Skip to content
Menu
Menu

Ján Sýkora: Zopakovať tak gól proti Čechom – a v prešovskom drese…

V prípade otca Ivana a syna Jána platí, že jablko nepadlo ďaleko od stromu. Reč je o hokejistoch Sýkorovcoch z Detvy. Ten starší (nar. 1969) sa najrýchlejšej kolektívnej hre už nevenuje. Hoci mal pred sebou sľubnú kariéru, ktorú mal v pláne po odchode spod Poľany rozvíjať v Slovane Bratislava, belasý dres musel predčasne vyzliecť. A o čosi neskôr aktívnu činnosť pre zdravotné problémy definitívne ukončiť. Mal len dvadsať rokov.   

Mladší zo spomenutej dvojice vstúpil v septembri tohto roku do spoločnosti tridsiatnikov. Ján Sýkora oblieka dres HC Grotto 21 Prešov. V čase ďalšieho lockdownu sme mu narýchlo položili niekoľko otázok.

Je viac než isté, že hokejové gény prešli z otca na syna. Mali ste v rodine aj ďalších hokejistov?  

Áno, k hokeju ma priviedol práve on. Mňa a tiež o desať rokov mladšieho brata Ivana, ktorý ale skončil už v pomerne mladom veku.

Keby nebolo hokeja, bol by iný šport?

Možno tenis, ktorý sa mi rovnako páči. V lete ma baví si občas zaťukať. Nie často, skôr poslúži ako relax.

Bavili ste sa s otcom niekedy na tému, či ste mu vynahradili jeho sklamanie z predčasného ukončenia kariéry?

Otec sa vo mne vidí, zvykne mi radiť. Počúvam ho, lebo viem, že jeho rady sú myslené vždy dobre.

Ako najbližší človek z hokejovej brandže vám niekedy aj povedal, že ste mohli dosiahnuť viac?

Myslím, že je to v takých prípadoch normálne. Veľakrát mi zdôraznil, že som mohol byť v hokeji inde, keby…

Súčasnosť to je HC Grotto 21 Prešov, no niečo možno bolo aj predtým. Na čo z minulosti si spomeniete v súvislosti s prešovským hokejom?

Pravdupovediac nie je na čo si spomínať, lebo si nepamätám, žeby som bol niekedy predtým na tunajšom zimnom štadióne hral.

Ako ste zareagovali, keď ste sa dozvedeli, že sa z Podpolianca stane v priebehu niekoľkých mesiacov Šarišan? Predsa len, ide o dva rozdielne regióny a nielen zemepisne? Čo ste stihli v Prešove za ten čas pozrieť, zažiť, absolvovať?    

Bral som to ako ďalšiu výzvu, nehľadal som v tom nič negatívne. Prešov je pekné mesto a to tvrdím napriek tomu, že som si ho zatiaľ pre nedostatok voľného času ešte nestihol podrobnejšie prezrieť.

Nie tak dávno ste prepísali históriu, Prešov po prvýkrát zdolal v extraligovom zápase Košice (3:2). Ako to vnímate? Nespomeniete si na niektoré podobné zaujímavé zápisy či štatistiky, na ktorých ste sa vy osobne podieľali, či už ako žiačik, dorastenec, senior? 

Som rád, že som bol súčasťou premiérového víťazstva. Zrodilo sa vo výbornej atmosfére v hľadisku i dole medzi mantinelmi. Cítili sme výraznú podporu fanúšikov. Podobné zážitky boli, keď som hrával za Banskú Bystricu a nastúpili sme proti Zvolenu, prípadne za Pardubice v súbojoch s Hradcom Králové.

Pred sezónou ste sa dali počuť, že je reálne 6. miesto po základnej časti. Ako teda hodnotíte doterajšie účinkovanie mužstva v sezóne?

Je to dobré, akurát veľká škoda aktuálnych zranení piatich, šiestich hráčov. Musíme to teraz zvládnuť aj bez nich, čo nie je ľahké. Bojujem však všetci.

V prípade, že sa nestane nič negatívne, nepredvídané… Viete si predstaviť svoje pôsobenie v Prešove aj na viac sezón?

Je ešte príliš skoro zamestnávať si myseľ takýmito otázkami.

Na záver… Spomeniete si na niektorý z gólov doterajšej kariéry, ktorý by ste práve v drese HC 21 Grotto chceli zopakovať? Nejaký s prívlastkom naj…

V reprezentačnom stretnutí proti Čechom sa mi podarilo skórovať spoza bránky, čo nebolo také jednoduché. Nebol by som proti, keby sa mi niečo podobné podarilo dosiahnuť práve tu v Prešove.

Ján MIROĽA
Foto: Viktor Zamborský