Skip to content
Menu
Menu

Už ma neprekvapuje, keď záhradníci hladia sadenice paradajok. Účinok je nepredstaviteľný

Prečítať článok

17.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nataliia Kuznetcova).

Sezóna výsevu paradajok sa skončila. Teraz zostáva byť trpezlivý a čakať na prvé výsledky. Niektorí ľudia si môžu všimnúť, že ich sadenice vyslovene vystrelili. Pre začínajúcich záhradkárov je to dôvod na radosť. Skúsenejší ľudia vedia, že sa nemajú z čoho tešiť. Prílišné bujnenie sadeníc paradajok je dôvodom na obavy, pretože môže ohroziť budúcu úrodu. Ako spomaliť ich nadmerný rast? Jednoducho ich nežne pohladkajte.

Ako spomaliť ich nadmerný rast? Jednoducho ich nežne pohladkajte.
Foto: shutterstock/Nataliia Kuznetcova

Prečo sú sadenice bujné?

Rozhodnutie vypestovať si vlastné sadenice paradajok je vynikajúcou príležitosťou na zdokonalenie svojich vedomostí a overenie si svojich zručností v praxi. Hoci si táto metóda vyžaduje veľa úsilia, pomáha šetriť peniaze. Avšak predtým, ako sa budeme môcť pochváliť vlastnými paradajkami dobrej veľkosti, musíme prejsť štádiom sadeníc. Mimoriadne dôležité je poskytnúť im správne podmienky na zdravý rast.

Problémom, na ktorý začínajúci záhradníci najčastejšie upozorňujú, je nielen slabý rast sadeníc paradajok, ale predovšetkým ich bujný vzhľad. Prečo sa rastliny takto správajú? Ukazuje sa, že za všetko môže svetlo, presnejšie jeho nedostatok. Dostatok slnečného svetla uľahčuje sadeniciam priebeh fotosyntézy. Ak však nemajú dostatok svetla, začnú si ho samy hľadať a v dôsledku toho rastú dlhé, tenké a veľmi slabé.

Ako zachrániť nepoddajné sadenice paradajok?

Veľmi vysoké a slabé sadenice paradajok, ktoré sa naťahujú pri hľadaní zdroja svetla, sú pohľadom, ktorý nechce vidieť žiadny záhradník. Preťažené rastliny sa s väčšou pravdepodobnosťou prevrátia, zlomia alebo ich dokonca napadnú choroby či škodcovia. Nedostatočná hladina svetla zabezpečí, že nedosiahnu svoj plný potenciál, čo ovplyvní budúce výnosy.

Preťažené rastliny sa s väčšou pravdepodobnosťou prevrátia, zlomia alebo ich dokonca napadnú choroby či škodcovia.
Fotto: shutterstock/studiomiracle

Existuje záchrana pre nadmerne bujné sadenice paradajok? Ukazuje sa, že jedným z najúčinnejších patentov na posilnenie sadeníc je použitie špeciálnych lámp na lepšie osvetlenie oblasti, kde paradajky rastú. Hoci by ste si mohli myslieť, že na to postačia veľké okná, sklenené strechy alebo iné zariadenia, často sa ukazuje, že to nestačí. Umelé osvetlenie nám dáva plnú kontrolu nad množstvom svetla a umožňuje stimulovať rast a vývoj paradajok.

Spomalenie rastu domácich sadeníc paradajok

Vývoj sadeníc paradajok narúša nielen nedostatočná úroveň osvetlenia. Pestovaným plodinám škodí aj príliš vysoká, ako aj príliš nízka teplota. Optimálne by sa mala pohybovať okolo 16 stupňov Celzia. Zaujímavým patentom, ktorý záhradníci používajú na spomalenie príliš bujného rastu sadeníc paradajok, je ich hladenie. Tí, ktorí majú značné skúsenosti, radia vykonávať túto kúru päťkrát týždenne počas 14 dní.

Pozorovania ukázali, že bujnenie sa znižuje až o 40 %. Hoci je hladenie pre človeka príjemným pohladením, u sadeníc paradajok spôsobuje značný mechanický stres. Aby sa hrozba eliminovala, rastliny začnú produkovať etylén, ktorý posilňuje stonky, stopky a listy. Alternatívne riešenie – stačí siahnuť po kúsku papiera, kartónu alebo polystyrénu a potrieť vrcholky sadeníc. Aký účinok môžeme očakávať? V prvom rade budú sadenice menej bujné a posilní sa ich celková odolnosť.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Prečo paradajky nedozrievajú? Vďaka tomuto jednoduchému triku budú v okamihu červené

Pôda pre paradajky. Do akej pôdy zasiať a zasadiť paradajky?

The post Už ma neprekvapuje, keď záhradníci hladia sadenice paradajok. Účinok je nepredstaviteľný appeared first on Vášeň v tebe.