Skip to content
Menu
Menu

Upokojuje vás a uľahčuje zaspávanie. Šálka denne stačí na to, aby ste spali ako dieťa

Prečítať článok

30.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/iva).

Mnoho ľudí bojuje s nespavosťou. Predtým, ako siahnete po liekoch alebo iných produktoch, je však vhodné vyskúšať prírodné metódy riešenia tohto problému. Najmä preto, že práve kvitne jedna rastlina, ktorá veľmi účinne uvoľňuje telo a pomáha nám lepšie spať. Zistite, z ktorých kvetov si môžete pripraviť nálev, aby ste spali hlboko a pokojne.

Ako si zabezpečiť pokojný a hlboký spánok?
Foto: Shutterstock/iva

Vysoké množstvo stresu a neustály zhon, ktoré nás sprevádzajú v každodennom živote, spôsobujú, že mnohí ľudia majú problémy so zaspávaním. Často hneď siahame po liekoch, ale je lepšie najprv vyskúšať prírodné prostriedky, ktoré môžu byť rovnako účinné. Jedným z nich je čaj z levandule.

Ako si zabezpečiť pokojný a hlboký spánok? Vypite tento čaj

Levanduľa bude čoskoro kvitnúť. Preto sa oplatí uvedomiť si mnohé výnimočné vlastnosti, ktoré tento krásny a aromatický kvet ukrýva. Najväčší význam tu má jej vôňa, pretože aromatické zlúčeniny levandule majú na nás upokojujúci účinok.

Vďaka tomu nám rastlina pomáha rýchlejšie zaspať a zároveň zlepšuje kvalitu nášho spánku. Okrem toho levanduľa znižuje nervové napätie a má priaznivý vplyv na imunitný systém. Vykazuje tiež antibakteriálne účinky.

Ak si chcete pripraviť levanduľový čaj na hlboký a pokojný spánok, jednoducho zalejte jednu čajovú lyžičku sušenej bylinky 200 ml horúcej vody. Prikryte a nechajte 5-7 minút lúhovať. Po uplynutí tejto doby ho môžete vypiť s pridaním medu alebo citróna. Čaj môžete piť trikrát denne a poslednú porciu by ste mali vypiť chvíľu pred spaním.

Ako si pripraviť relaxačný levanduľový kúpeľ

Účinok šaju umocní aj relaxačný večerný kúpeľ, na ktorý môžeme použiť levanduľu pre ešte lepšiu relaxáciu.
Foto: shutterstock/Alena Ozerova

Účinok šaju umocní aj relaxačný večerný kúpeľ, na ktorý môžeme použiť levanduľu pre ešte lepšiu relaxáciu. Na tento účel musíme nasypať 50 g levanduľových kvetov do 2 až 3 litrov vriacej vody.
Po 15 minútach zmes scedíme a pridáme do vane k vode.
Levanduľový kúpeľ by mal trvať približne 20-30 minút. Okrem toho môžeme do vody po precedení pridať aj zvyšné kvety. Stačí ich vložiť do textilného vrecka a ponoriť do vody.

Ďalšie prírodné prostriedky na zaspávanie. Ako fungujú

Ak máme problémy so zaspávaním, môžeme použiť aj iné prírodné prostriedky, ktoré budú tiež účinné. Málokto vie, že kivi je veľmi užitočné v boji proti nespavosti. Ukazuje sa, že kivi nielenže dodáva nášmu telu cenné živiny a vitamíny, ale pomáha nám aj zaspať. Je to vďaka prítomnosti vitamínu C, serotonínu a kyseliny listovej v ovocí.

Okrem levandule a kivi môžeme použiť napríklad aj medovku, citrusové oleje, harmanček, valeriánu a bylinnú mätu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vyberieme, pridáme med a varíme 3 minúty. Levanduľový elixír pre zdravieVyberieme, pridáme med a varíme 3 minúty. Levanduľový elixír pre zdravie

Levanduľa. Kedy ju sadiť, aby ste sa v lete tešili? Ako a kedy ju strihať po zime?

The post Upokojuje vás a uľahčuje zaspávanie. Šálka denne stačí na to, aby ste spali ako dieťa appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj