Skip to content
Menu
Menu

Vysaďte tieto rastliny v blízkosti malín. Kríky nebudú choré a ovocie bude bohaté

Prečítať článok

13.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nitr).

Maliny sú jedným z najrozšírenejších ovocných kríkov. Ceníme si ich pre ich chutné, šťavnaté a vitamínmi nabité plody, ktoré majú v kuchyni široké využitie. Chcete, aby sa ich objavilo ešte viac? Zabezpečte kríkom dobré susedstvo a budú rásť ako nikdy predtým. Zistite, čo vysádzať vedľa malín a čo nie – jednoduchý a spoľahlivý spôsob úspešnej úrody.

Dobré susedstvo malín zabezpečí ich bohatšie plodenie.
Foto: shutterstock/Nitr

Výsadba malín – kedy a ako na to?

Maliny sú medzi záhradkármi veľmi obľúbené. Nie je ťažké splniť požiadavky týchto kríkov, pretože nie sú príliš náročné, hoci je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí. Ak chcete, aby maliny prinášali veľa plodov, je dôležité starať sa o ne systematickým strihaním a hnojením. Dôležitý je aj termín, spôsob a miesto výsadby kríkov. Vybrané miesto by malo mať dobré slnečné svetlo a úkryt a pôda by mala byť úrodná, priepustná a vlhká. Pôda by mala byť podľa možnosti mierne kyslá (pH 6,0 – 6,5).

Správny čas na výsadbu malín je skoro na jar a neskoro na jeseň. Pri rozhodovaní o prvom z týchto termínov (marec a apríl) nesmieme zabudnúť na pravidelné zalievanie mladých rastlín. Pri neskoršej výsadbe (október alebo november) treba brať do úvahy riziko mrazov v zime, preto je vhodné chrániť korene kopčekmi zeminy.

Ako vysádzať maliny? Odrezky s holými koreňmi vložte na niekoľko hodín do vody, zatiaľ čo tie v kvetináčoch výdatne zalievajte. Potom vykopte diery širšie ako koreňové baly a nasypte do nich zrelý kompost. Umiestnite odrezky a rozprestrite ich korene. Maliny je najlepšie sadiť pomerne plytko – výhonky by mali byť asi 2 – 3 cm pod úrovňou pôdy. Prikryte zeminou a zhutnite. Maliny sa odporúča vysádzať v radoch vzdialených od seba 1,5 – 2 m, pričom vzdialenosť medzi rastlinami musí byť približne 40 – 50 cm.

Čo zasadiť vedľa malín – najlepšie susedstvo

V prípade malín, rovnako ako pri iných ovocných kríkoch, sa oplatí staviť na dobrého rastlinného spoločníka. To znamená rastliny, ktoré budú mať na maliny pozitívny vplyv – prilákajú opeľovače, ochránia ich pred chorobami a škodcami a zlepšia chuť plodov. Na to sa oplatí myslieť už pri výsadbe malín a ponechať vedľa kríkov alebo medzi nimi priestor pre sprievodné rastliny. Čo vysádzať v blízkosti malín? Tu je ich najlepšie susedstvo:

cesnak,

pažítka,

kapucínka,

nechtík,

pór,

cibuľa,

repa,

mäta,

trebuľka,

rebríček,

levanduľa.

V blízkosti malín sa oplatí vysádzať kapucínku.
Foto: pixabay/70650

Čo nesadiť vedľa malín?

Mnohé rastliny sa vyskytujú spolu s malinami, ale bohužiaľ nie všetky. Niektoré druhy nikdy nevysádzajte v blízkosti týchto kríkov, najmä preto, že bývajú napadnuté rovnakými pôvodcami chorôb. Niektoré rastliny môžu s malinami súperiť aj o živiny dostupné v substráte a vylučovať látky, ktoré ich rast potláčajú. Čo je lepšie nesadiť vedľa malín? Na zozname sú:

fenikel,

paradajky,

papriky,

zemiaky,

ostružiny,

jahody,

kapustovitá zelenina,

ihličnany.

Jahody nikdy nevysádzajte vedľa malín.
Foto: Pixabay/ArtActiveArt

Ak chcete, aby vaše maliny zdravo rástli a hojne plodili, nájdite pre ne dobré susedstvo. Správne rastliny prilákajú opeľujúci hmyz, ktorý zabezpečí vyššiu úrodu, a zároveň ochránia vašu úrodu pred škodcami a chorobami.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Čas na hnojenie malín. Nasypte ho pod kríky a tie sa budú tešiť na plody

Zabudnite na hnojivá a postreky. Jahody budú rásť na kilá a slimáky sa na ne ani nepozrú

The post Vysaďte tieto rastliny v blízkosti malín. Kríky nebudú choré a ovocie bude bohaté appeared first on Vášeň v tebe.