Skip to content
Menu
Menu

Vďaka jednoduchému triku budú uhorky rásť rýchlo. Svoju úrodu budete počítať v kilogramoch

Prečítať článok

10.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PhotoJuli86).

Snom mnohých pestovateľov uhoriek je vypestovať si vlastnými rukami pekné, zdravé a chutné uhorky. Uhorky však môžu byť zradné, nepoddajné a často spôsobujú problémy. Vtedy sa oplatí venovať im trochu starostlivosti. Ako povzbudiť uhorky, aby prinášali plody? Skúsení majitelia pozemkov odporúčajú neobvyklú metódu. Triumfuje medzi nimi japonský trik.

Ako stimulovať uhorky k plodeniu? Japonská metóda triumfuje medzi záhradkármi.
Foto: shutterstock/PhotoJuli86

Od polovice mája do polovice júna majú záhradníci plné ruky práce. V tomto období by sa totiž mali do zeme vysádzať sadenice uhoriek, ktoré potom pokojne rastú na pripravenom záhone.

Kde uhorky rastú najlepšie? Uhorky sa môžu pestovať v zemi, v skleníkoch alebo vo fóliových tuneloch. Ak chcete pestovať uhorky v zemi, odporúčame vybrať miesto, ktoré je chránené pred vetrom a má veľa slnka, pričom treba mať na pamäti, že optimálna teplota pre rast uhoriek je 18 až 25 stupňov Celzia.

Aké podmienky majú uhorky rady? V tomto záhone sa cítia najlepšie

Uhorka zemná nemá žiadne špeciálne požiadavky. Najdôležitejšími aspektmi pri jej pestovaní sú okrem slnka a dostatku tepla predovšetkým vhodná pôda – úrodná a bohatá na minerály. Pôda, v ktorej budú uhorky v budúcnosti rásť, by sa mala rýchlo zahrievať a mala by mať neutrálnu alebo mierne zásaditú reakciu.

Niekedy však uhorky hrajú vabank. Rastú dobre, len aby ich v určitom okamihu napadli škodcovia a rýchlo uhynuli. Niekedy uhorky nevyprodukujú toľko zeleniny, koľko by ste chceli. Preto sa oplatí konať vopred. Do práce sa pustite skôr, ako sa uhorky pohodlne usadia v záhone.

Uhorky potrebujú slnko, dostatok tepla a vhodnú pôdu.
Foto: Pixabay/munki

Ktoré prírodné hnojivo pre zemné uhorky? Japonská metóda triumfuje

Skúsení záhradkári už roky používajú japonský trik, podľa ktorého s príchodom júla a augusta zbierajú uhorky v plných strapcoch. Podobná metóda totiž zaručuje lepší rast a silu sadeníc rastlín, čím sa posilňuje ich koreňový systém.

Čo robiť? Jednoducho siahnite po nádobe a naplňte ju do polovice pilinami. Potom hobliny zalejte horúcou vodou a po vychladnutí zmes dôkladne premiešajte, kým sa nevytvoria jemné kúsky. Tým sa vytvorí prírodné hnojivo, ktoré bude silne vyživovať vaše uhorky.

Tým sa však práca nekončí. Potom vykopte na záhonoch diery, vložte do nich semená uhoriek a potom ich zasypte pilinami. Potom už len počkajte, kým uhorky vyklíčia podľa tradičného postupu výsadby. Bohatá úroda, menšia náchylnosť na choroby a predĺžený čas plodenia sú takmer zaručené.

Piliny vložte do vedra a zalejte horúcou vodou.
Foto: shutterstock/VVVproduct

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zmiešajte s mliekom a nalejte pod uhorky. Získate koše chrumkavej zeleniny. Všetky choroby zmiznú

Päť chýb pri zalievaní uhoriek, ktoré znižujú úrodu. Vyhnite sa im a budete mať čo chrumkať

The post Vďaka jednoduchému triku budú uhorky rásť rýchlo. Svoju úrodu budete počítať v kilogramoch appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj