Skip to content
Menu
Menu

Tri ingrediencie lásky. Vytvárajú úspešný vzťah

Prečítať článok

9.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/dekazigzag).

Ako je možné, že vzťahy ľudí, ktorí sa k sebe veľmi hodia, sa rozpadajú, zatiaľ čo tie zdanlivo nesúrodé trvajú roky? Každý z nás vo vlastnom záujme hľadá odpoveď na túto otázku. Hľadajú ju aj psychológovia. Robert Sternberg, americký psychológ z Yaleovej univerzity, spolu s Karin Weisovou opísali tzv. trojfaktorovú teóriu lásky. Hoci táto koncepcia vznikla v roku 1986, je stále aktuálna!

Skutočná láska – podľa Sternberga – pozostáva z troch prvkov. 
Foto: shutterstock/dekazigzag

Prítomnosť všetkých troch prvkov je podľa Sternberga zárukou, že vzťah prežije a že bude prospešný a uspokojujúci pre oboch partnerov.

Aké sú tieto prvky?

Po prvé, vášeň

Vášeň je pripravenosť prežívať silné emócie, pozitívne aj negatívne. Je to fascinácia telesnosťou partnera, túžba po telesnej intimite a sexe, vysoká intenzita vzťahu a všetko, čo s ním súvisí: veľké plány, obrovské nádeje, šialená túžba, silná idealizácia partnera a celého vzťahu.

Na začiatku vzťahu je vášeň veľmi silná a je najdôležitejším obsahom vzťahu; je ťažké ju kontrolovať. Časom slabne, hoci sa dá rôznymi prostriedkami znovu rozprúdiť. Dá sa to a dokonca by sa to malo robiť, vášeň je potrebná na to, aby vzťah vydržal, hoci, samozrejme, v rôznych fázach spoločného života (a v rôznom veku) sa vášeň vo vzťahu chápe rôzne (bláznivý sex a experimentovanie, ale aj flirt, zábava a prekvapenie).

Vášeň sa inak nazýva zamilovanosť. Ako tvrdí Sternberg, nie je to láska ako taká, pretože nad ňou nemáme kontrolu, ale má veľmi dôležitú funkciu – spája ľudí a umožňuje, aby sa láska zrodila a potom rozvíjala.

Po druhé, intimita

Intimita je blízkosť, pocit, že so svojím partnerom alebo partnerkou robím to, čo nerobím s nikým iným na svete. Je to puto, pripútanosť, dôvera, vzájomná starostlivosť a podpora, priateľská náklonnosť a zodpovednosť za budovanie vzťahu, schopnosť zvonku sa priblížiť partnerovi a ukázať: tu som ja, so všetkými svojimi chybami a slabosťami. Intimita vzniká časom a vyžaduje si, aby sa v nej partneri cítili bezpečne.

Pre mnohých ľudí je intimita to, čo považujú za najťažšie – neschopnosť otvoriť sa partnerovi a ťažkosti s pomenovaním svojich túžob vedú ku komunikačným problémom a často sú príčinou kríz vo vzťahu. Okrem toho si intimita vyžaduje spoločne strávený čas a spoločnú skúsenosť. A s tým dnes zápasí veľa párov.

Podstatné je, aby boli všetky tri prvky neustále prítomné – vtedy je vzťah úplný, úspešný a uspokojujúci pre každú stranu.
Foto: shutterstock/PeopleImages.com – Yuri A

Po tretie, záväzok

Záväzok je zložka vzťahu, ktorá je najviac v našich rukách a podlieha našej kontrole. Záväzok je vedomé rozhodnutie, že chceme byť vo vzťahu a robiť kroky, vďaka ktorým vzťah trvá a rastie. Je to ochota robiť vyhlásenia a rozhodnutia a všetko, čo robíme, aby sme spojili svoj život so životom svojho partnera alebo partnerky (na najrôznejších úrovniach). Je to aj o starostlivosti o kvalitu vzťahu, o vkladaní energie a úsilia do toho, aby bol spoločný život čo najlepší.

Záväzok rastie od začiatku vzťahu a dosahuje svoje maximum, keď sa z rozhodnutia oboch strán stane vážnym vzťahom. Potom, ak je vzťah dobrý, pokračuje na stabilnej úrovni.

Podľa Sternberga sa vášeň, intimita a oddanosť v rôznych fázach vzťahu prejavujú s rôznou intenzitou. Podstatné však je, aby boli všetky tri prvky neustále prítomné – vtedy je vzťah úplný, úspešný a uspokojujúci pre každú stranu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

5 fáz lásky. V mnohých pároch sa vzťah zastaví v treťom bode. Tu je dôvod

Je to skutočná láska? Môžete ju rozpoznať podľa týchto znakov

The post Tri ingrediencie lásky. Vytvárajú úspešný vzťah appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj