Skip to content
Menu
Menu

V lete takéto topánky nenoste. Varuje podiatérka. Len sa dostanete do problémov

Prečítať článok

28.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pexels/Oleksandr P).

Problémom môže byť výber topánok na horúce dni. Často sa riadime ich vzhľadom, pretože chceme, aby ladili so vzdušnými šatami alebo šortkami. Netreba však zabúdať ani na dôležitú otázku zdravia našich nôh. Akým topánkam by ste sa mali v lete vyhnúť? Lekár nepochybuje.

Aké sú najlepšie topánky na leto?
Foto: Pexels/Oleksandr P

V horúcich dňoch radi nosíme sandále a šľapky. Týmto spôsobom chceme poskytnúť vašim nohám trochu vzduchu a tiež ukázať vaše krásne nalakované nechty. Dr. Kristen Patterson, podiatérka v Corewell Health, navrhla, aké topánky by ste si nemali kupovať. Skontrolujte, či ich máte vo svojom šatníku.

Aké sú najlepšie topánky na leto? Pre svoje dobro sa vzdajte niektorých modelov

Kúpa správnej obuvi na leto je dôležitou otázkou a mali by sme brať do úvahy viacero faktorov. Pred výberom toho správneho modelu sa riaďte tromi bodmi, ktoré spomína podiatérka. Vďaka tomu sa zameriate nielen na pohodlie, ale aj na zdravie vašich nôh. Zle zvolená obuv môže spôsobiť viac škody ako úžitku, preto sa oplatí brať túto otázku vážne.

Nikdy si nevyberajte topánky, ktoré sa dajú ohnúť na polovicu alebo skrútiť v rukách. Takéto topánky neposkytujú chodidlám pri chôdzi žiadnu oporu. Takže by ste sa mali vzdať každodenného nosenia šľapiek. Vyberte si tie s hrubou podrážkou, ktorá má vlastnosti tlmenia nárazov.

Lekárka tiež neodporúča nosiť obľúbené gumené crocsy. Ľahko sa obúvajú a vyzúvajú, a preto sú obľúbenou voľbou mnohých Slovákov. Nie sú však vhodné na výlety a nehodia sa do situácií vyžadujúcich dlhé státie či chôdzu. Noste ich na rýchly výlet do obchodu alebo na krátku prechádzku so psom, no pri prechádzke noste uzavretú obuv, napr. tenisky alebo trekingové topánky.

Ak uvažujete o kúpe sandálov, určite voľte tie s pásikom na členku. Takto si nebudete musieť uťahovať nohy, aby ste udržali neposlušné topánky na svojom mieste. Nenechajte sa zlákať šnúrkami či ozdobnými prúžkami. Vyzerajú pekne, no neudržia topánky na nohe.

Akým topánkam sa vyhnúť? Zistite, aké následky môže mať nosenie zlej obuvi

Keď pociťujete nepohodlie pri nosení nových topánok, zvyčajne to znamená, že nie sú vhodné pre vaše nohy. Ďalším príznakom je štípanie, „rezanie“ do kože, bolesť či trenie päty. Toto sú varovné signály poškodenia nôh, ktoré môže spôsobiť ich pravidelné nosenie.

Ak ich napriek všetkému budete nosiť aj naďalej, môžete trpieť mnohými nepríjemnými neduhmi, ako sú zarastajúce nechty na nohách, hallux valgus či rôzne deformácie prstov a nôh. Niektoré z nich vyžadujú špecializovanú liečbu, preto ich netreba podceňovať.

POZOR! Nosenie nesprávnej obuvi môže prispieť k artritíde, ktorá môže spôsobiť bolesť kolien alebo bedier. Ak si nemôžete obuť topánky sami, môžete požiadať o radu podiatéra.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Prichádzajú silné horúčavy. Tieto jednoduché spôsoby vás udržia hydratovaných po celý deň

Zabudnite na bolesť lýtok. Získajte úľavu konzumáciou obľúbených potravín

The post V lete takéto topánky nenoste. Varuje podiatérka. Len sa dostanete do problémov appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj