Skip to content
Menu
Menu

Vyzerá váš trávnik mizerne? Takto ho môžete urobiť hustejším

Prečítať článok

22.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ArkXp).

Dobre udržiavaný, hustý a sviežo zelený trávnik je ozdobou záhrady. Niekedy však dochádza k preriedeniu a vznikajú nevzhľadné polia bez trávy. Našťastie to môžete ľahko napraviť a účinne zahusťovať trávnik pomocou niekoľkých základných krokov. Pozrite si, ako to urobiť.

Ako zahustíte trávnik? Stačí niekoľko jednoduchých krokov.
Foto: shutterstock/ArkXp

Mnohí ľudia snívajú o hustom, zelenom a udržiavanom trávniku. Ak chcete mať na záhrade krásny prírodný koberec, musíte urobiť niekoľko základných krokov, aby bol váš trávnik hustejší. Poradíme vám, ako to urobiť a ako trávnik udržiavať, aby bol hustý a svieži.

Ako sa staráte o svoj trávnik, aby bol hustý? Toto je to, čo si musíte zapamätať

Trávnik potrebuje pravidelnú údržbu, aby rástol sviežo a zdravo. V prvom rade je potrebné zabezpečiť odstránenie buriny a machu, ktoré konkurujú tráve tým, že z pôdy odoberajú živiny. Navyše dokážu rýchlo zaplniť prázdne miesta v trávniku, pretože si ľahko poradia s nepriaznivými podmienkami a zlým substrátom.

Ich prítomnosť znamená, že rast trávy je spomalený. Ak chcete bojovať proti burine, najlepšie je zvoliť mechanický spôsob odstraňovania. Ich vytrhávanie pred tým, ako vykvitnú a vytvoria semená, bude mať dobré výsledky. Pokiaľ ide o riešenie problému s machom, zbavte sa konárov, ktoré ležia na trávniku, ako aj všetkých predmetov, ktoré vrhajú tieň na časti trávnika pokryté machom.

Okrem toho môžete na trávniku vykonať aj vápnenie, aby ste zabránili výskytu machu. Tým sa zvýši pH substrátu. Okrem toho sa vápnením trávnik zahustí. Dôležité je tiež vedieť, že hnojivá obsahujúce síran železitý môžu účinne blokovať rast machu.

Burina odoberá trávniku potrebné živiny, preto ju musíte odstrániť.
Foto: shutterstock.com/damiangretka

Ako udržiavate svoj trávnik, aby bol svieži? Najdôležitejšie pravidlá

Ďalším dôležitým aspektom starostlivosti o trávnik je zabezpečiť jeho dostatočné zavlažovanie. Nedostatok vody v substráte neprospieva stavu trávnika a môže rýchlo viesť k vysychaniu a odumieraniu stebiel trávy. Okrem toho nesmiete zabúdať na to, aby ste trávnik nezalievali v nevhodnom čase, pretože to môže prispieť k spáleniu trávnika slnkom, ako aj k vzniku hubových ochorení.

Ak teda chcete mať hustý trávnik, mali by ste ho polievať pravidelne, ideálne 2 až 4 razy týždenne. Trávnik je potrebné zalievať výdatne, aby voda prenikla cez trávnik do hĺbky približne 15 cm. Voda by mala smerovať na trávnik rozptýleným prúdom a najvhodnejší čas na to je skoro ráno alebo neskoro popoludní.

Samozrejme, musíte dbať aj na pravidelné kosenie trávnika, aby sa posilnil, zahustil a podporil jeho rast. Nezabúdajte však, že trávu nesmiete kosiť pod výšku 2,5 cm, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu stebiel. Okrem toho dbajte na to, aby ste nekosili počas horúcich a suchých dní. Je tiež dôležité zabezpečiť, aby boli vaše nástroje na kosenie správne naostrené.

Ak chcete mať hustý trávnik, musíte ho polievať pravidelne.
Foto: shutterstock/JulieStar

Ako zhutniť trávnik? Tento spôsob je spoľahlivý

Ak však chcete trávnik účinne zahusťovať, musíte vykonať dosievanie. To prispeje k zdraviu a kráse vášho trávnika. Je to metóda, ktorá si vyžaduje náležitú starostlivosť, ale aj trpezlivosť.

V závislosti od podmienok a zmesi semien začne klíčiť približne po 14 až 21 dňoch. Na druhej strane, trávnik bude pripravený približne po 8-12 týždňoch. Aby sa tak však stalo, musíte dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel:

do vyklíčenia by sa semená mali každý deň jemne zalievať. Prívod vody by mal byť dostatočne mierny, aby zavlažoval vrchnú vrstvu pôdy, ktorá je asi 2 – 3 cm.

Po vyklíčení semien znížte frekvenciu zalievania a zároveň zvýšte dávku vody. Trávnik zásobujte vodou 2 – 3-krát týždenne, pričom zavlažujte 5 – 10 cm pôdy.

Keď trávnik zakorení, zalievajte ho podľa pokynov, ktoré sa líšia v závislosti od typu trávy a poveternostných podmienok.

Ak chcete trávnik účinne zahusťovať, musíte vykonať dosievanie.
Foto: shutterstock/RosieRocket

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Prečo trávnik žltne? Nie je to len od slnka. Na to často zabúdame

Ako zahusťovať trávnik? Kľúčom k úspechu je použitie tohto hnojiva

The post Vyzerá váš trávnik mizerne? Takto ho môžete urobiť hustejším appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj