Skip to content
Menu
Menu

Tieto rastliny sršne milujú . Ak ich máte vo svojej záhrade, očakávajte návštevu nebezpečného hmyzu

Prečítať článok

2.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/TTstudio).

Kedy sršne útočia? Ako väčšina zvierat, hlavne keď sa cítia ohrozené. Ak však chcete znížiť riziko bodnutia týmto hmyzom, mali by ste sa vyhnúť všetkému, čo tento hmyz ešte viac priťahuje. Poradíme vám, ktoré rastliny sú pre sršne obzvlášť atraktívne a čo môžete použiť na ich odpudzovanie.

Aké rastliny sršne milujú a ktorým by ste sa preto mali vyhnúť v záhrade?
Foto: shutterstock/TTstudio

Sršne, podobne ako osy, nepatria medzi obľúbený hmyz. V skutočnosti je to oprávnené, pretože bodnutie tohto hmyzu je bolestivé a potenciálne nebezpečné, najmä pre alergikov. Preto sa oplatí vedieť, čo nás môže vystaviť častejším návštevám sršňov a ôs v záhrade. Potom sa ich návštevám budeme môcť lepšie vyhnúť alebo jednoducho budeme vedieť byť opatrnejší.

Čo priťahuje sršne? Prítomnosť týchto rastlín v záhrade je zárukou väčšieho počtu hmyzu

Sršne milujú tekutinu vo vnútri stoniek týchto rastlín.
Foto: shutterstock/Tatsiana Kalasouskaya

Najväčšia aktivita sršňov je v júni, júli a auguste. V tomto období sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa s nimi stretnete, najmä ak máte v záhrade orgovány. Sršne milujú tekutinu vo vnútri stoniek týchto rastlín. Druhým lákadlom pre sršne aj osy sú všetky ovocné stromy, pričom najobľúbenejšie pre tento hmyz sú jablone, hrušky a hrozno. Preto sa odporúča nevysádzať tieto druhy v bezprostrednej blízkosti okien. Nezvaní hostia to rýchlo pochopia ako pozvanie do domu, najmä ak ich navyše priláka sladká vôňa koláčov alebo zmrzliny. Okrem toho sa odporúča osobitná opatrnosť pri zbere týchto plodov, pretože sa v nich často ukrýva hmyz. Náhly pohyb môže vyvolať útok, ktorému by sme sa všetci radi vyhli. Čo však môžete urobiť, ak chcete svoj ker alebo strom naozaj ochrániť? Našťastie existuje niekoľko spôsobov ochrany pred sršňami.

Čoho sa bojí sršeň? Takto sa vyhnete bolestivému bodnutiu

Často odporúčanou metódou boja proti sršňom je vysadiť v záhrade určité rastliny, ktoré majú opačné vlastnosti ako vyššie uvedené a jednoducho ich odpudzujú. Medzi ne patrí okrem iného levanduľa, muškát, palina, tymián, fialka alebo cesnak. Dobrým nápadom je tiež chrániť naše okná a dvere. Pomôcť môže zmes vody a octu alebo vonných olejov, ktorú stačí nastriekať na záclony alebo rámy dverí. Účinné sú najmä klinčekový, levanduľový, citrusový alebo čajovníkový olej. Zaujímavou metódou je aj použitie kávy. V tomto prípade treba niekoľko polievkových lyžíc kávových zŕn nasypať do kamennej nádoby a potom zapáliť. Stúpajúci dym by mal účinne odpudzovať aj osy a príležitostne dokonca aj komáre.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Na sršne pôsobí ako magnet. Rozzúrený hmyz zaútočí

Priťahuje včely, odpudzuje sršne. Príjemná vôňa na terase

The post Tieto rastliny sršne milujú . Ak ich máte vo svojej záhrade, očakávajte návštevu nebezpečného hmyzu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj