Skip to content
Menu
Menu

Záchrana chradnúcej úrody jahôd. Vykonajte jednoduché ošetrenie, určite prinesie ovocie

Prečítať článok

4.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/leoleobobeo).

Po posledných aprílových mrazoch sa záhradníci obávajú o tohtoročnú úrodu jahôd. V dôsledku nízkych teplôt rastliny zažili teplotný šok, ktorý výrazne ovplyvnil ich stav. Napriek tomu úroda jahôd ešte nie je ukončená. Záhradník navrhuje, ako zachrániť kríky po mrazoch a ako zabezpečiť ich rýchlu regeneráciu. Dajte jahodám druhú šancu a ešte stále budete zbierať košíky plné plodov.

Jarné mrazy ohrozujú úrodu jahôd. Zistite, ako zachrániť zmarené kríky.
Foto: Pixabay/leoleobobeo

Jahody po mrazoch

Mnoho ľudí sa rozhodne pestovať jahody na záhrade. Je to pomerne jednoduchá úloha, ktorá vám prináša veľké uspokojenie. Chuť a vôňa pravých jahôd sa nedá porovnať so žiadnou inou a plody sú bohaté na cenné minerály a vitamíny. Bohužiaľ, posledné aprílové mrazy ich tvrdo zasiahli. Kríky sú veľmi citlivé na náhle poklesy teplôt, ktoré majú výrazný vplyv na ich kondíciu a následne na veľkosť a kvalitu úrody. Jarné mrazy môžu spôsobiť vážne škody. Keď jahody ožijú, potrebujú veľké množstvo vody. Keď však teploty klesnú pod bod mrazu, voda môže v rastlinných tkanivách zamrznúť, čo spôsobí rozpad bunkových stien a odumretie buniek. To následne prispieva k zníženiu výnosov alebo dokonca k zničeniu celej úrody.

Najzraniteľnejšími orgánmi jahôd sú kvety a ovocné púčiky. Počas poklesu teploty však môžu byť čiastočne alebo úplne poškodené. To môže mať za následok stratu časti úrody alebo zníženie kvality. Mráz navyše zvyšuje náchylnosť jahôd na choroby a napadnutie škodcami. Je potrebné si uvedomiť, že náhly pokles teploty vzduchu spôsobuje veľký stres a narušenie fyziologických procesov. Aby ste sa vyhli nepríjemným následkom, oplatí sa chrániť vaše plodiny pred očakávaným nástupom mrazov.

Záchrana úrody jahôd

Ak sa obávate, že vaša úroda jahôd po nedávnych mrazoch skončila, skúsený záhradník má niekoľko cenných rád. Nezabudnite dodržiavať tieto pravidlá, aby ste zachránili svoje premárnené kríky. V lete ešte budete zbierať plné koše ovocia. Ako prvé je potrebné oberať suché a zmrznuté kvety. To umožní jahodám sústrediť sa na rast a tvorbu nových kvetov, z ktorých sa časom vyvinú plody.

Aby ste zachránili premárnené jahody, je nevyhnutné postarať sa o zalievanie, ktoré je potrebné na nasadenie kvetných pukov (najlepšie vlažnou vodou). Okrem toho nesmiete zabúdať na hnojenie. Hoci nie sú veľmi žravé rastliny, potrebujú prísun živín, ako je dusík, draslík, fosfor alebo bór. Najlepšie je kríky posilniť tekutými hnojivami, ktoré majú oveľa rýchlejší účinok ako sypké prípravky. To zabezpečí, že jahody sa v krátkom čase zregenerujú a ešte tento rok prinesú bohatú úrodu. Rastliny postihnuté mrazom sa zregenerujú a budú sa tešiť z chutných, šťavnatých a aromatických plodov.

Na záchranu premárnených jahôd, ich polejte najlepšie vlažnou vodou.
Foto: shutterstock/encierro

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako a kedy pestovať jahody? Dodržujte pravidlo 30/60. Budete zbierať iba šťavnaté ovocie

Zabudnite na hnojivá a postreky. Jahody budú rásť na kilá a slimáky sa na ne ani nepozrú

The post Záchrana chradnúcej úrody jahôd. Vykonajte jednoduché ošetrenie, určite prinesie ovocie appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj