Skip to content
Menu
Menu

Základné ošetrenie na posilnenie tují vo vašej záhrade. Vykonajte ho v júni

Prečítať článok

29.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/PawelKacperek).

Počas horúcich a sparných letných dní si môžete všimnúť, že vaše tuje začínajú hnednúť. Dôvodov je viacero, ale jedným z nich môže byť aj nedostatočné zalievanie. Ako by ste mali vaše tuje v júni zalievať a čo môžete urobiť, aby ste ich ochránili pred zhnednutím? Využite naše tipy a tešte sa z krásneho živého plotu po celý rok.

Nedostatočné zavlažovanie tují môže spôsobiť ich zhnednutie.
Foto: shutterstock.com/PawelKacperek

Ako často zalievať tuje?

Tuje rastú najlepšie na slnečnom alebo polotienistom mieste v priepustnej pôde s kyslým pH. Pri ich pestovaní je veľmi dôležitá správna zálievka. Staršie druhy možno zalievať raz týždenne, ale počas horúcich letných dní je lepšie zálievku zvýšiť.

Ako často by ste mali tuje polievať? V júni a ďalších letných mesiacoch sa odporúča zalievať tuje dvakrát týždenne. Je však dôležité, aby bola pôda vlhká – nie príliš mokrá a nie príliš suchá. Tuje by sa mali polievať skoro ráno alebo neskoro popoludní.

Nezabudnite zalievať tuje pod koreňom, aby sa ihlice nenamočili. Inak ich vystavíte hubovým chorobám, ktoré môžu spôsobiť aj zhnednutie kríkov.

Čím hnojiť tuje v júni?

Okrem zalievania sa pri pestovaní tují nesmie zanedbávať ani hnojenie. Nedostatok živín spôsobuje, že kríky spočiatku chradnú a potom hnednú. Potom je už, žiaľ, na záchranu kríkov neskoro.

Ako často hnojiť tuje? Tuje sa hnoja trikrát ročne: na jar, v lete v júni a na jeseň v septembri. Zloženie letných a jarných hnojív sa mierne líši od jesenných hnojív. V lete sa odporúča zvoliť produkty bohaté na dusík, aby sa podporil rast kríkov a tvorba nových výhonkov.

Na hnojenie tují si môžete vybrať hotové tekuté alebo granulované prípravky, ktoré nájdete v mnohých záhradkárskych obchodoch. Uistite sa, že ich používate v súlade s pokynmi výrobcu. Okrem nich mnohí záhradníci odporúčajú prihnojovať kríky prírodnými hnojivami, napríklad kompostom alebo hnojom. Tieto hnojivá poskytujú užitočné mikroorganizmy a humus. Okrem toho nehrozí riziko prehnojenia.

Na hnojenie tují môžete použiť kompost.
Foto: pexels.com/Eva Bronzini

Na hnojenie tují môžete použiť špeciálne mykorízne očkovania. Užitočné huby obmotajú korene kríkov, čím sa zvýši ich hnojná plocha a príjem živín.

Hnojivo pre tuje z kvasníc

Čím iným by ste mali hnojiť svoje tuje? Na posilnenie tují v záhrade môžete použiť aj domáce hnojivá, ktoré sú vyrobené z produktov ľahko dostupných v každej kuchyni. Najobľúbenejšie je kvasnicové hnojivo. Môžete si ho vyrobiť dvoma spôsobmi.

Pri prvom rozpustíte 100 g kvasníc v 10 litroch vody a potom necháte zmes hodinu odstáť. Týmto hnojivom môžete zalievať kríky.

Druhým spôsobom necháte kvasnice kvasiť. Na tento účel zmiešajte 100 gramov kvasníc s pohárom cukru a nechajte pôsobiť 2 hodiny. Po uplynutí tejto doby nalejte kvasnice do 10 litrov teplej vody a nechajte týždeň pôsobiť. Takto pripravené hnojivo je silnejšie, preto nezabudnite pred zalievaním tují zriediť jeden pohár hnojiva v 10 litroch vody.

Kvasnice nielenže dodajú kríkom cenné živiny, ale zároveň uľahčia ich prijímanie z pôdy koreňmi kríkov. Okrem toho ochránia kríky pred hubovými chorobami, ktoré sú ďalšou príčinou hnednutia tují.

Kvasnicové hnojivo dodá kríkom potrebné živiny.
Foto: shutterstock/Fascinadora

Prečo tuje hnednú? Čo sa dá urobiť pre ich záchranu?

Ak vaše tuje zvnútra zhnednú – nemusíte sa obávať. Je to celkom normálny proces spôsobený tým, že slnečné svetlo sa nedostáva do vnútra kríka a rastlina nevykonáva fotosyntézu. Na jar môžete ker očistiť od zaschnutého ihličia. Tým sa do kríka dostane viac vzduchu, a tým sa zníži riziko hubových ochorení.

Tuje hnednú aj v dôsledku chýb pri pestovaní, t. j. nedostatočnej zálievky a hnojenia. Najvážnejšou príčinou sú však hubové ochorenia – najčastejšie fytoftóra.

Ak si všimnete, že sa na vašich kríkoch na rôznych miestach objavujú úlomky hnedého ihličia, ktoré sa potom šíria na ďalšie kríky, čo najskôr zakročte. Na boj proti hubovým chorobám tují je najlepšie použiť organické alebo chemické prípravky dostupné v záhradkárskych predajniach. Pred postrekom je dobré napadnuté výhonky odstrániť a spáliť. Ak choroba napadla veľkú časť kríka, najbezpečnejšie je stromček vyrúbať a spáliť, aby sa zabránilo šíreniu choroby.

Prevencia plesňových ochorení je vždy najbezpečnejšou možnosťou. Z tohto dôvodu je vhodné siahnuť po kvasinkovom hnojive pre tuje alebo mykoríznom očkovaní. Mali by ste tiež dávať pozor, aby ste tuje nepremáčali a nezalievali vodou ihličie. Tieto opatrenia vám pomôžu vyhnúť sa mnohým dôvodom, prečo tuje hnednú a strácajú svoju dekoratívnu hodnotu.

Tuje môžu hnednúť v dôsledku chýb pre pestovaní.
Foto: shutterstock/Ahanov Michael

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Namiesto toho, aby ste ju vyhodili do koša, dajte ju pod tuje. Budú zelené, husté a zdravé

Tuja tento postup miluje. Urobte to ešte pred výsadbou a budú bujne rásť

The post Základné ošetrenie na posilnenie tují vo vašej záhrade. Vykonajte ho v júni appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj