Skip to content
Menu
Menu

Vinič tak ochránite pred chorobami. Nejde o žiadne striekanie

Prečítať článok

20.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lukas Gojda).

Hrozno sa v domácich záhradách objavuje čoraz častejšie. Poteší veľkolepým vzhľadom a šťavnatým ovocím, ktoré sa dá využiť na rôzne spôsoby. Ak však chcete pestovanie viniča naplno využiť, stojí za to sa oň správne starať a okrem iného ho chrániť pred chorobami a škodcami. Nejde o použitie postrekov, ale o trik, ktorý je známy už stáročia na ochranu viniča. Spoznajte ho a aplikujte vo vlastnej záhrade.

Ako chrániť vinič proti chorobám a škodcom? Oplatí sa použiť tento storočný trik.
Foto: shutterstock/Lukas Gojda

Šťavnaté hrozno z vlastného pestovania prináša veľkú radosť a uspokojenie. Dá sa využiť rôzne, a preto sa čoraz viac ľudí rozhoduje pestovať vinič vo svojej záhrade či pozemku. Keď sú podmienky priaznivé, niektorí ľudia si dokonca zakladajú aj vlastné plantáže. Pri pestovaní hrozna sa oplatí naučiť sa trik, ktorý ochráni váš vinič. Zaujímavé je, že tu nejde o použitie nástreku.

Pestovanie hrozna – čo sa oplatí vedieť?

Ak sa chcete tešiť z bujne rastúceho hrozna, musíte mu poskytnúť vhodné podmienky. V dôsledku zmien počasia je na Slovensku stále viac možné úspešné vinohradníctvo. Je však potrebné zabezpečiť vhodné umiestnenie a pôdu. Je tiež dôležité prispôsobiť druh prevládajúcim podmienkam. V prvom rade hrozno potrebuje slnko, teplo a ochranu pred vetrom.

Okrem toho je dôležité zabezpečiť primeraný priestor, pretože vinič enormne rastie. Preto si treba dobre zvážiť rozhodnutie vysadiť túto rastlinu a vybrať pre ňu to správne miesto. Pestovanie viniča vyžaduje aj správny rez, odstraňovanie buriny a hnojenie.

Hrozno je ľahko vystavené chorobám a škodcom

Bohužiaľ, pri pestovaní hrozna vás môžu po ceste stretnúť aj nejaké problémy. Vzhľadom na obľubu teplých podmienok nie je odolné voči mrazu. Jeho príchod môže mať za následok nedostatok úrody v sezóne. Ale to nie je všetko.

Vinná réva môže trpieť aj chorobami, ako je pleseň sivá alebo múčnatka, ako aj škodcovia vrátane roztočcov. Ide o veľkú hrozbu, ktorá, ak sa rýchlo neodhalí, môže spôsobiť veľa škôd.

Samozrejme, existujú postreky a hnojivá, ktoré pomáhajú vysporiadať sa s týmito problémami. Avšak stojí za to sa čo najlepšie pripraviť, aby ste problém odhalili čo najskôr a odstránili ho v zárodku. Na tento účel sa oplatí použiť trik, ktorý vinohradníci poznajú už stáročia. Je to jednoduché, ale veľmi užitočné.

Čo zasadiť v blízkosti hrozna? Dobrou voľbou budú ruže

Môžete si všimnúť, že mnohé vinohrady sú pokryté nielen hroznom, ale aj ružami. A tu sa oplatí zastaviť, pretože stojí za to vedieť, že nie sú vysadené z vizuálnych dôvodov. Prečo sa teda ruže vysádzajú vedľa viniča?

Kríky ruží sú mimoriadne náchylné na mnohé choroby, ktoré rady napádajú aj vinič. Najbežnejšie z nich sú múčnatka a sivá pleseň. Preto pri výsadbe ruží vedľa hrozna môžete ľahko a hlavne rýchlo spozorovať prvé príznaky choroby. To vám dáva šancu rýchlo reagovať a vyriešiť problém v zárodku.

Ruže pôsobia ako takzvané indikátorové rastliny. Ak ich niečo trápi, viete, že problémy môže mať aj vinič. Tiež stojí za to vedieť, že ruže pôsobia ako magnet na včely a iný hmyz, ktorý pomáha riešiť problém vošiek.

Vidíte teda, že ruže vedľa hrozna neslúžia len ako dekorácia, ale aj varujú pred prípadnými chorobami a pomáhajú v boji proti škodcom. Dodatočne stojí za zváženie vysadiť v blízkosti viniča levanduľu alebo rozmarín, ktoré svojou vôňou zase odpudzujú mnohých škodcov, ktorí sú potenciálnou hrozbou pre hrozno.

Vo vinohradoch môžete vidieť ruže vysadené v blízkosti viniča. Pôsobia ako indikátorové rastliny.
Foto: shutterstock/Sandra Alkado

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Čo sadiť po zemiakoch? Naplánujte si bohatú úrodu už teraz

Rozdrvte, zalejte vriacou vodou a počkajte. Toto je ideálny prípravok na smútivky. Nemajú proti nemu šancu

The post Vinič tak ochránite pred chorobami. Nejde o žiadne striekanie appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj