Skip to content
Menu
Menu

Zasadiť do záhrady a čakať. Bude kvitnúť bez problémov po mnoho rokov

Prečítať článok

6.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Cristina Ionescu).

Asi každý majiteľ záhrady chce, aby jeho rastliny rástli nielen bujne, ale aj bez väčších problémov. Ak máte priestor, ktorý má dostatok slnka a v lete je suchý až na prasknutie, nemusíte sa vzdávať rastlín. V takomto priestore sa bude dobre dariť juke vláknitej. Ak splníte niekoľko podmienok a trpezlivo počkáte, budete mať nádhernú rastlinu, ktorá v lete vytvorí viac ako metrové kvety.

Juka vláknitá je veľmi odolná rastlina. Bude zdobiť vašu záhradu mnoho rokov.
Foto: shutterstock/Cristina Ionescu

Kde zasadiť juku vláknitú?

Juka vláknitá je rastlina pochádzajúca z Južnej Ameriky. Jej charakteristickým znakom sú veľké rozety dlhých listov s priemerom približne 70 cm. To však nie sú jediné veci, ktoré robia juku atraktívnou. V lete naopak vytvárajú vysokú, 1,5 m dlhú stonku, tesne pokrytú krémovými kvetmi v tvare pohára. Dekoratívne vlastnosti juky vláknitej sú už známe, ale stojí za to vedieť, že nie je veľmi náročná a je odolná voči suchu aj mrazu. Kde vysadiť juku vláknitú? Dá sa povedať, že je to rastlina na špeciálne úlohy, pretože rastie na slnečných a suchých miestach, kde by si iné druhy nemuseli poradiť.

Kedy vysadiť juku do záhrady?

Mnohí ľudia, ktorí vidia juku vláknitú u susedov, sa pýtajú, kedy si ju budú môcť dať do záhrady. Tu platí jedno pravidlo, že tento postup netreba uponáhľať, pretože mladé sadenice nie sú odolné voči teplotám pod bodom mrazu. Najvhodnejší čas na výsadbu juky vláknitej je v druhej polovici mája, keď je už minimálna pravdepodobnosť jarných mrazov. Nemusíte dúfať, že vaša atraktívna rastlina nebude kvitnúť v tom istom období, v ktorom bola vložená do pôdy. Aby sa tak stalo, musí si juka najprv vytvoriť hlbokú koreňovú sieť, a to trvá približne dva/tri roky.

Stonka s kvetmi môže dosiahnuť výšku až 1,5 metra.
Foto: shutterstock/Julia Senkevich

Starostlivosť o juku vláknitú

Ako sa staráte o túto atraktívnu rastlinu? V zásade potrebuje len veľmi málo, aby krásne rástla, ale prvých niekoľko rokov po vysadení musíte sledovať jej stav. Občas ju môžete zalievať, ale len malým množstvom vody, aby prebytočná voda nepoškodila juku vláknitú, pretože potom je vystavená hnilobe aj hubovým chorobám. Rovnako by ste sa nemali starať o jej stav v zime, pretože je mrazuvzdorná, ale mnohí skúsení záhradníci odporúčajú, aby sa v zime jej listy zachytili zdola a zviazali a zem sa pre lepšiu ochranu mulčovala a prikryla slamou.

Skôr ako sa tak stane, je však potrebné pripraviť juku vláknitú na jeseň. Čo je potrebné urobiť? Po odkvitnutí je potrebné odstrániť kvetnú stonku, aby svojou prítomnosťou neoslabovala vašu rastlinu. Juka je tiež dlhoveká rastlina, takže ju netreba zmladzovať, hoci na jar sa môžu okolo materskej rastliny objaviť nové odrezky: tie potom môžete vziať a premiestniť na iné miesto alebo nechať prirodzene zazelenať priestor v záhrade.

Pestovanie juky vláknitej je triviálne. Je to rastlina ideálna pre ľudí, ktorí nemajú čas starať sa o rastliny.
Foto: shutterstock/Cristina Ohler

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zaručené nové listy. Prakticky nezničiteľná rastlina

Listy juky usychajú odspodu? Je to znamenie, že robíte častú chybu. Stačí jedna zmena

The post Zasadiť do záhrady a čakať. Bude kvitnúť bez problémov po mnoho rokov appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj