Skip to content
Menu
Menu

Vyberte ho z chladničky a nalejte do kopčeka. Krtko okamžite utečie

Prečítať článok

16.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/kubais).

Krtkovia sa objavujú na pozemkoch a v záhradách, keď sa vonku oteplí. Budujú si kopčeky, ktoré slúžia ako ventilátor podzemných chodieb. Na trávniku vyzerajú veľmi nevzhľadne a narúšajú rast rastlín. Ako škodcu humánne vyhnať? V chladničke máte záchranu.

Ako krtka humánne vyhnať zo záhrady?
Foto: shutterstock/kubais

Krtkovia sa živia dážďovkami a larvami, ktoré dokážu vycítiť na 10 m. Nehryzú korene rastlín, napriek tomu ich považujeme za škodcov. Prečo krtkovia poškodzujú plodiny? Ako vyplašíte hlodavce zo svojej záhrady a pozemku? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku.

Aké škody spôsobuje krtko v záhrade?

Málokto vie, že krtkovia sú čiastočne chránení. Tieto živočíchy sa živia nielen dážďovkami, ale aj roztočmi a drobnými hlodavcami, ktoré spôsobujú škody na záhrade. Preto ich len vyháňame na inú plochu.

Hlodavce kypria pôdu v záhrade, ale stáva sa, že poškodia korene rastlín, pretože sú slepé. Ich chodba je dlhá až 15 m, takže je veľká pravdepodobnosť, že škodcovia narazia na korene rastlín, ktoré pestujeme.

Krtie kopčeky vyzerajú na dvore nevzhľadne a môžu viesť k nerovnému povrchu. To môže prispieť k poruchám kosačiek a iných záhradných strojov.

Títo škodcovia sa neodstránia úplne, ale iba sa prinútia presunúť do inej oblasti. Preto sa oplatí použiť domáce prostriedky, ktorých je veľa.

Ako sa zbaviť krtka v záhrade? Použite produkty z kuchyne

Účinným spôsobom, ako sa zbaviť krtka v záhrade, je naliať do kopčeka trochu cmaru, ktorý na rozdiel od chemických prostriedkov nemá negatívny vplyv na pôdu. Škodca má citlivý čuch a neznáša charakteristický kyslý zápach tohto prípravku.

Tento hlodavec tiež nemá rád vôňu citróna a cesnaku. Preto je dobré vhodiť do kopy rozdrvené strúčiky cesnaku a niekoľko citrónových šupiek.

Odporúčame tiež vysadiť v záhrade rastliny, ktoré záhradu krásne ozdobia a mimochodom odpudzujú krtkov. Hovoríme o korunovke kráľovskej, baze čiernej, krasuľkách, narcisoch a aksamietnici. Tie sú neznášanlivé voči nematódam, komárom a voškám.

Krtko neznáša charakteristický kyslý zápach tohto prípravku.
Foto: pexels/Markus Winkler

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Táto zelenina pôsobí ako produkt 3 v 1. Krtkovia a kliešte sa na vašu záhradu ani nepozrú

Tipy proti krtkom v záhrade. Vyskúšajte ich a vyhnú sa tej vašej oblúkom

The post Vyberte ho z chladničky a nalejte do kopčeka. Krtko okamžite utečie appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj