Skip to content
Menu
Menu

Miro Haraus je na stupni víťazov, prvý bronz si odnesie zo slalomu

Prečítať článok

Paralympíjsky lyžiar Miroslav Haraus získal prvú medailu v tejto sezóne. Na stupeň víťazov sa postavil s náhradným navádzačom.

Svetový pohár vo švajčiarskom Veisonnaz je pre zrakovo znevýhodneného lyžiara úspešný. Miroslav Haraus sa postavil na stupeň víťazov a pre Slovensko získal bronzovú medailu v slalome.

„Predchádzajúce preteky boli pre pandemickú situáciu zrušené  a tréningy boli v tejto sezóne taktiež veľmi obmedzené, nemáme natrénované toľko, čo v predchádzajúcich sezónach, ale aj napriek tomu dávame do pretekov všetko a tretie miesto je v tejto sezóne zatiaľ najlepší výsledok,“ hovorí zrakovo znevýhodnený Haraus, ktorý aktuálne štartuje s náhradným navádzačom Martinom Pavlakom.

Slovenskí lyžiari pristupujú k cestovaniu zodpovedne

Pred každou cestou do zahraničia majú za sebou vyšetrenie na COVID-19 a rovnaké vyšetrenie podstupujú aj po návrate na Slovensko. Pre pandemickú situáciu je ťažko predpokladať, kde bude slovenský tím paralyžiarov pokračovať. Preteky vo Švajčiarsku skončia v sobotu 23.januára, kedy sa výprava vráti domov na Slovensko.

Kto je Miroslav Haraus?

Miroslav Haraus má 33 rokov a pochádza z Ľubovca (okres Prešov). Preteká v kategórii B2 zrakovo znevýhodnení s navádzačom Marošom Hudíkom. Absolvoval už štyri paralympiády: v Turíne sa umiestnil piaty, vo Vancouveri získal dve bronzové medaily, v Sochi jednu striebornú a v PyeongChangu okrem jedného štvrtého miesta v obrovskom slalome vybojoval bronz v Super G a zlato v super kombinácii, čo bol jeho najväčší úspech v športovej kariére. Okrem toho sa zúčastňuje Európskych a Svetových pohárov.

 

V sezóne 2016/2017 obsadzoval prvé miesta v celkovom poradí slalomu a Super G a získal aj veľký glóbus. V roku 2015 bol majstrom sveta v super kombinácii a priniesol si aj jedno striebro a dva bronzy.

Zuzana Rojíková