Skip to content
Menu
Menu

Úroda jahôd bude rekordná. Na aplikáciu domácich živín ešte nie je neskoro

Prečítať článok

11.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/encierro).

Sezóna jahôd je v plnom prúde. Nie je nič chutnejšie ako čerstvé, slnkom zohriate ovocie odtrhnuté priamo z kríka. Je známe, že hnojenie jahôd je kľúčovým prvkom na zabezpečenie bohatej a zdravej úrody. Aby ste získali ešte viac plodov, odporúča sa teraz aplikovať poslednú šancu v podobe domácej výživy. Na prihnojenie kríkov ešte vôbec nie je neskoro. Vaša úroda sa dokonca zdvojnásobí.

Hnojenie jahôd ovplyvňuje nielen množstvo a kvalitu plodov, ale aj odolnosť rastlín voči chorobám a škodcom.
Foto: shutterstock/encierro

Hnojenie jahôd

V porovnaní s inými plodinami nemajú jahody vysoké nároky na výživu. Napriek tomu je hnojenie mimoriadne dôležitým postupom pri ich pestovaní, ktorý má veľký vplyv na rast kríkov a bohatosť úrody. Okrem toho vhodné hnojivo zlepšuje kvalitu a chuť plodov, vďaka čomu sú veľké, pevné a sladké. Používanie hnojív tiež zvyšuje odolnosť voči chorobám, škodcom a stresovým faktorom. Vďaka tomu kríky rastú zdravo a produkujú dobré ovocie. Hnojenie jahôd sa začína ešte pred zasadením rastlín do zeme. Pôdu sa odporúča hnojiť organickými hnojivami, ako je kompost alebo hnoj (najlepšie na jeseň, rok pred zberom). Rastliny tak budú mať hneď od začiatku k dispozícii potrebné živiny, čo sa prejaví zdravým rastom a bohatou úrodou.

Ďalšie dávky hnojiva sa aplikujú na jar, počas obdobia rastu a kvitnutia. Na začiatku vegetačného obdobia sa odporúčajú prípravky bohaté na dusík, ktoré podporujú vývoj listov a výhonkov. V období pred kvitnutím sa však odporúča znížiť množstvo dusíka a použiť hnojivá bohaté na draslík. Draslík je nevyhnutný pre vývoj kvetov a plodov, a preto pomáha vytvárať zdravú a chutnú úrodu. Keď kríky intenzívne nasadzujú plody, je vhodné zvoliť hnojivá so zvýšeným obsahom draslíka, ako aj hnojivá s obsahom fosforu, horčíka a vápnika. Po zbere úrody sa zasa oplatí dodať jahodám fosfor a draslík, ktoré pomôžu pripraviť rastliny na zimu a podporia ich tvorbu nových výhonkov a kvetných pukov v nasledujúcej sezóne.

Vyskúšajte kondicionér poslednej šance a vaša úroda bude až dvakrát vyššia.
Foto: pixabay/Pat_Photographies

Jód pre jahody – kondicionér poslednej šance

Sezóna jahôd je v plnom prúde, ale každý záhradkár sníva o tom, aby mal čo najviac chutných a šťavnatých plodov. Ukazuje sa, že je to možné s použitím domácej výživy poslednej šance. Vôbec nie je neskoro prihnojiť jahody hnojivom vyrobeným z jódu a popola, ktoré pomôže vytvoriť ešte viac šťavnatých plodov. Vďaka tomu sa úroda dokonca zdvojnásobí. Budete na to potrebovať ingrediencie ako napr:

100 g popola;

10 kvapiek jódu;

10 litrov vody.

Stačí zovrieť vodu, pridať popol a dôkladne premiešať. Potom nechajte zmes odstáť 5-7 minút a až potom pridajte zvyšok vody. Ďalším krokom je pridanie jódu. Jahody zalejte touto pripravenou výživou (400-700 ml na krík). Popol dodá rastlinám prvky ako draslík, fosfor, vápnik a horčík, vďaka ktorým budú mať ešte lepšiu úrodu. Na druhej strane má jód baktericídny a fungicídny účinok, a preto dokonale chráni jahody pred chorobami a škodcami.

Popol dodá rastlinám draslík, fosfor, vápnik a horčík, vďaka ktorým budú mať ešte lepšiu úrodu.
Foto: shutterstock/Uryupina Nadezhda

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kradnú vodu a živiny z kríkov. Ako sa zbaviť buriny z jahôd?

Čím hnojiť jahody v máji? Nie všetky hnojivá sú vhodné

The post Úroda jahôd bude rekordná. Na aplikáciu domácich živín ešte nie je neskoro appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj