Skip to content
Menu
Menu

Záhradníci to robia vždy v máji. Ich záhrada vyzerá úžasne

Prečítať článok

2.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kinga).

Máj je pre záhradkárov mimoriadne dôležitý mesiac. V tomto období sa začína otepľovať, a preto budú ruky plné práce. Okrem iného na záhrade čaká ukladanie väčšieho množstva zeleniny do zeme, ošetrovanie stromov, kríkov a trávnika.

Máj je pre záhradkárov mimoriadne dôležitý mesiac.
Foto: shutterstock/Kinga

Máj v záhrade – zelenina

Máj je najlepší čas na výsev a sadenie zeleniny do pôdy. V tomto čase môžete zasiať zelenú fazuľu, uhorky, červenú repu, tekvice, mrkvu, cukety, reďkovky a šalát. Do zeme možno vysádzať aj vopred pripravené alebo zakúpené sadenice, okrem iného papriky, paradajok, póru a zeleru.

Sadenice a zasiatu zeleninu je potrebné v máji výdatne zalievať. Nezabudnite tiež pravidelne odstraňovať burinu zo záhonov.

Máj v záhrade je tiež dátumom, kedy môžu záhradkári zbierať prvú úrodu. Špenát, pažítka, kôpor, reďkovky a šalát, ktoré už boli zasiate, budú hotové.

Máj sa považuje za najlepší mesiac na výsev a sadenie zeleniny do zeme.
Foto: shutterstock/Joanne Dale

Máj v záhrade – kvetinové záhony

V máji by sa mali zo záhonov najprv odstrániť všetky kvitnúce cibuľovité rastliny, ako sú narcisy, krokusy, hyacinty a skoré tulipány. Ak to neurobíte, budú plytvať energiou na tvorbu semien, čo povedie k oslabeniu cibuľovín. Zbavujte sa aj burín.

Začiatok mája je vhodný čas na sadenie cibuľovitých a hľuznatých trvaliek, ktoré nezimujú v zemi. Patria sem gladioly, galtónie, kanny, georgíny a hľuznaté begónie.

Koncom mesiaca, keď je mrazov čoraz menej, zasejte jednoročné rastliny teplého obdobia. V tomto čase vysiate cínie, krasuľky, aksamietnice a papuľky budú v lete a na jeseň okrem iného bohato kvitnúť.

Začiatkom mája vysádzajte gladioly.
Foto: shutterstock/Mulevich

Máj v záhrade – kríky a stromy

Starostlivosť o kríky a ovocné stromy v máji je obzvlášť dôležitá, pretože v tomto období začínajú kvitnúť. Z tohto dôvodu by sa mali hojne zalievať. Treba dbať na to, aby bol ich substrát neustále vlhký, preto ich pravidelne zalievajte.

V máji by sa mali hnojiť aj ovocné kríky a stromy, ktoré tak získajú väčšiu a bohatšiu úrodu. Mladé sadenice prihnojujte v polovici mesiaca kombinovaným hnojivom. Pri starších rastlinách ho použijeme radšej začiatkom mája.

Prestarnuté kvitnúce stromy a kríky by sa mali orezávať a zbavovať starých prvkov. Koncom mesiaca odstráňte slabo vyvinuté ovocné púčiky a tie, ktoré vyzerajú nezdravo. Dôležitý je aj postrek na odpudzovanie škodcov.

V máji ostrihajte staré a suché konáre.
Foto: shutterstock/photowind

Máj v záhrade – starostlivosť o trávnik

Starostlivosť o trávnik, ktorá je v máji veľmi dôležitá, je pravidelné kosenie. Teplé dni a noci spôsobujú rýchly rast trávy, preto je najlepšie kosiť raz týždenne, aby trávnik vyzeral upravene. Okrem toho toto ošetrenie umožní rast trávy na miestach, kde boli holé miesta pôdy.

Pri vysokých teplotách a suchu je potrebné trávnik zavlažovať. Bez toho tráva rýchlo vyschne a zhnedne. Výsledkom môžu byť prázdne plochy, ktoré sú bez zeleného koberca.

V máji musíte kosiť trávnik raz týždenne.
Foto: Pixabay/Pexels

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kalendár záhradníka. Čo zasadiť v máji na svojom pozemku alebo balkóne?

Máte radi rastliny s farebnými listami? Určite si do záhrady zasaďte tento ker

The post Záhradníci to robia vždy v máji. Ich záhrada vyzerá úžasne appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj