Skip to content
Menu
Menu

Tu je najkrajšia trvalka. Každý ju chce mať vo svojej záhrade. Kedy túto rastlinu vysadiť? Abeceda starostlivosti

Prečítať článok

27.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alex Manders).

Kedy vysadiť najkrajšie trvalky v záhrade? Pozrite sa, čo potrebujete vedieť o niektorých najkrajších záhradných rastlinách. S týmto sprievodcom im zabezpečíte správne podmienky na rast a zaručíte pravidelné kvitnutie.

Najkrajšie trvalky v záhrade? Predsa georgíny.
Foto: shutterstock/Alex Manders

Kedy kvitne georgína?

Kedy kvitne georgína? Je to jedna z obľúbených záhradných trvaliek, ktorá k nám prišla zo Strednej Ameriky. V závislosti od odrody môže dosahovať výšku od 20 do 150 centimetrov. Jej najžiadanejšou časťou sú, samozrejme, kvety, ktoré môžu mať širokú škálu farieb: bielu, žltú, krémovú, červenú, ružovú, fialovú, bordovú alebo oranžovú. Niet divu – záhradníci predsa radi krížia zástupcov rôznych odrôd medzi sebou.

A kedy presne môžete obdivovať krásu georgíny, ktorú zdobia jej jedinečné kvety? Nuž, tu je dobrá správa pre tých, ktorí by ich chceli zakomponovať do svojho domova, pretože tieto kvety majú mimoriadne dlhé obdobie kvitnutia. Samotné kvety sa objavujú približne v júli a vydržia až do neskorej jesene (kvety opadávajú s príchodom prvých mrazov).

Ako sadiť georgíny?

Ako sadiť georgíny? Pahýle georgín s niekoľkými hľuzami by sa nemali sadiť do zeme skôr ako v polovici mája. Nemali by sa umiestňovať príliš hlboko do zeme. Nezabudnite tiež hľuzy pred výsadbou na niekoľko hodín namočiť do studenej pôdy, ak sa ukáže, že sú po prezimovaní príliš suché. Veľké pahýle môžete tiež rozdeliť na časti, ale majte na pamäti, že každá takáto sadenica by mala mať vyvinuté aspoň dva púčiky a časť stonky.

Pahýle georgín s niekoľkými hľuzami by sa nemali sadiť do zeme skôr ako v polovici mája.
Foto: shutterstock/OlgaSolo

Pestovanie georgín v záhrade

Bude sa vo vašej záhrade čoskoro pestovať georgína? Aké miesto by ste jej mali dať? Na to, aby georgína priniesla bohaté kvety, potrebuje veľa slnka. Na tienistejších miestach nebudú veľmi veľké a samotná rastlina sa môže nevzhľadne natiahnuť. Dbajte tiež na to, aby bola chránená pred vetrom.

Substrát pre georgíny by mal byť humusovitý, úrodný, mierne vlhký a dobre odvodnený. Treba dbať na to, aby nebol príliš vlhký, pretože pri hľuzovitých koreňoch tejto rastliny veľmi ľahko dochádza k hnilobe. Ak je substrát príliš ťažký, možno ho trochu uvoľniť pieskom.

Georgíny musíte pravidelne zalievať a osobitnú pozornosť treba venovať zalievaniu v období sucha. Ak sa vám stane, že máte v záhrade vysokú georgínu, je najlepšie zabezpečiť jej pevnú oporu, aby sa stonky nelámali pod váhou kvetov. Po odkvitnutí kvetov je najlepšie ich hneď odrezať, aby na ne rastlina neplytvala energiou.

Po odkvitnutí kvetov ich hneď odstrihnite.
Foto: shutterstock/Amelia Martin

Prečo georgína nekvitne?

Prečo georgína nekvitne? Dôvodom môže byť príliš skorý čas výsadby. U nás často mrzne v marci a niekedy aj v apríli, takže ak zasadíte georgíny do záhrady skoro na jar, nemusia vám kvitnúť. Rastlina tiež nemusí kvitnúť, ak je príliš sucho alebo tma.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako a kedy vysádzať georgíny? Uplatnite pravidlo 10:25/40 – more kvetov počas celého leta a jesene je spoľahlivým spôsobom

Georgíny v zime. Musia sa georgíny na zimu vykopať? Niekoľko osvedčených tipov

The post Tu je najkrajšia trvalka. Každý ju chce mať vo svojej záhrade. Kedy túto rastlinu vysadiť? Abeceda starostlivosti appeared first on Vášeň v tebe.