Skip to content
Menu
Menu

Túto zeleninu a bylinky vysievajte v júni. Toto je posledná výzva na výsev

Prečítať článok

10.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/stockcreations).

V júni sa nemusíte obávať náhlych poklesov teplôt, takže môžete zasiať rôzne druhy teplomilnej zeleniny. Okrem toho je to ideálny mesiac na výsev byliniek. Pozrite si zoznam zeleniny a byliniek vysievaných v júni, využite prázdne miesto vo svojej zeleninovej záhrade.

Aké bylinky a zeleninu vysievate v júni?
Foto: shutterstock/stockcreations

Každá rastlina by sa mala ošetrovať individuálne. Vďaka nám budete môcť zvoliť čas výsevu podľa špecifických vlastností rastliny. Uvádzame zoznam zeleniny a byliniek, ktoré sa oplatí vysievať už v prvom júnovom týždni. Správny termín výsevu je kľúčom k bohatej úrode.

Akú zeleninu zasiať v júni?

Niekedy začínajú záhony v júni vyzerať prázdne. Preto sa oplatí vysiať júnovú zeleninu a bylinky, ktoré vyplnia priestor po reďkovkách, šaláte alebo špenáte. Nielenže tým doplníte vašu špajzu, ale zároveň zabránite vyrastaniu buriny.

Jún je čas na výsev novej zeleniny. Oplatí sa zasiať niektoré odrody cukrovej repy, uhoriek, kukurice a šalátu, ktoré majú rady neskoršie mesiace. Možno vás bude lákať aj výsadba kapustovitých rastlín, t. j. bielej kapusty, brokolice, kalerábu a ružičkového kelu.

Nezabudnite však, že neskorý výsev zeleniny vám prinesie neskoršiu úrodu. Napríklad čierna reďkovka zasiata v júni bude plodiť až koncom septembra alebo začiatkom októbra.

Pri neskorom výseve sa musíte viac starať o pôdu, ktorá by mala byť úrodná a dobre zvlhčená. Odporúčame tiež používať prírodné hnojivá.

V júni sa oplatí zasiať kapustovú zeleninu, napríklad brokolicu.
Foto: shutterstock/Nifolwight

Ktoré bylinky zasiať v júni?

Jún je mesiacom na výsev obľúbenej kuchynskej bylinky kôpru a veľmi obľúbenej žeruchy. Tieto bylinky určite stihnú vyrásť pred prvými mrazmi. Okrem toho môžete zvážiť aj výsev bazalky, ktorá je skvelá do letných šalátov alebo jedál.

Môžete vyskúšať aj výsev koriandra, ktorý sa používa v rôznych orientálnych jedlách. Musíte však tejto rastline poskytnúť vlhkú pôdu a dobre slnečné miesto. Nezabudnite ani na mätu, ktorá dobre rastie v letných podmienkach a je ideálnym doplnkom osviežujúcich nápojov.

Ako vidíte, jún môže byť priaznivý pre nové plodiny. Oplatí sa zasiať vyššie uvedenú zeleninu a bylinky, aby ste sa z vlastnej úrody tešili čo najdlhšie.

Kôpor je obľúbená bylinka používaná pri varení. Oplatí sa ho vysievať v júni.
Foto: shutterstock/photoPOU

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kedy a ako viazať cesnak? Starý otec mal svoj vlastný trik. Hlavičky budú veľké ako dlaň

Záhradkár prezradil, ako si doma rýchlo vypestovať bylinky. „Je to ako mini skleník.“

The post Túto zeleninu a bylinky vysievajte v júni. Toto je posledná výzva na výsev appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj