Skip to content
Menu
Menu

Vďaka týmto pravidlám budú vaše orchidey kvitnúť. Je to jednoduché, ale účinné

Prečítať článok

30.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alie04).

Pri správnej starostlivosti kvitne väčšina orchideí aspoň raz ročne. Každý druh orchidey má trochu iné potreby, aby sa mu darilo a kvitol, ale všetky premenné sú rovnaké – svetlo, teplota, voda, materiál na pestovanie a vlhkosť.

Jednu z najobľúbenejších a najkrajších rastlín predstavuje orchidea.
Foto: shutterstock/Alie04

Túto jeseň a zimu vaša orchidea prestala kvitnúť a vás možno zaplavila vlna smútku. Ale nebojte sa: vaša orchidea prešla do obdobia vegetačného pokoja a možno bude potrebovať trochu viac lásky, aby opäť rozkvitla.

Hnojenie je veľmi dôležité. Nezabudnite sa o neho postarať

Rastlinu začnite hnojiť každý druhý týždeň vyváženým hnojivom označeným ako „hnojivo na podporu kvitnutia“ alebo dokonca hnojivom určeným špeciálne pre orchidey. Pred aplikáciou do pôdy zrieďte hnojivo vo vode na polovicu (čo znamená polovicu bežného odporúčaného množstva). Pre orchidey možno použiť aj listové hnojivá alebo kondicionéry na postrek.

Orchidey umiestňujte do priehľadných kvetináčov.
Foto: shutterstock/Pictures_for_You

Zabezpečte dostatok vody. Orchideu však neprelievajte

Orchideu je vhodné zalievať raz týždenne počas obdobia vegetačného pokoja (keď nerastie ani nekvitne) a dvakrát týždenne počas aktívneho rastu. Medzi zalievaním by sa orchidea mala udržiavať v suchu. To znamená, že sa má zalievať len vtedy, keď sa materiál v kvetináči (čo je zvyčajne voľne priepustná zmes jedľovej kôry) zdá byť suchý, inak môže orchidea uhynúť. Uistite sa, že v kvetináči sú drenážne otvory. Orchidey nerastú dobre, ak sú vo vode.

Udržujte vlhké prostredie. Orchidey majú toto prostredie rady

Väčšina orchideí sú tropické rastliny, takže uprednostňujú vysokú vlhkosť vzduchu, ktorú v bežnej obývačke pravdepodobne nedosiahnu. V zime je v domácnosti priemerná vlhkosť 30 %. Orchidea Phalaenopsis má rada vlhkosť 40 až 70 %. Zvážte kúpu zvlhčovača vzduchu na zimné mesiace.

Orchidea uprednostňuje vlhké prostredie, preto pravidelne kropte listy rozprašovačom.
Foto: shutterstock/Andriy Motylevskyy

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Orchidea v takomto kvetináči sa bude skláňať pod kvetmi. Rýchle presadenie

Orchidea bude nádherne kvitnúť. Zalievajte ju domácim silovým elixírom

The post Vďaka týmto pravidlám budú vaše orchidey kvitnúť. Je to jednoduché, ale účinné appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj