23.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Bhavesh 11).
Škvrny na listoch sa môžu objaviť nečakane a často spôsobujú bezsenné noci všetkým, ktorí pestujú rastliny. Niekedy nie je potrebné prepadnúť panike, ale oplatí sa byť ostražitý: dobré rozpoznanie problému znamená, že rastlinu možno ešte zachrániť. Predtým, ako urobíte posledný krok, sa však oplatí uvedomiť si, aké sú príznaky sfarbenia. Zistite, čo môžu znamenať škvrny na listoch.
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo spôsobuje čierne škvrny na listoch?
Foto: shutterstock/Bhavesh 11
Škvrny na listoch? Nemusíte vždy panikáriť
Škvrny na listoch sa môžu objaviť na izbových aj vonkajších črepníkových rastlinách. Áno, niekedy môžu byť príznakom choroby a vtedy musíte prijať príslušné – niekedy drastické – opatrenia, ale nemusíte sa vždy zvlášť obávať. Pravda: Niekedy môže byť sfarbenie listov príznakom hubového ochorenia alebo napadnutia škodcami, ale niekedy je spôsobené nevhodnými podmienkami. Jedným z príkladov sú zasychajúce špičky listov: ak sa vyskytujú u vašich druhov, sú zvyčajne dôsledkom príliš suchého vzduchu alebo príliš zriedkavého zalievania. Niekedy môže byť zmena farby aj dôsledkom spálenia slnkom. V tomto prípade celá listová čepeľ zhnedne alebo sa sfarbí do hneda a má nepravidelný tvar. V tomto prípade stačí rastlinu premiestniť na iné, menej osvetlené miesto.
Hnedé škvrny? Dávajte si na ne pozor
Hnedé škvrny na listoch neznamenajú nič dobré. Môžu sa objaviť, keď je rastlina napadnutá hubovými chorobami alebo škodcami: molicami, voškami alebo štítničkami. V prípade posledne menovaných je zbavenie sa príčiny jednoduché: na odstránenie parazitov použite domáce prostriedky, napríklad roztok vody a octu. Ak máte do činenia s hubovými chorobami, problém zvyčajne spočíva v substráte, ktorý je pravdepodobne príliš vlhký a spôsobil hnilobu. Skôr ako sa však pokúsite rastlinu zachrániť, mali by ste skontrolovať stav koreňov: jednoducho vyberte rastlinu z kvetináča a zistite, či nie sú napadnuté plesňou a hubou. V takom prípade úplne odstráňte zeminu a poškodené korene a použite fungicíd. Až potom môžete vymeniť substrát a vrátiť rastlinu na jej súčasné miesto. Je lepšie nechať váš druh aklimatizovať a nejaký čas ho nezalievať.
Na odstránenie hnedých škvŕn na listoch použite domáci postrek na báze cesnaku alebo cibule.
Foto: shutterstock/OMG Snap
Nezabudnite, že huba sa môže objaviť aj na listoch. V takom prípade môžete na odstránenie patogénov použiť domáci prostriedok. Môžete použiť prostriedok na báze cesnaku alebo cibule: Nakrájajte zeleninu, pridajte ju do fľaše s rozprašovačom a zalejte ju prevarenou vodou. Po 24 hodinách môžete listy dôkladne postriekať.
POZNÁMKA: listy poškodené škvrnami sa neobnovia. Len nové, ktoré vyliečená rastlina vypustí, už budú bez škvŕn.
Biele škvrny? Vyvinula sa vážna pleseň
Už viete, že hnedá škvrna môže byť dôsledkom plesňových ochorení, ale nie je jediná. Ukazuje sa, že môže napadnúť rastliny zhromaždené na záhonoch a kvetinových záhonoch a nadobudnúť inú podobu. Biele škvrny, ktoré vytvárajú na listoch mramorový vzor, sú veľmi nebezpečné. Môžu mať aj podobu napadnutia v odtieňoch sivej farby. V prvom prípade ide o pravú múčnatku a v druhom o sivú pleseň. Napádajú napríklad zemiaky, paradajky, uhorky a ruže. Príčinou týchto chorôb býva zvyčajne prílišná vlhkosť, ktorá podporuje šírenie choroby. Ako si poradiť s takýmito bielymi škvrnami na rastlinách? Je potrebné – bohužiaľ – urobiť niekoľko dôležitých krokov.
Príčinou vzniku bielych škvŕn býva prílišná vlhkosť.
Foto: shutterstock/S.O.E
Najprv musíte odstrániť infikované časti rastlín a zlikvidovať ich, aby sa zabránilo vzniku chorôb (záhradnícke nožnice alebo nožnice musíte často dezinfikovať, napr. vriacou vodou). Po druhé, treba použiť fungicídy: napr. fungicídy dostupné v záhradkárskych predajniach. Ak dávate prednosť prírodným prostriedkom, odporúča sa použiť cesnakový extrakt: Jednoducho vložte niekoľko strúčikov cesnaku do fľaše a zalejte ich prevarenou, vychladenou vodou. Po dvoch dňoch je liek pripravený na použitie.
Čierne škvrny? Fatálna chyba v starostlivosti
Hoci sú vonkajšie teploty už pozitívne, niekedy môžu byť výkyvy pre vaše rastliny veľmi nebezpečné. Na jar a v lete sa mráz môže vyskytnúť len zriedka, ale ak rastliny v dome vystavíte prievanu, určite to zhorší ich stav. Čo musíte urobiť, aby ste predišli mrazu? V prvom rade nevystavujte rastliny prievanu a zabezpečte stálu teplotu počas celého dňa. Niekedy môže pomôcť aj premiestnenie vašich okrasných druhov do interiéru.
Suché končeky listov sa objavujú v dôsledku suchého vzduchu alebo príliš zriedkavého zalievania.
Foto: shutterstock/Ekaterina34
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ak vaše zemiaky ničia nepríjemní škodcovia, toto je spôsob, ako sa ich prirodzene zbaviť
Listy paradajok sa krútia? To by mohla byť príčina
The post Toto nie je obyčajný vzor mramorovania. Rastliny zvnútra vyžiera huba appeared first on Vášeň v tebe.