Skip to content
Menu
Menu

Tento odpad nie je vždy recyklovateľný. Kam likvidovať polystyrén?

Prečítať článok

30.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Bilanol).

Zostal vám po zateplení domu alebo po vybalení bielej techniky či elektroniky penový polystyrén? Tento druh odpadu sa triedi a mal by sa vložiť do správneho vreca. Do ktorého? Napriek zdaniu nie je odpoveď na túto otázku jednoznačná a vyžaduje si dôkladnejší prístup.

Zostal vám po zateplení domu alebo po vybalení bielej techniky či elektroniky penový polystyrén?
Foto: shutterstock.com/Bilanol

Do akého odpadu vyhadzujete penový polystyrén?

Ak máte polystyrénový odpad, ktorý chcete zlikvidovať, musíte najprv určiť, či je tento kus čistý alebo znečistený. Čistý polystyrén, napríklad ten, ktorý sa používa na upevnenie balíkov v škatuliach, a ten, ktorý zostane po zateplení budovy, sa môže recyklovať.

Na druhej strane, ak je polystyrén znečistený potravinami (napr. obaly z čínskych jedálniček alebo tácky od mäsa/ryby) alebo farbou, lepidlom, mal by sa umiestniť do bežného komunálneho odpadu (čierne nádoby na zmesový odpad). Je to dôležité, pretože znečistený polystyrénový odpad nie je vhodný na recykláciu.

Kam vyhodiť polystyrén z chladničky?

Polystyrén sa používa na ochranu domácich spotrebičov, ktoré sa dodávajú v kartónových škatuliach. Slúži, samozrejme, na ochranu krytu, ako aj vnútra spotrebiča pred poškodením v dôsledku vibrácií alebo nárazov. Po vybalení a vybratí chladničky vám zostane krabica a jej obsah, t. j. penový polystyrén. Kde zlikvidujete polystyrén z chladničky? Ide o čistý výrobok, a preto je plne recyklovateľný. Vložte ho do žltého vreca alebo kontajnera určeného na skladovanie kovov a plastov.

Kde zlikvidovať polystyrén po televízore?

Podobne ako v prípade chladničiek, aj polystyrén po televízoroch je čistý odpad. Slúži len na ochranu zariadenia počas prepravy do domu kupujúceho. Odporúča sa preto jeho recyklácia na špecializovaných zberných miestach alebo (ak je ho málo) umiestnenie do vlastnej nádoby na plasty a kovy. Nemal by sa miešať s iným odpadom v nádobe na komunálny odpad.

Podobne ako v prípade chladničiek, aj polystyrén po televízoroch je čistý odpad. Slúži len na ochranu zariadenia počas prepravy do domu kupujúceho.
Foto: shutterstock.com/Nor Gal

Čo robiť so zvyškami polystyrénu zo stavby?

Likvidácia zvyškov polystyrénu zo stavby môže byť problematická kvôli ich veľkosti a množstvu, ale aj kvôli ich potenciálnej špinavosti. V tomto prípade je najlepším nápadom objednať si kontajner na odpad, do ktorého budete hádzať všetky zvyšky z vykonaných prác. Najmä ak sú zmiešané, napríklad sutina so sieťovinou, polystyrénom a lepidlom.

Zvyšky polystyrénu zo stavenísk môžete odovzdať aj na zberných miestach stavebného odpadu, ak sa vo vašej obci nachádzajú. Zvyčajne ho však budete musieť na Zberný dvor priniesť osobne.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kde likvidovať polystyrén? Dávajte pozor a nepomýlite sa. Mohli by ste byť veľmi prekvapení

Nie ste si istí, kde zlikvidovať penový polystyrén? Zistite, ako správne zlikvidovať tento druh odpadu

The post Tento odpad nie je vždy recyklovateľný. Kam likvidovať polystyrén? appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj