Skip to content
Menu
Menu

Už to nie sú len ľudia po päťdesiatke. „Choroba bohatých ľudí“ postihuje čoraz mladších ľudí. Jeden z charakteristických príznakov

Prečítať článok

2.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Orawan Pattarawimonchai).

Chorobu môžeme získať v každom veku. Niektoré sú však častejšie v určitých vekových kategóriách. Tak je to aj v prípade ochorenia, o ktorom píšeme v nasledujúcom článku. Je známe, že ním vo všeobecnosti trpia starší ľudia, napriek tomu sa čoraz častejšie vyskytuje u dvadsiatnikov a tridsiatnikov. Čo je však horšie, spôsobujú si ho sami.

Chorobu môžeme získať v každom veku. Niektoré sú však častejšie v určitých vekových kategóriách
Foto: shutterstock/Orawan Pattarawimonchai

Mladý vek sa riadi vlastnými zákonmi. Mnohí ľudia nevenujú pozornosť určitým otázkam, ktoré môžu mať v budúcnosti dôsledky. Kebab na raňajky? Prečo nie! Osem pív na večierku? Jasné! Párty každý tretí deň? Trikrát áno! Ak k tomu pridáme skutočnosť, že sa stále menej hýbeme a stále viac času trávime sedením alebo ležaním, máme recept na urýchlenie staroby. Na našu vlastnú žiadosť.

„Choroba bohatých“ napáda čoraz viac 20-ročných

Lekári hrozia, že čoraz viac dvadsiatnikov a tridsiatnikov trpí chorobou, ktorá doteraz postihovala najmä päťdesiatnikov. Nedávna štúdia o britskej populácii odhalila, že výskyt ochorenia u 20 a 30 – ročných sa v posledných rokoch zvýšil o 30 percent. Za všetko môže výrazne preťažený životný štýl: vysoko stresujúca strava plná živočíšnych bielkovín, sladených nápojov a alkoholu, najmä piva. Nepomáha ani to, že sa čoraz menej hýbeme. To vedie k vážnym dôsledkom. Mladý starnú doslova na požiadanie. Svoj podiel na tom má aj dna.

Dna najčastejšie postihuje ľudí vo veku nad 50 rokov. Je známa aj ako dna a „choroba bohatých“ alebo „choroba kráľov“, ktorí, nuž, mali služobníctvo na prácu a výdatný stôl bol vo vyšších vrstvách nielen výsadou, ale vlastne povinnosťou. O litroch alkoholu ani nehovoríme.

Dna vzniká v dôsledku nahromadenia kyseliny močovej, s ktorou si telo nevie poradiť. Kryštalizuje v našich tkanivách a spôsobuje zápal.
Foto: shutterstock.com/ValDan22
(ilustračné foto)

Dna sa dlho neprejavuje

Dna vzniká v dôsledku nahromadenia kyseliny močovej, s ktorou si telo nevie poradiť. Kryštalizuje v našich tkanivách a spôsobuje zápal. Najčastejšie postihuje močový systém a tiež kĺby, zvyčajne začína tým okolo palca na nohe. Práve kĺby sú hlavným dôvodom, prečo skončíme u lekára. A k lekárovi sa oplatí ísť, pretože dna sa môže vyvíjať celé roky bez toho, aby nám dávala jasné signály. V čase, keď sa prejaví ako záchvat, môže byť už značne pokročilá.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zabaľte si chodidlá na 30 minút do alobalu. Pocítite skvelé účinky

Vyzujete si topánky a zacítite zápach? Namočte si nohy. Zabijete všetky baktérie

The post Už to nie sú len ľudia po päťdesiatke. „Choroba bohatých ľudí“ postihuje čoraz mladších ľudí. Jeden z charakteristických príznakov appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj