Skip to content
Menu
Menu

Toto je skutočná „kráľovná záhrady“. Vyzerá ako hortenzia, ale oku lahodí dlhšie. Nebojí sa tepla ani mrazu

Prečítať článok

2.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PhotoMik).

Vyzerá ako hortenzia, ale vyznačuje sa nielen krásnymi kvetmi, ale aj červenými plodmi, ktoré zostávajú na konároch až do neskorej jesene. Kalina obyčajná je nádhernou okrasnou drevinou do záhrady a jej pestovanie nie je vôbec náročné.

Ako pestovať kalinu obyčajnú v záhrade?
Foto: shutterstock/PhotoMik

Kalina obyčajná je rýchlo rastúci ker, ktorý dorastá do výšky až štyroch metrov. Vyznačuje sa guľovitými kvetmi bielej alebo mierne ružovej farby. Kvitne v lete, ale svoje okrasné vlastnosti si zachováva až do jesene, pretože červené plody pretrvávajú a listy sa sfarbujú do krásnej zlatej farby. Ako sa o ňu starať?

Ako pestovať kalinu obyčajnú v záhrade? Je náchylná na vošky. Vyrobte si domáci postrek a ochránite ju pred škodcami

Nájdete ju v parkoch a na námestiach, ale často sa vysádza aj v domácich záhradách. Najlepšie rastie v úrodnom a vlhkom substráte s mierne kyslým alebo zásaditým pH. Darí sa jej aj v polotieni, ale oveľa lepšie kvitne na slnečnom stanovišti.

Plody tejto rastliny sa často používajú v liečiteľstve. Obsahujú veľa vitamínu C, saponínov a betakaroténu, takže sa môžu používať ako prísada do džemov, marmelád alebo štiav. Je však dôležité poznamenať, že by sa mali tepelne upraviť, pretože v surovom stave sú toxické. Kaliny sa často stávajú korisťou vošiek. Na ochranu rastliny pred škodcami sa odporúča použiť ochranné postreky. Namiesto nákupu hotových prípravkov v záhradkárskom obchode si však zmes môžete pripraviť doma.

Plody kaliny obsahujú množstvo vitamínov a minerálov. Pred konzumáciou ich musíte tepelne upraviť.
Foto: shutterstock/Skrypnykov Dmytro

TIP! Na výrobu spreja potrebujete dva litre vody a čajovú lyžičku jedlej sódy. Zmiešajte tieto dve zložky a pridajte niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu. Zmiešajte a postriekajte rastliny. Ošetrenie opakujte raz týždenne.

Kedy zasadiť kalinu obyčajnú? Môžete si vybrať z dvoch termínov

Kalinu je možné zasadiť v dvoch termínoch. Oplatí sa ich dodržať, pretože inak hrozí vysoké riziko, že rastlina odumrie a nezakorení. Plocha pod kríkom by sa mala vypleť a vykopať.

Na jar, keď už vonku nebudú mrazy. Hoci je kalina mrazuvzdorná, čerstvé sadenice nemusia zvládnuť nízke teploty.

Na jeseň by sa kaliny mali vysádzať pred mrazom. Ideálne okolo septembra alebo októbra, aby mala čas zakoreniť.

Kalinu obyčajnú môžete vysádzať na jar alebo na jeseň.
Foto: shutterstock/Edita Medeina

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Silná konkurencia pre hortenzie. V lete zaujme „snehovými guľami“

Veľmi pripomína kvety hortenzie. Krásne kvitne a na jeseň prináša plody

The post Toto je skutočná „kráľovná záhrady“. Vyzerá ako hortenzia, ale oku lahodí dlhšie. Nebojí sa tepla ani mrazu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj