2.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jacob Lund).
Zdravá, hladká a žiarivá pleť bez viditeľných známok starnutia je snom mnohých z nás. Bohužiaľ, často bojujeme s nedokonalosťami spôsobenými genetikou, stresom, hormonálnymi problémami alebo jednoducho plynutím času. Účinným riešením je mikrodermabrázia. Čo je to mikrodermabrázia, koľko stojí a je možné podobné ošetrenie vykonať doma?
Účinná maska, ktorá pomáha vyhladiť a zjemniť textúru pleti.
Foto: shutterstock/Jacob Lund
Čo je mikrodermabrázia?
Mikrodermabrázia je neinvazívne kozmetické ošetrenie, ktorého cieľom je regenerácia pokožky, zlepšenie jej vzhľadu a redukcia alebo úplné odstránenie nedokonalostí pokožky. Pomocou rôznych nástrojov sa vykonáva presná exfoliácia s cieľom odstrániť vonkajšiu zrohovatenú vrstvu epidermy. Po mikrodermabrázii dochádza k jej postupnému odlupovaniu a proces obnovy pokožky je pomalý a šetrný, takže nehrozí riziko dlhodobého hojenia, podráždenia či jazvy.
Mikrodermabrázia sa najčastejšie používa na tvár, krk a dekolt, ale možno ju úspešne použiť aj na iné časti tela. Existuje niekoľko typov mikrodermabrázie, vďaka čomu je veľmi univerzálnym ošetrením pre ľudí všetkých vekových kategórií. Najobľúbenejšie typy mikrodermabrázie sú:
Diamantová mikrodermabrázia – pri ktorej sa na exfoliáciu epidermy používa hlavica s diamantovým hrotom. Vďaka tomu je ošetrenie jemné a nespôsobuje podráždenie ani u ľudí s citlivou pokožkou.
Korundová (piesková) mikrodermabrázia – počas ktorej sa vrchné vrstvy epidermy exfoliujú pomocou zariadenia, ktoré pod tlakom vypudzuje kryštáliky korundu. Je to najefektívnejšia forma mechanického peelingu, ktorá účinne odstraňuje povrchové vrstvy pokožky a odumreté bunky kože, súčasne podporuje produkciu nových buniek v hlbších vrstvách pokožky. Tento typ ošetrenia sa používa pri hyperpigmentácii, hlbších vráskach alebo striách.
Kyslíková mikrodermabrázia – pri ktorej sa používa kombinácia kyslíka a fyziologického roztoku, vďaka čomu je ošetrenie mimoriadne šetrné a vhodné aj pre osoby, ktoré bojujú so zápalovými ochoreniami pokožky.
Laserová mikrodermabrázia – ide o najnovší typ mikrodermabrázie na trhu, pomocou laserového lúča. Ošetrenie je veľmi precízne a je efektívne pri väčšine kožných problémov.
Príspevok, ktorý zdieľa Kozmetický salón BEAUTY & CARE by DOMi (@kozmetickysalondomi)
Pre koho sa odporúča ošetrenie mikrodermabráziou?
Mikrodermabrázia je mimoriadne všestranné ošetrenie, ktoré je vhodné pre ľudí každého veku a typu pleti. Odporúča sa na pleť s prvými známkami starnutia, ale poradí si aj s hlbšími vráskami. Zlepšuje tón pleti, obnovuje jej pevnosť a stimuluje tvorbu kolagénových vlákien. Redukuje sfarbenie, vyrovnáva tón pleti a okysličuje ju, vďaka čomu získava pokožka svoj jas a vyzerá zdravšie a mladšie. Mikrodermabrázia veľmi dobre pôsobí na mastnú a zmiešanú pleť s čiernymi bodkami a rozšírenými pórmi. Odblokuje mazové žľazy, a tým redukuje vzhľad nedokonalostí. Ošetrenie sa používa aj na redukciu alebo dokonca úplné odstránenie jaziev, strií alebo celulitídy.
Kontraindikácie mikrodermabrázie
Mikrodermabrázia je neinvazívne, bezbolestné a úplne bezpečné ošetrenie. Svedčí o tom aj skutočnosť, že sa môže vykonávať aj u tehotných a dojčiacich žien. Je však potrebné mať na pamäti, že ako pri každom ošetrení, aj pri mikrodermabrázii existujú kontraindikácie. Medzi ne patria:
rosacea
herpes labialis
rakovinové ochorenia
vírusové, bakteriálne a plesňové ochorenia kože
epilepsia
cukrovka
sklon k tvorbe keloidov a fibrózy
poruchy krvného obehu a zrážanlivosti krvi
skleróza multiplex
užívanie nesteroidných protizápalových liekov
Účinky mikrodermabrázie a cena ošetrenia
Jednou z mnohých výhod mikrodermabrázie je, že jej účinky môžete vidieť už po prvom ošetrení. Samozrejme, tie budú závisieť od problému, s ktorým ste do kozmetického salónu prišli a od pôvodného stavu vašej pleti. Po prvom ošetrení si však určite všimnete, že vaša pleť je hladšia, vyživenejšia a žiarivejšia. Ak hľadáte dlhodobejšie výsledky alebo bojujete s hyperpigmentáciou, hlbšími vráskami či striami, bude potrebná séria niekoľkých ošetrení. O ich počte rozhodne osoba vykonávajúca zákrok, ktorá s vami pri prvej návšteve urobí podrobný rozhovor nielen na vylúčenie možných kontraindikácií, ale aj na zistenie, aké výsledky očakávate.
Zvyčajne sa odporúča vykonať 4 až 6 ošetrení, pričom cena jedného ošetrenia, napríklad dermabrázia tváre, je približne 45 Eur.
Domáca mikrodermabrázia
Už nejaký čas sú na trhu dostupné prístroje, pomocou ktorých môžete vykonávať ošetrenie aj doma. Sú samozrejme odlišné od zariadení, ktoré sa nachádzajú v kozmetických salónoch. Mechanizmus je ale podobný a výsledkom ošetrenia takýmto domácim zariadením bude vyčistenie pleti od čiernych bodiek a odstránenie odumretej pokožky. Domáce ošetrenie mikrodermabráziou však môžete vykonávať aj bez toho, aby sme si museli kupovať špeciálne navrhnutý prístroj. Hovoríme o maske na báze jedlej sódy a olivového oleja.
Jedlá sóda má skvelé čistiace a exfoliačné vlastnosti, ktoré nielen odstraňujú odumretú pokožku, ale aj regulujú činnosť mazových žliaz. Má antibakteriálne vlastnosti, redukuje póry a vďaka svojim bieliacim vlastnostiam pleť rozjasňuje a redukuje nerovnomerné sfarbenie pleti.
Na prípravu masky na „domácu mikrodermabráziu“ budete potrebovať:
2 lyžice jedlej sódy
1 čajovú lyžičku olivového oleja
1 čajovú lyžičku vody
troška citrónovej šťavy
Pripravte si masku z týchto ingrediencií, ktorá prináša mikrodermabrázny efekt.
Foto: súkromný archív
Všetky ingrediencie dôkladne premiešajte do hladka. Výsledný prípravok naneste na tvár, krk a dekolt a nechajte pôsobiť 5-10 minút. Masku môžete po 10 minútach jemne vmasírovať do pokožky, aby sa posilnil jej exfoliačný účinok. Po uplynutí uvedeného času ju dôkladne zmyje teplou vodou. Vďaka zásaditému účinku sódy môže byť pleť po použití masky napnutá alebo vysušená, preto je veľmi dôležité, aby ste použili tonikum, ktoré obnoví vhodné pH a hydratačný krém.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto maska na tvár funguje ako vysávač. Po 20 minútach vytiahne z nosa a brady všetky čierne bodky
Dermatológovia hodnotia domáce prostriedky na akné. Na ktoré by ste si mali dávať pozor?
The post Zmiešajte s vodou a naneste na tvár. Dosiahnete efekt ako po ošetrení mikrodermabráziou appeared first on Vášeň v tebe.