Skip to content
Menu
Menu

Tento čaj funguje lepšie ako laser. Stačí jedna šálka. V socialistickom Československu ho ženy pili nadmieru

Prečítať článok

27.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Heike Rau).

Fialky sa najčastejšie kupujú s myšlienkou vysadiť ich v záhrade alebo na balkóne. Medzitým sa oplatí z jednej odrody pripraviť aj zdraviu prospešný čaj. Je nielen chutný, ale má aj priaznivý účinok na pleť a vlasy.

S čím pomáha fialka trojfarebná?
Foto: shutterstock/Heike Rau

Už dlho je známe, že bylinné čaje sú nielen zdraviu prospešné a jednoducho chutné, ale často pomáhajú aj v boji za krásnu a upravenú pleť a vlasy. Ak bojujete s akné, oplatí sa raz denne siahnuť po šálke čaju z fialiek. Hoci bol tento nápoj kedysi skutočným hitom, neskôr upadol do zabudnutia, aby si teraz opäť získal popularitu.

S čím pomáha fialka trojfarebná? Oplatí sa ju mať v kuchyni

Fialky sú pôvabné a drobné kvety, ktoré zdobia nejeden balkón a záhradu. Ukázalo sa, že jedna z ich odrôd sa používa aj v bylinnej medicíne. Fialka trojfarebná má ešte menšie kvety, ale nie sú jediné, ktoré sa používajú na čaje. Aj zelené časti rastliny sa využívajú na prípravu čaju. Zbierajú sa v máji, júni a na jeseň, potom sa sušia a používajú na čaje. Kedysi, najmä za socializmu, sa používali proti akné. Mala takáto liečba skutočne zmysel?

Pomáha čaj z fialiek pri akné? Na účinky si musíte chvíľu počkať

Čaj z fialiek je bohatým zdrojom vitamínov A a C, ako aj flavonoidov, ktoré majú priaznivý účinok na pleť. Pri pravidelnom používaní normalizuje množstvo produkovaného kožného mazu, upokojuje opuchy, má antiseboroický, čistiaci a protizápalový účinok a posilňuje cievy, takže porušené kapiláry už nie sú také viditeľné. Tu však treba poznamenať, že na prvé účinky je potrebný určitý čas, zatiaľ čo stav pokožky sa zlepšuje postupne. Fialka má tiež močopudný účinok a podporuje trávenie.

Ako variť fialku? Radšej sa neponáhľajte

Fialka sa najlepšie užíva vo forme aromatického čaju. Hotový sušený produkt si môžete kúpiť takmer v každom obchode s bylinkami alebo zdravou výživou. Ak si chcete vychutnať jedinečnú chuť, varte ho v šálke približne 8-10 minút. Môžete v ňom tiež namočiť vatu a priložiť ju na problematické miesto. Ak sa rozhodnete ju piť, neprekračujte dennú dávku, ktorá je jedna až dve porcie denne. Samozrejme, nezabudnite tiež na to, že čaj používajte ako podporný prostriedok proti nedokonalostiam, nie ako jediné riešenie. Akné je choroba a ako taká by sa mala liečiť, preto ak vás niečo trápi, navštívte svojho lekára. Taktiež neprekračujte dennú dávku čaju, pretože môže spôsobiť nevoľnosť. Čaj sa tiež neodporúča tehotným a dojčiacim ženám.

Nie len kvety ale aj zelené časti fialky sa používajú na prípravu čaju.
Foto: shutterstock/Heike Rau

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Namiesto ovocia pite čaj z listov. Stojí pár drobných a má taký účinok, že vám vyrazí dych 

Tento čaj je v mnohých krajinách zakázaný. Na Slovensku si ho stále môžete kúpiť, hoci poškodzuje pečeň

The post Tento čaj funguje lepšie ako laser. Stačí jedna šálka. V socialistickom Československu ho ženy pili nadmieru appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj