Skip to content
Menu
Menu

Vedci po prvý raz videli „prebúdzanie“ čiernej diery

Prečítať článok

22.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Merlin74).

Astronómovia tvrdia, že po prvý raz v histórii videli čiernu dieru prebúdzať sa v reálnom čase. Ide o bezprecedentný jav, ktorý môže priniesť úplne nové poznatky o vesmíre.

Vedci po prvý raz videli prebudenie čiernej diery. Úžasný fenomén vo vesmíre.
Foto: shutterstock/Merlin74

„Predstavte si, že roky pozorujete vzdialenú galaxiu, ktorá sa vždy zdala byť pokojná a nečinná. Zrazu jej jadro začne vykazovať obrovské zmeny jasu, ktoré nemožno pripísať ničomu známemu, čo sme predtým videli“

– tieto slová Dr. Pauly Sánchez-Sáez opisuje svoje prvé stretnutie s možno jedným z najdôležitejších objavov v astronómii v tomto storočí.

Hovoríme o tom, že prvýkrát v histórii vidíme fenomén prebúdzania sa čiernej diery.

Až 360 miliónov svetelných rokov od Zeme sa v súhvezdí Vigo nachádza pomerne nenápadná galaxia s dosť podivínskym názvom SDSS1335+0728. Pre samotných astronómov to už dlhé roky nie je mimoriadne zaujímavý objekt. Až do decembra 2019, kedy bol v jeho strede zaznamenaný zvláštny úkaz. Potom teleskopy zrazu zachytili silné záblesky, ktoré pokračujú dodnes. Niečo, čo nebolo vo vesmíre nikdy pozorované.

Náhle prebudenie čiernej diery

Stred nenápadnej galaxie sa zrazu stal jedným z najpodrobnejšie skúmaných miest vo vesmíre. Medzinárodná skupina astronómov pozorne pozoruje stred galaxie zo súhvezdia Vigo od konca roku 2019. V priebehu rokov pozorovali, že vyžaruje oveľa viac svetla v ultrafialovom, optickom a infračervenom. Okrem toho galaktické centrum začalo vyžarovať röntgenové lúče vo februári 2024.

Astronómovia spojili tieto informácie s faktom, že všetko sa stalo v aktívnej galaxii, ktorej stred by čerpal energiu z práce blízkej čiernej diery. Potom si uvedomili, že v skutočnosti môžu prvýkrát v histórii pozorovať prebúdzanie čiernej diery. Podľa astronómov sa čierna diera v strede SDSS 1335+0728 náhle prebudila a pred ich očami začala „požierať“ plyn vo svojom okolí a stala sa veľmi jasnou.

„Ide o bezprecedentnú udalosť a jej najpravdepodobnejším vysvetlením je, že vidíme, ako sa galaktické jadro stáva aktívne. Ak áno, bolo by to prvýkrát, čo by sme videli aktiváciu masívnej čiernej diery v reálnom čase“

– dodala doktorka Lorena Hernándezová García, komentujúca výskum astronóma z Miléniového inštitútu astrofyziky a Univerzity vo Valparaíso.

Vo vesmíre nevídaný jav

Vedci zdôrazňujú, že náhle prebudenie čiernej diery je najlogickejšie vysvetlenie, no nie jediné. Tím nevylúčil exotickú formu „poruchy prílivu a odlivu“, čo je jav, keď sa hviezda roztrhne na kusy po tom, čo sa dostane príliš blízko k čiernej diere. Môže trvať až niekoľko stoviek dní. V súčasnosti astronómovia nedokážu potvrdiť ani vyvrátiť túto hypotézu.

Zostávajú preto v domnienke, že čierna diera sa náhle prvýkrát prebudí. Astronómovia chcú preto pokračovať vo výskume stredu galaxie v súhvezdí Vigo, pričom ho považujú za zdroj informácií o vzniku a vývoji čiernych dier.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Môžete jesť semená melónu? Veľa ľudí ich vyberá. Skontrolujte, či je to potrebné

Najdlhší deň v roku. Kedy začína astronomické leto v roku 2024?

The post Vedci po prvý raz videli „prebúdzanie“ čiernej diery appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj