Skip to content
Menu
Menu

Tento ker znesie akékoľvek horúčavy aj sucho. Vyzerá exoticky ako ružový plameniak

Prečítať článok

20.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nnattalli).

Ak chcete mať v záhrade krásny ker, ktorý odolá horúčavám aj suchu, vyberte si tamarišku. Táto rastlina vyzerá exoticky ako ružový plamienok a dokáže prežiť v takmer akýchkoľvek podmienkach s malými nárokmi. Stačí, ak tamariške poskytnete priestor, ktorý potrebuje na zdravý rast, a ona sa vám odvďačí výrazným rastom a bujným kvitnutím.

Tamariška v záhrade vyzerá exoticky ako ružový plameniak.
Foto: shutterstock/nnattalli

Tamariška je ker, ktorý sa v slovenských parkoch a záhradách vyskytuje z roka na rok častejšie. Najväčšou devízou tejto okrasnej rastliny však vôbec nie sú nádherné kvety v rôznych odtieňoch ružovej, fialovej a niekedy lomenej bielej.

Veľkou výhodou pestovania tamarišky je jej odolnosť voči suchu, teplu a zmenám počasia. Tento druh sa ľahko prispôsobuje rôznym podmienkam, vďaka čomu je vhodný na výsadbu v mnohých častiach sveta.

Ak sa rozhodnete pozvať ho do svojej záhrady, prilákate na svoj pozemok aj opeľujúci hmyz. A to prospeje aj kvitnutiu všetkých ostatných, kvetov.

Ako vyzerá tamariška? Takto môžete rastlinu ľahko rozpoznať

Vzhľad tamarišky veľmi závisí od jej kultivaru, ale všetky majú určité spoločné charakteristické znaky. Listy rastliny sú zelené alebo sivé, malé – ihličkovité alebo šupinaté, dlhé až niekoľko milimetrov.

Tento ker má tiež tenké konáre a efektné, subtílne vyzerajúce kvety zhromaždené v hustých bodliakovitých latách. Niektoré odrody tamarišky možno pestovať ako strom alebo na kmeni. Najlepšie sa na to hodia tamarišky so štyrmi vetvami alebo pestrofarebné.

Tamariška je jednou z mála rastlín, ktoré prežívajú aj v málo úrodnej a suchej pôde.
Foto: shutterstock/aniana

Pestovanie tamarišky – základné princípy. Najlepšie sa cíti v týchto podmienkach

Pestovanie tamarišky nie je náročné, ale je vhodné zabezpečiť jej optimálne podmienky na rast, aby sa mohla zdravo vyvíjať. Ak chcete, aby rastlina vždy vyzerala úžasne, mali by ste ju zasadiť na dobre osvetlené miesto.

Dôležitejšia ako miesto je však pôda, ktorá by mala byť dobre odvodnená a mierne zásaditá. Tým sa zabráni zadržiavaniu vody v substráte.

Pokiaľ ide o zalievanie a hnojenie tamarišky, ker potrebuje výdatnú zálievku len na začiatku, aby mohol dobre zakoreniť. Na jar sa odporúča prihnojiť ho živinami určenými pre okrasné rastliny.

Najdôležitejším zásahom pri starostlivosti o tamarišky je ich prerezávanie. Nevynechávajte ho

Prerezávanie tamarišky je najdôležitejším postupom pri starostlivosti o ne. Nielen kvôli jej vzhľadu, ale aj preto, že udržiava jej krivky v dobrej kondícii. O rez kmeňov by ste sa mali postarať vždy skoro na jar, aby ste odstránili staré, poškodené konáre a podporili rast nových výhonkov.

Prerezávanie tamarišky by nemalo byť príliš drastické. V opačnom prípade môžete rastlinu oslabiť. Snažte sa pritom zachovať prirodzený tvar tamarišky (skrátiť ich čo najviac na dĺžku rastúcich výhonkov/púčikov).

Na podporu rastu nových výhonkov musíte tamarišku vždy na jar orezať.
Foto: shutterstock/Ludmila Talmazan

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kvety pokrývajú ker počas celého leta. Pripomínajú nadýchané pompony

Tu sú príklady najhorších susedov. Tieto stromy radšej nesaďte vedľa svojho domu

The post Tento ker znesie akékoľvek horúčavy aj sucho. Vyzerá exoticky ako ružový plameniak appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj