Skip to content
Menu
Menu

V minulosti bolo toto mydlo bežným výrobkom, teraz zažíva renesanciu

Prečítať článok

1.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Elena_Baranova).

Mydlo, ktoré opisujeme, je jedným z kozmetických prípravkov, ktoré v súčasnosti zažívajú renesanciu. Dôvodom je jeho jednoduché, prírodné zloženie a široké využitie. Okrem toho je táto kozmetika vysoko biologicky odbúrateľná, čo z nej robí obľúbenú voľbu pre ľudí, ktorí dbajú o životné prostredie.

Čím sa vyznačuje sivé mydlo? Najdôležitejšie na ňom je zloženie.
Foto: shutterstock/Elena_Baranova

Sivé mydlo v skutočnosti vôbec nie je sivé. Sivé mydlo má zvyčajne žltú alebo žltohnedú farbu a mimo Slovenska je ťažké nájsť výrobok s týmto názvom. Pozrite sa, čo sa o ňom oplatí vedieť.

Sivé mydlo: zloženie

Čím sa vyznačuje sivé mydlo? Najdôležitejšie na ňom je zloženie. Sivé mydlo vyrobené podľa tradičnej receptúry sa vyrába zo zmesi draselných solí. Na rozdiel od bieleho mydla, ktoré sa vyrába zo sodných solí, je jemnejšie a vo vode oveľa rýchlejšie zmäkne. Okrem draselných solí sa v zložení sivého mydla zvyčajne nachádza aj kyselina citrónová, karboxylové kyseliny, glycerín a chlorid sodný. Moderné verzie sivého mydla sú niekedy obohatené o sodné soli, aby sa tak rýchlo nevytratili.

Bez ohľadu na to, či ide o tradičnú alebo modernizovanú verziu sivého mydla, ide však o úplne prírodný výrobok bez parfumov a farbív. Sivé mydlo sa vyrába aj v iných krajinách. Najznámejším príkladom takéhoto mydla je mydlo Marseille.

Sivé mydlo: na čo sa používa?

Ako sa používa sivé mydlo, na čo ho možno použiť? Je to, samozrejme, ideálny výrobok na osobnú hygienu, ktorý sa odporúča najmä ľuďom s mastnou alebo aknóznou pleťou. Pomocou sivého mydla si však môžete úspešne umývať vlasy a pokožku hlavy alebo ho použiť ako náhradu peny na holenie.
Sivé mydlo sa však dá použiť na oveľa viac: možno ho použiť na odstránenie rôznych škvŕn z tkanín, čalúnenia, kobercov, podláh a dokonca aj z dlaždíc a terakoty. Alergici by ho mali používať ako náhradu pracieho prášku. Sivé mydlo pomôže odstrániť aj nečistoty na maliarskych štetcoch alebo kozmetických pomôckach.

Sivé mydlo sa vyrába aj v iných krajinách. Najznámejším príkladom takéhoto mydla je mydlo Marseille.
Foto: shutterstock/Aygul Bulte

Zaujímavé je, že sivé mydlo môže byť užitočné aj pri starostlivosti o rastliny – sprej vyrobený zo sivého mydla dokáže účinne vyhnať nezvaných hostí, ako sú roztoče, šupinatý hmyz, múčnatky a mšice z rastlín v kvetináčoch.

Sivé mydlo: antibakteriálne vlastnosti

Aké sú výhody sivého mydla? Vlastnosti tohto nenápadného kozmetického prípravku vyplývajú z jeho jednoduchého, prírodného zloženia. Antibakteriálne vlastnosti sivého mydla sú dôležité najmä pri starostlivosti o pleť, najmä o pleť so sklonom k akné. Aj keď výrobcovia tejto kozmetiky na obale takéto vyhlásenie neuvádzajú, stojí za to vedieť, že pomáha bojovať proti mnohým baktériám, ktoré napádajú našu pokožku.

Na rozdiel od väčšiny antibakteriálnych prípravkov sivé mydlo účinne čistí pokožku od všetkých nečistôt a je vhodné na každodennú starostlivosť o pleť, pričom neobsahuje umelé zložky s karcinogénnymi účinkami. Antibakteriálne vlastnosti sivého mydla spolu s jeho jemným pôsobením na pokožku z neho robia dobrú voľbu na hojenie rán.

Sivé mydlo môžeme použiť aj pri starostlivosti o mastnú pleť, pri alergiách alebo atopických zápaloch.
Foto: shutterstock/popcorner

Sivé mydlo: ako používať?

Keď sme si už sivé mydlo kúpili, ako by sme ho mali používať, aby sme z neho vyťažili čo najviac? Najčastejšie po ňom siahame na umývanie rúk, tela a tváre. Po ňom je však dobré použiť telové mlieko alebo maslo, ktoré pokožku vyživí a zabráni jej prípadnému vysušeniu. Ak používate sivé mydlo na aknóznu pleť, je dobré spolu s ním použiť čistiace tonikum a na záver hydratačný krém.

Sivé mydlo môžeme použiť aj pri starostlivosti o mastnú pleť, pri alergiách alebo atopických zápaloch – je však vhodné overiť, či nespôsobuje alergickú reakciu. Sivé mydlo sa môže používať aj na umývanie vlasov a pokožky hlavy. Odporúča sa však následne opláchnuť vlasy citrónovou šťavou alebo octom, aby sa predišlo vysušeniu pokožky hlavy alebo problémom s rozčesávaním. Sivé mydlo možno použiť aj na umývanie a predčistenie ťažšie odstrániteľných škvŕn, ale aj na čistenie podláh, špinavých stien alebo zbavenie sa prachu (nábytok stačí utrieť handričkou navlhčenou v sivom mydle).

Sivé mydlo možno použiť na čistenie akéhokoľvek typu pokožky, ale aj na udržiavanie čistoty v domácnosti alebo pri praní.
Foto: shutterstock/Elena_Baranova

Sivé mydlo: účinky

Zhrnutie: aké sú vlastnosti sivého mydla? Účinky draselného mydla možno opísať ako:

jemne čistiace – možno ho použiť na čistenie akéhokoľvek typu pokožky, ale aj na udržiavanie čistoty v domácnosti alebo pri praní,

antibakteriálne a protizápalové – preto sa odporúča najmä ľuďom, ktorí bojujú s akné,

normalizačné – pomáha regulovať vylučovanie kožného mazu.

Zároveň ide o prírodný produkt, ktorý je šetrný nielen k ľudskej pokožke, ale aj k životnému prostrediu. Prírodné zložky sivého mydla neznečisťujú vody, a preto nemajú negatívny vplyv na ekosystém.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Toto mydlo vymaže čierne bodky ako guma. Používajte ho pravidelne a zbavíte sa aj ďalších problémov

Nastrúhajte mydlo a pridajte 2 polievkové lyžice cukru. Táto zmes si za chvíľu poradí s bežným problémom

The post V minulosti bolo toto mydlo bežným výrobkom, teraz zažíva renesanciu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj