Skip to content
Menu
Menu

Zlaté pravidlá hnojenia trávnika v lete. Trávnik bude hrubý ako futbalové ihrisko

Prečítať článok

9.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/1000 Words tiktok.com/@thelawnpack).

Hnojenie trávnika je nevyhnutné: vďaka nemu sú steblá trávy žiarivo zelené a trávnik je bez spálených miest. Hustý trávnik nemusí byť sen, stačí mu niekoľko osvedčených spôsobov hnojenia. Samozrejme, musíte to robiť s citom, inak by ste si ho mohli zbytočne zhoršiť. Ako sa staráte o svoj trávnik v lete? Ako ho správne hnojiť? Tu je niekoľko tipov.

Hnojenie trávnika je nevyhnutné: vďaka nemu sú steblá trávy žiarivo zelené a trávnik je bez spálených miest.
Foto: shutterstock/1000 Words tiktok.com/@thelawnpack

Kedy hnojiť trávnik?

Mnohí ľudia si myslia, že trávniky v záhrade sú bezproblémové, pretože ich stačí zalievať len raz za čas, hoci niekedy sa im darí aj počas sucha. Aby trávnik rástol zdravo a bezchybne, treba ho nielen raz za čas pokosiť, ale aj pohnojiť. Kedy hnojiť trávnik? Ako ľahko uhádnete, v zásade existujú tri kľúčové termíny: jar, leto a jeseň. Ak ste sa s prihnojovaním trávnika po zime omeškali, nemusíte doháňať stratený čas a v júni pridať zvýšené množstvo. Prečo? Pretože tu platí pravidlo: čoho je veľa, toho nie je dobre. Ako prihnojujete trávnik v lete?

Je známe, že v lete potrebuje trávnik hnojivo, aby mohli jeho stonky správne rásť. Mnohí ľudia si kladú otázku, aké prípravky si vybrať, ale jedno je isté. Leto nie je najvhodnejším obdobím na vápnenie, pretože vtedy sa môže narušiť rast nášho trávnika a niekedy sa môžu objaviť aj suché miesta, ktoré záhradu len znetvoria. Trávnik v lete potrebuje poriadnu dávku minerálov, ale najmä dusíka. Práve ten je zodpovedný za intenzívnu zelenú farbu a tiež za zdravý a rýchly vývoj trávnika. Samozrejme, na udržanie nádherného vzhľadu trávnika sú potrebné aj ďalšie prvky ako draslík, fosfor a vápnik.

Ako hnojiť trávnik v lete?

Najbežnejším spôsobom rýchlej aplikácie hnojív je použitie prípravkov dostupných v záhradkárskych obchodoch. Tieto hnojivá sa zvyčajne dodávajú vo forme granúl, ktoré nasypete na trávu: Musíte však dbať na ich rovnomerné rozmiestnenie, čo na veľkých plochách nemusí byť veľmi jednoduché. Na druhej strane sa môžete obrátiť na domáce spôsoby obohatenia pôdy o prvky dôležité pre trávu. Na čo môžete pamätať? Môžete jednoducho ponechať … pokosenú trávu na povrchu, ktorá rýchlo doplní nedostatok dusíka. Táto metóda má však svoje pravidlá: v prvom rade musí byť lak zdravý a nie dlhší ako 4 cm. Okrem toho musí byť bez tvrdých častí stoniek a nesmú v ňom byť žiadne kvety ani burina. V opačnom prípade sa trávnik rýchlo pokryje machom a inými nežiaducimi rastlinami.

Ak je náš trávnik pestrofarebný a lak na to nie je vhodný, môžeme vyskúšať žihľavový hnoj. Príprava je triviálna a nikomu nespôsobí veľké ťažkosti. Stačí, ak do vedra vložíte kilogram čerstvej žihľavy alebo 20 dag sušenej žihľavy (nesmie mať kvety ani semená) a zalejete ju 10 l vody. Celé to nechajte na tienistom mieste a počkajte dva až štyri týždne (listy sa musia rozložiť a celé to musí mať charakteristickú vôňu). Takouto zmesou musíte trávnik zalievať raz za mesiac, ale predtým, pred aplikáciou, je potrebné tekutinu zriediť vodou (v pomere 1:10).

Niekedy naše úsilie a postupné hnojenie trávnika nepomáha, pretože pohľad na trávnik sa odchyľuje od predstavy o ideálnom trávniku.
Foto: shutterstock/Bochkarev Photography

Pozor na nadmerné hnojenie trávnika

Niekedy naše úsilie a postupné hnojenie trávnika nepomáha, pretože pohľad na trávnik sa odchyľuje od predstavy o ideálnom trávniku. Jednou z príčin môže byť prehnojenie, a tým zmena pH prostredia. Ukazuje sa, že tráva miluje mierne kyslé pH pôdy (5,5 – 6,5 pH). Ak hodnota klesne pod túto hranicu, pôda je príliš kyslá a potom sa medzi steblami objavia machy, mrlíky a prasličky. Na druhej strane, keď môže byť príliš zásaditá (nad pH 7), čo potom prispeje k horšiemu rastu trávy. Čo robiť v takejto situácii?

Ak je pôda zásaditá, je potrebné trávnik okysliť: na to najlepšie poslúži kompost rovnomerne rozprestretý po trávniku. Ak je pôda príliš kyslá, je potrebné trávnik vápniť. Obe ošetrenia je však lepšie vykonať po vegetačnom období trávnika: buď koncom jesene, alebo začiatkom jari.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Do kedy sa môže zasiať tráva? Pamätajte na pravidlo 6-8, inak tráva nevyklíči

Táto okrasná tráva je záhradným hitom. Rastie mnoho rokov a je nenáročná na pestovanie

The post Zlaté pravidlá hnojenia trávnika v lete. Trávnik bude hrubý ako futbalové ihrisko appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj