Skip to content
Menu
Menu

4. február: Svetový deň boja proti rakovine

Prečítať článok

Rakovina krčka maternice: Symptómy a liečba

Rakovina krčka maternice je jedným z najčastejších druhov rakoviny postihujúcich ženy na celom svete. Informovanosť a pravidelná starostlivosť o svoje zdravie sú najlepšou obranou. Ide o ochorenie, ktorému sa dá vo veľkej miere predísť vďaka dostupným preventívnym opatreniam. Aj tie, v rámci Svetového dňa boja proti rakovine 2025, ktorý je každoročne vyhlásený na 4. februára, prezentovali študentkám stredných škôl odborné pracovníčky Odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ so sídlom v Prešove.

HPV a infekcie

Pôvodcom väčšiny prípadov rakoviny krčka maternice sú vysokorizikové typy ľudského papilomavírusu (HPV).  Ľudský papilomavírus (HPV  z angl. human papillomavirus) je príčinou viac ako 95% prípadov rakoviny krčka maternice. Dlhodobé poznatky potvrdzujú, že dlhotrvajúca infekcia niektorými vysokorizikovými onkogénnymi typmi HPV (typ 16 a 18) je primárnou príčinou vzniku rakoviny krčka maternice. Práve tieto dva typy sú zodpovedné za 70 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice. Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice viac ako 600 žien, z nich polovica je diagnostikovaná v 2. a v 3. štádiu a viac, ako 230 žien na toto ochorenie umiera.

Symptómy rakoviny krčka maternice

Vírus patrí do kategórie sexuálne prenosných ochorení, čo znamená, že sa prenáša aj pohlavným stykom. Infikovaní môžu byť aj muži aj ženy. Je veľká pravdepodobnosť, že ktokoľvek má v živote partnera, sa do kontaktu s HPV vírusom dostal. U väčšiny ľudí vírus nespôsobuje žiadne ťažkosti a sám sa stratí bez akejkoľvek liečby. Hoci väčšina typov HPV je neškodná, niektoré môžu spôsobiť genitálne bradavice a niektoré môžu spôsobiť zmeny, ktoré sa môžu rozvinúť do rakoviny vrátane karcinómu krčka maternice. U žien spôsobuje v oblasti anogenitálnej práve rakovinu krčka maternice (vysoko rizikové typy 16, 18, ale máme aj 31 a rôzne iné).

Karcinóm krčka maternice sa tvorí v tkanivách krčka maternice a je takmer vždy spôsobený infekciou ľudským papilomavírusom (HPV). Karcinóm krčka maternice spočiatku nemá žiadne symptómy, je bezpríznakový a dá sa odhaliť iba preventívnym laboratórnym vyšetrením steru krčka maternice. Keď sa však dostáva do agresívnej a invazívnej fázy, dostavia sa prvé vážne príznaky – obvykle vaginálny výtok, krvácanie mimo menštruačný cyklus, bolesti v oblasti panvy a tiež bolesti a krvácanie pri pohlavnom styku.

Ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek, robia sa ďalšie testy na potvrdenie diagnózy: kolposkopia, biopsiia. Štádium karcinómu krčka maternice sa stanoví na základe veľkosti nádoru, postihnutia lymfatických uzlín a či sa rozšírila do iných častí tela. Tieto informácie sa využívajú pri rozhodovaní o najlepšej liečbe.

Rizikové faktory:

  • Fajčenie je priamo rizikový faktor, ktorý zvyšuje riziko rakoviny krčka maternice.
  • Včasný nástup pohlavného života – ženy, ktoré začali žiť pohlavne skôr, majú vyššie riziko rakoviny krčka maternice.
  • Väčší počet sexuálnych partnerov – nejde o samotný počet, ale väčšie riziko infekcie, expozície iným typom HPV vírusom.
  • Užívanie hormonálnej antikoncepcie má veľa výhod. Pokiaľ ide o rakovinu krčka maternice, ženy, ktoré ju užívajú, sú o niečo viac ohrozené vznikom rakoviny krčka maternice. Je to pre efekt antikoncepcie, sú rôzne typy podľa toho aké majú zložky.
  • Nedostatok pravidelných gynekologických prehliadok.

Dôležité očkovanie

Primárna prevencia je očkovanie. Tým, že sa zaočkujú dievčatá vo veku 12 až 14 rokov (očkovanie je hradené poisťovňou), s takmer 100% istotou eliminujeme riziko vzniku rakoviny krčka maternice a vysokých stupňov prekancerózy. V tomto veku je očkovanie najefektívnejšie, keďže ešte nemajú pohlavný styk a zároveň je najvyššia imunogénnosť preparátu, takže stačia dve očkovacie dávky.

V staršom veku, nad 18 rokov, aj keď už žena mala pohlavný styk, očkovacia schéma je trojdávková. Zároveň platí, že očkovanie je o trochu menej účinné, pretože žena sa už dostala do kontaktu s nejakým typom HPV vírusu. Pokiaľ je ten vírus tranzientný, je to len dočasná infekcia, očkovanie má stále veľmi vysokú účinnosť. Pokiaľ sa z infekcie stáva perzistentná, očkovanie môže mať menšiu efektivitu, ale stále má efektivitu. Očkovanie u 30 – 35 ročnej ženy má menšiu efektivitu ako u dievčaťa, ktoré má 12 – 14 rokov. To však neznamená, že to nie je odporúčané.

Očkovanie proti HPV obsahuje neinfekčné časti vírusu, ktoré stimulujú imunitný systém k vytvoreniu protilátok. Tieto protilátky zostávajú v tele a poskytujú dlhodobú ochranu proti infekcii najnebezpečnejšími typmi HPV. Vakcíny sú navrhnuté tak, aby pokryli najčastejšie vysoko rizikové typy HPV, ktoré spôsobujú väčšinu prípadov rakoviny krčka maternice a ďalších ochorení.

Preventívne kontroly

Sekundárna prevencia zahŕňa preventívne kontroly, na ktoré by ženy mali chodiť aj keď sú očkované. Platí, že ak má žena dvakrát za sebou (dva roky po sebe) v poriadku skríning, stačí prísť až o tri roky. Ak má dvakrát za sebou v poriadku cytologický skríning, rakovina v priebehu ďalších troch rokov nevznikne. Pokiaľ prejdeme na skríning cez HPV vírus, stačí podľa rôznych dát ísť na režim každé tri až päť rokov. Dnes máme na Slovensku tri skríningové programy – pre rakovinu krčka maternice, rakovinu prsníka, rakovinu kolorektálny karcinóm.

Najefektívnejšie opatrenia zahŕňajú:

  1. Očkovanie proti HPV: Vakcíny sú dostupné a odporúčajú sa pre dievčatá aj chlapcov vo veku od 9 do 26 rokov. Očkovanie je najúčinnejšie, ak sa podá pred začiatkom sexuálnej aktivity.
  2. Pravidelný skríning: Cytologické vyšetrenie (tzv. Pap test) a testovanie na prítomnosť HPV môžu pomôcť odhaliť prednádorové zmeny alebo rakovinu v počiatočnom štádiu.
  3. Bezpečný sex: Používanie kondómov a obmedzenie počtu sexuálnych partnerov znižujú riziko infekcie HPV.
  4. Zdravý životný štýl: Posilňovanie imunity zdravou stravou, pravidelným pohybom a vyhýbaním sa fajčeniu.