Skip to content
Menu
Menu

Tmavé škvrny na listoch monstery sú dôležitým signálom. Nepodceňujte ich

Prečítať článok

29.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kyttan).

Monstera je veľmi obľúbená pre svoje nápadné, rozprestierajúce sa listy. Je to tiež pomerne odolná rastlina, o ktorú sa ľahko stará. To však neznamená, že neochorie a že sa o ňu vôbec netreba starať. Má určité nároky a niekedy sa jej zhoršuje zdravotný stav.

Čo znamenajú tmavé škvrny na monstere?
Foto: shutterstock/Kyttan

Ak ste si všimli, že sa na listoch objavujú škaredé čierne škvrny, nemusíte čakať – je to signál, že vaša rastlina potrebuje pomoc! Rýchly zásah môže monsteru zachrániť a vyriešiť problém už v zárodku.

Monstera, ako každá exotická rastlina, miluje teplo, ale neznáša priame slnko. Ak ju počas chladnejšieho počasia umiestnite k oknu, môžete očakávať čierne škvrny na listoch. Rovnaký účinok bude mať aj umiestnenie rastliny do prievanu.

Ako teda monsteru zachrániť? V prvom rade jej musíte nájsť vhodné miesto – teplé, ale mierne zatienené. Monstera potrebuje pravidelnú, ale miernu zálievku. V lete ju zalievajte raz týždenne, v chladnejších obdobiach menej často. Ale pozor: nadmerné zalievanie je najväčším nepriateľom monstery. Ak si všimnete, že listy začínajú žltnúť, je to znamenie, že ste jej poskytli príliš veľa vody.

Nadmerné zavlažovanie spôsobuje tmavé škvrny na listoch.
Foto: shutterstock/bbearlyam

Príliš veľa vody môže tiež prispieť k vzniku škvrnitosti listov, jednej z najčastejších chorôb monstery. Príznakmi sú tmavé škvrny so žltými okrajmi na listoch. Ak spozorujete takéto škvrny, okamžite prestaňte rastlinu zalievať a presuňte ju na teplejšie miesto. Potom odrežte všetky napadnuté časti rastliny a zvyšné časti ošetrite fungicídom. Monsteru je tiež dobré presadiť do nového substrátu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zalejte monsteru domácim „koktejlom“. Bude rásť ako šialená. Sú to len 2 ingrediencie

Domáce hnojivo pre monstery. Budete prekvapení, aké svieže budú listy

The post Tmavé škvrny na listoch monstery sú dôležitým signálom. Nepodceňujte ich appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj