Skip to content
Menu
Menu

Toto je najlepšia rastlina do skalky. Všetko odpúšťa a miluje slnko. Darí sa jej v neúrodnej pôde

Prečítať článok

23.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tom Meaker).

Je to najlepšia rastlina na skalky a svahy. Miluje slnko a zároveň sa nezľakne mrazu. Ako sa o ňu starať? Ukazuje sa, že jej pestovanie je triviálne jednoduché, ale musíte pamätať na jednu dôležitú vec, inak ovládne celú záhradu.

Ako sa starať o rožec plstnatý?
Foto: shutterstock/Tom Meaker

Rožec plstnatý je druh trvácej rastliny patriacej do čeľade klinčekovité. Prirodzene sa vyskytuje v horských oblastiach Sicílie a Talianskeho polostrova a na Slovensku sa pestuje ako okrasná rastlina. Hodí sa na svetlé slnečné miesta a nevyžaduje si žiadnu špeciálnu údržbu.

Kde by mal rožec plstnatý rásť? Je to rastlina, ktorá miluje slnko, takže sa výborne hodí do skaliek

Rožec plstnatý sa vyznačuje špicatými a chlpatými listami a kvetmi zhromaždenými v kalichoch. Výborne sa hodí do záhrady, pretože dokonale splýva s ostatnými rastlinami, a odporúča sa najmä do skaliek a na svahy, pretože sa jej dobre darí na plnom slnku.

Kvety sú biele, hviezdicovitého tvaru a dokážu úplne prekryť striebristé lístky rastlinky, ktoré sú jemne plstnaté.
Foto: shutterstock/New Africa

Rožec je všestranná rastlina. Na jednej strane miluje slnečné stanovištia, ale zároveň je mrazuvzdorná. Najlepšie sa pestuje na priepustnom substráte, nie sú však strašne suché, a dokonca ani sterilné pôdy. Nepotrebuje špeciálna starostlivosť, ale po odkvitnutí sa oplatí odstrániť suchý kvet, aby sa zabezpečil jeho vhodný vývoj.

Musíte strihať rožec? Najlepšie dvakrát ročne

Hoci je pestovanie rožca jednoduché, treba mať na pamäti, že rastie rýchlo a v krátkom čase môže obsadiť celú skalku. Aby sa tak nestalo, treba ju strihať, aby sa zabránilo nekontrolovanému šíreniu semien. Najlepšie je vykonávať rez dvakrát ročne – na jar pred obdobím kvitnutia a na konci leta, keď sa zbierajú suché kvety.

Vysádzajte ju v skalkách v skupinkách alebo na okraje záhonov.
Foto: shutterstock/Gurcharan Singh

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zalejte ňou vädnúcu begóniu. Rýchlo sa vzchopí a obsype sa kvetmi ako nikdy predtým

Chradnúci muškát stráca listy? Stačí malá zmena, aby opäť získal svoju silu

The post Toto je najlepšia rastlina do skalky. Všetko odpúšťa a miluje slnko. Darí sa jej v neúrodnej pôde appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj