Skip to content
Menu
Menu

Prešovčania na „Euro“ nazbierali skúsenosti

V španielskom meste La Nucia sa konali majstrovstvá Európy v tae kwon-do. Na šampionáte nechýbali ani členovia prešovského ŠK Ge baek. O ich výkonoch a výsledkoch sa píše v nasledujúcich riadkoch.

Prvý súťažný deň patril technickým disciplínam, predovšetkým súborným cvičeniam (tuly). Slovensko nominovalo všetkých svojich reprezentantov. Na úvod juniorskú dvojicu Tomáš Petro a Dominik Saviolli štartovali v kvalitne obsadenej kategórii do 1. danu (spolu 48 súťažiacich) sa chlapci nestratili. Obaja sa zhodne prebojovali až do tretieho kola. Nasledovali špeciálne techniky, v ktorých obaja z piatich možných dokázali kopnúť iba techniku yop chagi.

V ďalšom priebehu podujatia dostali priestor seniori. V disciplíne súborné cvičenia do 1. danu absolvoval premiéru Ľubo Vrábeľ, ktorý v prvom kole neprešiel cez poľského protivníka (1:4). V disciplíne súborné cvičenia do  2. danu sa predstavili Dávid Trochan a Jakub Tomáš, žiaden z nich „neprekročil tieň“ prvého kola. O jednu rundu vyššie sa prebojovala Lenka Palaščáková, ktorej vystavila stopku súperka z Nórska.

Druhý deň začali zápasmi v disciplíne športový juniori Dominik Saviolli (do 56 kilogramov) a Tomáš Petro (do 75 kilogramov). Prvý neprešiel cez  maďarskú „prekážku“, druhý cez ukrajinskú. Obaja však favorizovaných rivalov patriacich k európskej špičke poriadne potrápili.

Špeciálne techniky čakali na seniora Jakuba Tomáša. V tejto disciplíne je dôležitá gymnastická zdatnosť a technické prevedenie kopov na cieľ umiestnený v určitej výške. J. Tomáš sa mohol popýšiť niekoľkými medailových umiestneniami na medzinárodnej scéne, spomeňme bronz na svetovom pohári v Sydney 2018. Nakoniec bodoval na jednej z piatich techník, no blízko k bodom bol aj na ďalších troch. Bočný kop skokom ponad pásku (yop chagi) zvládol za plný počet. Bočný kop vo výskoku (Dollyo chagi) mu rozhodcovia pre nesprávnu techniku neohodnotili. Pri technikách Ap chagi (predný kop s výskokom) a bandae dollyo chagi (bočný kop s otočkou vo výskoku) bol „na dotyk“ ďalším bodom. Poslednú techniku bandae yop chagi sa rozhodol neabsolvovať. Napriek tomu ukázal, že patrí v tejto disciplíne do širšej európskej špičky.

Po Jakubovi Tomášovi nastupovala v rovnakej disciplíne do ringu seniorka Lenka Palaščáková. Aj ona patrí v špeciálnych technikách dlhodobo k najlepším. Bola blízko k cennému kovu. Z troch techník (ap chagi, yop chagi, dollyo chagi) kopla v základných výškach všetky tri za plný počet bodov a postúpila aj s ďalšími siedmimi súperkami do rozskoku o medailu. Žiaľ, následne nekopla nastavenú výšku a jej medailové ambície sa nenaplnili.

Ako posledný zo Slovákov sa v ringu predstavil senior Ľubo Vrábeľ, ktorý skúšal šťastie v prerážacích technikách. Škoda, zabodovať sa mu nepodarilo z žiadnej z piatich techník, napriek tomu naznačil, že Slovensko by mohlo mať v budúcnosti pravidelné zastúpenie na vrcholných podujatiach aj v tejto disciplíne.

Ján MIROĽA