliehavú správu.

Jan Kavalír plánoval eutanáziu, no zrušil ju. Presvedčila ho správa od manželky.
Foto: instagram.com/ijembuca/ instagram.com/guruhonza/

Jan Kavalír, český fitness tréner a novinár, dostal v auguste 2017 zdrvujúcu diagnózu. Ukázalo sa, že trpel ALS, teda amyotrofickou laterálnou sklerózou, ktorá postupne odoberá v tele silu a vedie k smrti pacienta. Tri mesiace predtým Kavalír stretol lásku svojho života Martinu, s ktorou sa oženil v roku 2021.

„O ruku ma požiadal v roku 2020 v cieli triatlonových pretekov, ktoré som práve dobehla. Zrazu pokľakol, požiadal ma o ruku a ja som bola veľmi šťastná. Bolo to nádherné, emotívne. Svadba bola v roku 2021“

– povedala jeho manželka v rozhovore pre „Denník N“.

Jan Kavalír plánoval eutanáziu, no zrušil ju. Presvedčila ho správa od manželky

Hoci choroba postupovala, Jan sa snažil vyťažiť zo života maximum, kedykoľvek to bolo možné. Bohužiaľ, on aj jeho milovaná si boli vedomí toho, že čoskoro opustí tento svet. Kavalir sa rozhodol, že chce zomrieť podľa vlastných predstáv, a tak s pomocou svojej milovanej naplánoval vlastnú eutanáziu vo Švajčiarsku. Martina vyplnila všetky podklady a 19. apríla sa malo všetko konať.

„Sľúbila som mu, že vybavím všetko, ako si želá. Nakoniec to trvalo takmer osem mesiacov. V januári tohto roka mu eutanáziu schválili“

– hovorí Martina.

To sa však nestalo. Medzitým sa stalo niečo, čo zmenilo jeho pohľad. Deň pred odletom mu Martina oznámila správu, že sa jej po mnohých pokusoch podarilo otehotnieť. Žena chcela, aby jej manžel nezomrel pred narodením ich dieťaťa, s čím súhlasil. V dôsledku toho bol napriek splneným formalitám fatálny postup zrušený.

„Povedal som mu, že neviem, či je to voči nemu fér, ale ponúkal som mu iný scenár. Ak by odmietol a povedal, že ide o jeho život a chce to okamžite ukončiť, nenamietala by som“

– povedala pre médium.

„Súhlasil, že nepôjdeme. Je nám obom jasné, že je to obeta z jeho aj mojej strany. (…) Kývol mi, že ak je to to, čo chcem, zostane, lebo ma miluje.“

– dodala.

Matka Kavalirová a Jan Kavalir.
Foto: instagram.com/ijembuca/

Dcéra by sa mala páru narodiť v septembri tohto roku. V tom istom rozhovore žena spomenula, že jej manžel čoraz častejšie stráca vedomie a starostlivosť oňho bola a je pre ňu obrovskou výzvou. V súčasnosti sa Kavalir nehýbe ani nehovorí, komunikuje iba mimikou a žmurkaním očí.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Cítite hnev častejšie ako motýliky v bruchu, pretože neodložil ponožky? Týchto 9 signálov znamená, že je čas sa rozísť

103-ročná žena prezradila tajomstvo svojej dlhovekosti. „Toto pijem každý deň už 30 rokov.“

The post Ťažko chorý športovec bol pripravený vykonať eutanáziu, no postup ZRUŠIL. Presvedčila ho dôležitá správa od manželky appeared first on Vášeň v tebe.