Skip to content
Menu
Menu

Vypite jednu polievkovú lyžicu denne alebo si ho naneste na tvár. Vaša pleť bude hladká ako hodváb

Prečítať článok

17.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Julitt).

Ríbezle sú známym ovocím, ktoré nájdete skoro v každej záhrade. Ak náhodou záhradu nemáte, sú ich aj plné trhy, takže každý má šancu dostať sa k nim počas sezóny. Hoci sa ríbezle najčastejšie používajú ako prísada do kompótov alebo zaváranín, konzumujú sa aj surové. V obchodoch sa dá kúpiť aj olej zo semien ríbezlí. Nielenže zvýrazňuje chuť šalátov, ale má aj mnoho zdraviu prospešných účinkov. Ak ste o tom doteraz nemali ani tušenia, je načase to konečne zistiť.

Na čo je olej zo semien ríbezlí dobrý?
Foto: shutterstock/Julitt

Na čo je olej zo semien ríbezlí dobrý

Kedysi panovalo presvedčenie, že tuky nie sú zdravé. Faktom je, že niektorým z nich by ste sa mali vyhýbať, ale slávnou výnimkou sú oleje lisované za studena. Je síce pravda, že najväčší kredit si vždy získava olivový olej, ale nie je jediný. Jedným z príkladov sú ríbezle, presnejšie semená tohto ovocia. Zaujímavé je, že výrobok má veľmi príjemnú ovocnú chuť, takže si určite nájde svojich priaznivcov. Keďže olej zo semien ríbezlí má špecifické vlastnosti, nemal by sa tepelne upravovať. Môže sa konzumovať za studena a pridávať do pokrmov, alebo používať zvonka ako kozmetický prípravok.

Pozrite sa na zloženie ríbezľového oleja

Nenasýtené mastné kyseliny sú tým najcennejším, čo olej zo semien ríbezlí ponúka. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny pomáhajú udržiavať cholesterol a krvný tlak na normálnej úrovni, posilňujú činnosť srdca, zlepšujú činnosť mozgu a sú užitočné, keď vyvíjame náročné duševné úsilie a telo je náchylné na stres. Ukázalo sa, že v tomto tuku sa nachádza ešte jedna zložka, ktorá zvyšuje zdravotné vlastnosti tejto látky. Hovoríme o kyseline stearidovej, ktorá posilňujúce kardiovaskulárny a nervový systém, ale navyše pomáha potláčať zápaly, ktoré spôsobujú iné, vážnejšie ochorenia, ako je atopická dermatitída, psoriáza alebo reumatoidná artritída.

Nenasýtené mastné kyseliny sú tým najcennejším, čo olej zo semien ríbezlí ponúka.
Foto: shutterstock/Nikolaeva Galina

Zoznam výhod je nekonečný

Za zmienku stojí aj kozmetický kontext oleja zo semien ríbezlí. Ukázalo sa, že obsahuje obrovskú dávku vitamínu E, ktorý je známy ako „vitamín mladosti“. Oplatí sa ho dopĺňať, keď chcete vyzerať mladšie, pretože zlepšuje stav pokožky, robí ju pružnejšou, pomáha syntetizovať kolagén a dokáže vyhladiť vrásky a predchádzať vzniku nových.

Ako používať olej zo semien ríbezlí

Výborne poslúži ako prísada do šalátov, pečiva alebo iných obľúbených pokrmov.
Foto: shutterstock/Tijana Simic

Ak ste si už olej vybrali v obchode, oplatí sa zistiť, ako ho používať. Ak ho chcete užívať ako doplnok stravy, stačí konzumovať jednu polievkovú lyžicu denne. Samozrejme, nič Vám nebráni pridať ho aj do studených jedál. Výborne poslúži ako prísada do šalátov, pečiva alebo iných obľúbených pokrmov. Samozrejme, ríbezľový olej sa dá aplikovať aj priamo na pokožku ako nočná kozmetika. Predtým ho však odporúčame zmiešať s malým množstvom vášho bežného pleťového mlieka alebo krému na starostlivosť o pleť.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ak sa používa nalačno, zlepšuje trávenie a ovplyvňuje vzhľad pokožky. Stačí jedna polievková lyžica

Už 10 kvapiek spôsobí, že vaše vlasy porastú ako bláznivé. Spoľahlivý olej, ktorý môžete kúpiť za menej ako 5 eur

The post Vypite jednu polievkovú lyžicu denne alebo si ho naneste na tvár. Vaša pleť bude hladká ako hodváb appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj