Skip to content
Menu
Menu

Tuje a krušpány sú už pasé. Vytvorte si s touto rastlinou krásny letný živý plot

Prečítať článok

11.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/bubutu).

Prezentovaná rastlina je jedným z druhov zaujímavých okrasných tráv, ktoré sa často vyskytujú v našich záhradách. Práve pre svoj zaujímavý vzhľad a nápadné kvety je taká obľúbená. Zistite, čo potrebujete vedieť o tejto rastline skôr, ako sa ju rozhodnete pestovať.

Miskant obrovský môže dorásť do výšky 3-4 metre.
Foto: shutterstock/bubutu

Miskant obrovský: ako rýchlo rastie?

Fascinujú vás obrovské miskanty? Ako rýchlo táto rastlina rastie? Okrasná tráva, ktorou je tento druh miskantu, je mimoriadne vysoká, dosahuje až 3-4 metre. Rastie pomerne rýchlo, takže svoju maximálnu veľkosť môže dosiahnuť už v treťom roku po vysadení. Práve počas vegetačného obdobia sa pozoruje jej najrýchlejší rast.

Veľa však závisí od substrátu, na ktorom je miskant vysadený. Ak je príliš suchý, alebo naopak, pôda sa ukáže ako podmáčaná, rastlina môže rásť oveľa pomalšie.

Miskant obrovský: kedy zasadiť rastlinu?

Kedy vysádzať miskant obrovský? Najlepšie je to urobiť na jar. Ideálny čas na to je od konca marca do polovice mája – vtedy sa pôda dostatočne zahreje, aby mala tráva vhodné podmienky na rast. Nezabudnite korene rastliny dôkladne zasypať zeminou a uistite sa, že nie sú hlbšie ako 15 cm. Ak po vysadení trávy nezačne pršať, pôdu výdatne zalejte.

Miskant obrovský: kedy strihať okrasnú trávu?

Kedy strihať miskant obrovský a prečo vôbec? V skutočnosti je táto úprava užitočná na to, aby trsy rastlín získali zdravý, nápadný vzhľad. Rez by sa mal vykonávať skoro na jar. V tomto prípade odrežte minuloročné uschnuté stonky asi 10 centimetrov nad zemou. Ak sa pustíte do takejto práce, nezabudnite si poriadne chrániť ruky, pretože okraje listov miskantu sú veľmi ostré. Strihanie je najlepšie vykonávať záhradníckymi nožnicami v odeve, ktorý zakrýva ruky, a s rukavicami na rukách.

Strihanie miskantu prospieva k nápadnému vzhľadu.
Foto: shutterstock/wideonet

Miskant obrovský: kedy kvitne?

Kedy kvitne miskant obrovský? Zvyčajne sa to stáva zriedkavo, ale keď sa to stane, kvitne koncom leta. V našich podmienkach kvitne miskant tohto druhu len v oblasti, kde je možná dlhá vegetácia. Kvety tejto rastliny majú spočiatku ružovkastú farbu, ale neskôr sa mení na striebornú.

Miskant obrovský (Miscanthus giganteus): aká pôda? Zistite požiadavky tejto rastliny

Aká pôda pre miskant obrovský? Rastlina nie je v tomto ohľade náročná. Najhoršie sa však vyvíja na príliš ťažkej alebo príliš ľahkej pôde. Na druhej strane sa jej bude určite najlepšie dariť na humusovom substráte. Miskant je ideálny pre záhradu ľudí, ktorí s rastlinami ešte len začínajú svoje dobrodružstvo. Táto tráva miluje teplo, preto sa jej bude dobre dariť na slnečnom mieste, ktoré je chránené pred studeným vetrom.

Miscanthus giganteus neznáša veľmi dobre sucho, preto zvyčajne vyžaduje výdatnú zálievku. Predovšetkým by ste na to nemali zabúdať v lete, počas horúceho počasia. Pôdu je tiež dobré udržiavať vlhkú mulčovaním kôrou, žihľavou alebo trávou. Pri výsadbe miskantu v záhrade majte na pamäti aj to, že rýchlo zaberá veľa miesta.

Miskant sa v posledných rokoch dobre uplatňuje ako energetická rastlina.
Foto: shutterstock/Mei Yi

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kedy vysádzať okrasné trávy? Dávajte pozor na dátum a pampy vyrastú až do výšky 3 metrov

Táto okrasná tráva je záhradným hitom. Rastie mnoho rokov a je nenáročná na pestovanie

The post Tuje a krušpány sú už pasé. Vytvorte si s touto rastlinou krásny letný živý plot appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj