Skip to content
Menu
Menu

Zmiešajte len tri prísady. Slimáky a ulitníky nakoniec prestanú požierať vaše rastliny

Prečítať článok

15.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/ivabalk).

Sezóna zveľaďovania pozemkov sa už začala, takže mnohí ľudia začínajú sadiť a siať svoje plodiny, ktoré budú o niekoľko týždňov vystavené v plnej kráse. Bohužiaľ, ak sa vo vašej záhrade vyskytujú slimáky a ulitníky, môžete byť prekvapený, pretože tieto nenásytné mäkkýše dokážu zhltnúť všetko, čo ste starostlivo umiestnili na záhony. Ako sa teda zbavíte slimákov zo svojho pozemku? Tu je niekoľko patentov, ktoré treba vyskúšať, aby boli naše plodiny v úplnom bezpečí.

Sezóna prideľovania pozemkov sa už začala, takže mnohí ľudia začínajú sadiť a siať svoje plodiny, ktoré budú o niekoľko týždňov vystavené v plnej kráse.
Foto: pixabay.com/ivabalk

Čo majú slimáci radi?

Slimáky sú bežné v celom Slovensku a ich populácia môže záhradu doslova zahltiť. V našich zemepisných šírkach sú obzvlášť obľúbené dva: slimák záhradný s charakteristickou ulitou a slimák bez ulity, známy ako nahý slimák. Čo majú spoločné? Predovšetkým to, že sa zvyčajne vychádzajú kŕmiť po daždi, keď je vonku vlhko. Okrem toho radi požierajú zelené časti našich rastlín, a keď je ich populácia veľká, privedú našu záhradu do záhuby. Slimáka záhradného by sme nemali hneď odstraňovať, pretože sa živí rastlinami aj vajíčkami tzv. nahého slimáka, ktorý nám ničí sadenice a dospelé jedince. Ak je však mäkkýšov, užitočných aj škodcov, príliš veľa, treba sa ich zbaviť všetkých.

Pasce na slimáky

Chcete svoju záhradu zbaviť slimákov humánnym spôsobom? Existujú na to minimálne dve riešenia: jednoducho pripravte pascu na tieto nenásytné mäkkýše. Ak je prítomnosť slimákov a ich aktivita zjavná, môžete ich nalákať na aromatický grapefruit. Jednoducho ho nakrájajte na plátky, umiestnite do záhrady a čakajte. Keď sa tieto tvory pri ovocí zhromaždia, jednoducho ich pozbierajte a odstráňte z našej záhrady. Ak náhodou nemáme toto ovocie po ruke, môžeme si vyrobiť tekutú návnadu na slimáky a jej vytvorenie nám nezaberie veľa času.

Ako si vyrobíte tekutú pascu na slimáky? Všetko, čo potrebujete, je pol pohára piva, polievková lyžica sušených kvasníc a polievková lyžica cukru. Prísady jednoducho dôkladne premiešajte a nalejte do fliaš so širokým dnom, ktoré by ste mali zakopať do zeme. Spenená zmes bude slimáky lákať už z diaľky, takže keď budú plávať v pripravenej tekutine, môžete ich aj pozbierať a odniesť ďaleko od vašej záhrady.

Čo odrádza slimáky?

Ak plánujete vysadiť rastliny na záhrade, mali by ste si to dvakrát premyslieť. Umiestnenie niektorých v tesnej blízkosti môže zbytočne prilákať ich pozornosť. Slimáky a slizniaky obľubujú najmä šalát, nechtík, slnečnicu a fuksie, preto je lepšie umiestniť ich oddelene.

Ak je v záhrade málo miesta, je možné vysadiť rastliny v spoločnosti našej pestovanej zeleniny, ktoré slimáky nesledujú. Najjednoduchšie je zasadiť medzi ne niekoľko cibuliek cesnaku alebo cibule. A ak máte priestor, nič vám nebráni obohatiť záhradu o prítomnosť levandule, mäty a rozmarínu.

Boj proti slimákom nie je jednoduchý, preto ich odradenie a nastavenie pascí sú len niektoré z metód a oplatí sa ich použiť všetky naraz.
Slimák bez ulity Foto: súkromný archív

Granule proti slimákom? Rozsypať po záhonoch?

Boj proti slimákom nie je jednoduchý, preto ich odradenie a nastavenie pascí sú len niektoré z metód a oplatí sa ich použiť všetky naraz. Okrem toho môžete svoje záhony pred slimákmi ochrániť: stačí okolo nich rozsypať niekoľko prípravkov, ktoré spôsobia, že mäkkýše rýchlo stratia záujem. Čo sa oplatí mať na pamäti?

Drvené vaječné škrupiny

Drevený popol

Piesok s pilinami

Úprava záhrady proti slimákom

Čo ešte okrem lákavých rastlín láka slimáky do záhrady? Predovšetkým možnosť ukryť sa pred ostrým slnkom. Slimáky sa radi ukrývajú vo vysokej tráve a kríkoch, kde môžu v pokoji prečkať do obdobia dažďov alebo do večera, keď už pálivé slnečné lúče ustúpia. Mäkkýše sa ukrývajú aj pod konármi, hromadami dosiek a kameňov alebo tehál. Chceme sa zbaviť slimákov? Upratovanie pozemku je absolútnou nevyhnutnosťou. Na druhej strane môžete do záhrady pozvať zvieratá, ktoré sa slimákmi živia. Ježkovia a mnohé vtáky považujú tieto mäkkýše za chutnú pochúťku.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Slizké slimáky vás nenechajú žiť? Máme pre vás lacný a účinný spôsob, ako sa ich zbaviť. Vašu záhradu už nenavštívia

V záhonoch sa už premnožili slimáky bez ulity. Ako sa ich zbaviť skôr, ako zničia sadenice?

The post Zmiešajte len tri prísady. Slimáky a ulitníky nakoniec prestanú požierať vaše rastliny appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj