Skip to content
Menu
Menu

Túto bylinu si môžete zasadiť na parapet. Nahraďte ňou nezdravé korenie vývaru

Prečítať článok

27.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ungvar).

Niektorí ľudia si nevedia predstaviť vývar bez maggi. Žiaľ, patrí medzi nezdravé výrobky, ktorým je lepšie sa vyhnúť. Preto sa oplatí hľadať zdravšiu alternatívu tohto korenia. Na parapete alebo v záhrade si môžete zasadiť ligurček, ktorý vás poteší svojou chuťou aj vôňou. Pozrite si najdôležitejšie informácie o pestovaní tejto bylinky.

Namiesto maggi môžete do vývaru pridať zdravú bylinku.
Foto: shutterstock/ungvar

Ligurček je trvalka z čeľade mrkvovitých. Pochádza z Blízkeho východu, ale dobre rastie aj v našich klimatických podmienkach. Vyznačuje sa intenzívnou a korenistou vôňou a kombináciou rôznych chutí, t. j. sladkej, slanej, horkej a kyslej. Vďaka tejto zmesi sa hodí do mnohých jedál. Okrem toho je jeho koreň známy svojimi liečivými vlastnosťami. Preto sa ho oplatí pridávať do vývaru namiesto maggi.

Ako pestovať ligurček? Najdôležitejšie zásady starostlivosti

Ligurček je flexibilná rastlina, pokiaľ ide o pestovanie, takže ho môžete zasadiť do záhrady, ale aj do kvetináča na balkón alebo terasu. Musíte jej zabezpečiť slnečné miesto, aby ste si mohli vychutnať jedinečnú vôňu jej listov.

Rastlina sa vysieva ako odrezky alebo semená. To sa robí v marci a apríli. Ligurček bude najlepšie rásť v úrodnej, dobre odvodnenej pôde s pH 6-7. Počas fázy rastu ho musíte pravidelne, ale nie veľmi výdatne zalievať.

Ligurček môžete pestovať v kvetináči, na balkóne, terase alebo v záhrade.
Foto: shutterstock.com/Elena Pavlovich

Pred zimou by sa mala rastlina prerezať a dostatočne zakryť. To ju ochráni pred mrazom.

Niekedy sa stáva, že listy ligurčeka zožltnú alebo zle rastú. Môže to byť spôsobené nedostatočným zavlažovaním alebo nevhodnou pôdou. Mali by ste preto zabezpečiť správnu vlhkosť a začať ho hnojiť organickým hnojivom alebo hnojivom určeným špeciálne pre bylinky.

Ligurček do vývaru a ďalšie. Do čoho sa dá pridať?

Prvé použitie ligurčeka, ktoré vám napadne, je nahradiť ním maggi. Vďaka tejto rastline získa vývar výnimočnú chuť. Túto bylinu možno pridať aj do iných polievok.

Ligurček je tiež ideálny do šalátov a zeleninových a rybacích jedál. V minulosti sa rastlina používala ako náhrada korenia, preto sa pridávala do bylinných tinktúr.

Z ligurčeka si môžete pripraviť domácu pastu. Úspešne nahradí bujónové kocky.

Ligurček dodá vývaru jedinečnú chuť.
Foto: shutterstock/vaivirga

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Stačí štipka. Toto polievkové korenie zvýrazní chuť viac ako maggi. Je tiež zdravšie

Pridáte ho do vývaru. Ani neviete, že je to silné korenie

The post Túto bylinu si môžete zasadiť na parapet. Nahraďte ňou nezdravé korenie vývaru appeared first on Vášeň v tebe.