Skip to content
Menu
Menu

Tieto „fit“ produkty nie sú také zdravé, ako by sa mohlo zdať

Prečítať článok

17.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/Ri luck).

Keď sa rozhodneme zmeniť jedálniček alebo chceme schudnúť pár kilogramov, začneme rozmýšľať, čo jesť, aby sme boli zdraví a nízkokalorickí. Potom našu pozornosť najčastejšie upútajú produkty, ktoré sú považované za „fit“. Nie vždy je to však dobrý nápad, pretože to, čo považujeme za zdravšie a kvalitatívnejšie, niekedy negatívne ovplyvňuje naše zdravie. O akých produktoch konkrétne hovoríme?

Keď sa rozhodneme zmeniť jedálniček alebo chceme schudnúť pár kilogramov, začneme rozmýšľať, čo jesť, aby sme boli zdraví a nízkokalorickí.
Foto: Shutterstock/Ri luck

Raňajkové cereálie, müsli a granola

Mnoho ľudí spája tieto typy produktov s príkladom zdravých raňajok. Dodatočne v obchodoch nájdete rôzne druhy cereálií označené „fit“, čo ešte viac potvrdzuje naše presvedčenie, že konzumáciou tohto typu produktov sa postaráme o svoju postavu a dodáme telu všetky potrebné vitamíny. Medzitým mnohé takéto obilniny obsahujú veľké množstvo cukru a majú nízky obsah bielkovín a vlákniny. Vďaka tomu sú porovnateľné s bežnými sladkosťami.

Tip: skôr ako si kúpite raňajkové cereálie alebo müsli, skontrolujte množstvo bielkovín, cukru a celkový obsah kalórií. Ak je daný výrobok skutočne zdravý, bude krátke aj jeho zloženie.

Mnoho ľudí spája tieto typy produktov s príkladom zdravých raňajok.
Foto: súkromný archív

„Fit“ produkty – instantná ovsená kaša

Aj keď sú ovsené vločky neodmysliteľne spojené s diétou a zdravím, mali by ste si uvedomiť, že keď si v obchode vyberiete hotové jedlo, ktoré len zalejete vriacou vodou, nemusí byť zdravé. Tieto druhy výrobkov obsahujú zvýšené množstvo cukru, soli a umelých farbív. Navyše tomuto druhu ovsených vločiek často chýba primerané množstvo vlákniny a bielkovín, čo nás zasýti na dlhú dobu.

Tip: Rovnako ako v predchádzajúcom prípade je dobré si pred kúpou instantných ovsených vločiek prečítať zloženie a vybrať si takú kašu, ktorá má málo pridaného cukru či soli, alebo radšej vôbec. Ideálnou alternatívou k produktom z obchodu je príprava ovsených vločiek doma. Všetko, čo potrebujete, sú ovsené vločky, vriaca voda, arašidové maslo a ovocie, aby ste si vytvorili výživné raňajky, ktoré vás zasýtia na dlhé hodiny.

Ideálnou alternatívou k produktom z obchodu je príprava ovsených vločiek doma.
Foto: Pixabay/Pexels

„Fit“ produkty – sušené ovocie

Hoci sa môže zdať, že sušené ovocie je zdravé, aj pri ňom si treba dávať pozor. Niektoré z nich sú totiž konzervované oxidom siričitým, ktorý môže spôsobiť bolesti hlavy či nevoľnosť. Tiež stojí za to vedieť, že ovocie podrobené procesu sušenia stráca vitamín B12 a získava… ďalšie množstvá cukru, ktoré pridáva výrobca, aby im dodal ešte väčšiu chuť.

Tip: Z času na čas jesť sušené ovocie nie je zlé, ale stojí za to pamätať, že ide o spracovaný produkt. Ak teda máme na výber medzi čerstvým alebo sušeným ovocím, mali by sme vždy zvoliť prvú možnosť.

Ak teda máme na výber medzi čerstvým alebo sušeným ovocím, mali by sme vždy zvoliť prvú možnosť.
Foto: shutterstock/New Africa

„Fit“ produkty -„light“ verzie známych produktov

Aj keď produkty označené ako „light“ v skutočnosti obsahujú menej tuku, sú bohužiaľ menej chutné. Preto výrobcovia často na zvýraznenie chuti pridávajú extra množstvo cukru, soli, múky a zahusťovadiel. A to znamená, že tieto produkty už nie sú menej kalorické ako štandardné, aj keď výrobca hovorí pravdu a produkt obsahuje menej tuku.

Tip: Je dobré si uvedomiť, že „light“ produkty sú väčšinou len marketingový trik. V obchode sa oplatí porovnať ingrediencie oboch verzií a skontrolovať, či odtučnená (a väčšinou oveľa drahšia) alternatíva nejakého syra či jogurtu nie je lepšia len z hľadiska obsahu kalórií, ale aj nutričných hodnôt.

V obchode sa porovnajte ingrediencie oboch verzií.
Foto: shutterstock/Deutschlandreform

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

AstraZeneca celosvetovo sťahuje svoju vakcínu proti COVID-19. Dôvod poznáme

Zbieram tieto krásne kvety a varím ich doma. Je to odvar, ktorý je oveľa lepší ako čaje z obchodu

The post Tieto „fit“ produkty nie sú také zdravé, ako by sa mohlo zdať appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj