Skip to content
Menu
Menu

Vysaďte ich vedľa čučoriedok. Kríky budú plodiť

Prečítať článok

4.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Maryna Pleshkun).

Čučoriedka je jedným z najobľúbenejších ovocných kríkov. Jej jednotlivé odrody sú vynikajúcim zdrojom chutných plodov. Pestovanie čučoriedok nie je príliš zložité. Ktorá odroda je najlepšia a čo je najlepšie vysadiť vedľa kríka?

Mnoho ľudí si kladie otázku – ktorá odroda čučoriedok je najlepšia? Ukazuje sa, že väčšina pestovateľov odporúča odrodu Bluecrop.
Foto: shutterstock/Maryna Pleshkun

Ktorá odroda čučoriedok je najlepšia?

Čučoriedka je mimoriadne obľúbená rastlina. Pestujú ju amatéri aj skúsenejší záhradníci. To všetko vďaka jej mimoriadne chutným plodom. Sú vhodné na prípravu rôznych dezertov, hoci po umytí sa dajú jesť aj surové ako zdravá desiata.

Mnoho ľudí si kladie otázku – ktorá odroda čučoriedok je najlepšia? Ukazuje sa, že väčšina pestovateľov odporúča odrodu Bluecrop.

Bluecrop je odroda, ktorá sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči mrazu a niektorým chorobám. Tento druh čučoriedok rodí veľké a chutné svetlomodré plody, ktoré sa zbierajú koncom júla a začiatkom augusta. Záhradníci odporúčajú odrodu Bluecrop aj pre jej bohatú úrodu.

Čučorieka kanadská Bluecrop je cenená pre vysoký obsah nutričných látok ako aj vynikajúcu chuť plodov.
Foto: shutterstock/Algirdas Gelazius

Ktoré odrody čučoriedok vysadiť vedľa seba?

Pri plánovaní výsadby čučoriedok v záhrade sa vôbec nemusíte obmedzovať len na jednu odrodu. Ak tak urobíte, je dobré vysadiť niekoľko rôznych druhov kríkov vedľa seba. Takto môžete nielen predĺžiť sezónu zberu, ale aj zabezpečiť rôznorodosť chutí plodov.

Odrodu Bluecrop opísanú vyššie môžete úspešne vysadiť vedľa odrody Chandler. Umožní vám to zbierať plody rôznych veľkostí a zabezpečí aj efektívnejšie opeľovanie, čo sa pozitívne prejaví na úrode – kríky sa budú ohýbať k plodom!

Niektoré odrody čučoriedok sa môžu vysádzať spolu s inými.
Foto: shutterstock/vladdon

Medzi ďalšie odporúčané kombinácie patrí odroda Duke s odrodou Elliot, odroda Toro s odrodou Legacy alebo odroda Northland s odrodou Chippewa.

Čo vysadiť popri čučoriedkach?

Popri čučoriedkach je najlepšie vysádzať rastliny s podobnými rastovými potrebami. Vedľa nich môžete umiestniť reďkovky, šťaveľ alebo kľukvy. Dobrý nápad je tiež vsadiť na niektoré druhy byliniek, napríklad bazalku a tymián. Ich vôňa pomôže odradiť škodcov, čo bude mať nepriamo pozitívny vplyv na vývoj a plodenie čučoriedok.

A kde je lepšie čučoriedky nesadiť? Ukázalo sa, že nevhodným susedom pre čučoriedky je jabloň. Okrem toho rastlina potrebuje prístup k slnečnému svetlu. Preto sa neodporúča vysádzať ich vedľa vysokých stromov, ktoré by na ňu vrhali tieň.

V blízkosti čučoriedok by nemali rásť ani rastliny, ktorým sa darí v zásaditom prostredí. V takejto situácii môžu s čučoriedkou súperiť o vodu a živiny, čo bude mať negatívny vplyv na jej plodenie.

Reďkovky môžete vysádzať vedľa čučoriedok.
Foto: shutterstock/FotoDuets

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Toto je najhoršie miesto v záhrade pre čučoriedky. Plody budú malé a bez chuti

Najlepšie miesto na čučoriedky. V lete budete ovocie počítať na kilá

The post Vysaďte ich vedľa čučoriedok. Kríky budú plodiť appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj